Akių judesiai atskleidžia skirtumą tarp meilės ir geismo

UChicago News

„Jo bučinys tau pasakys ar tave taip myli jis,“ – ši eilutė priklauso soul žanro dainininkei Betty Everett. Tačiau naujas Čikagos universiteto mokslininkų tyrimas rodo, kad skirtumą tarp meilės ir geismo, vis dėlto, labiau išduoda akys.

Tai, kaip į jus žiūri jūsų draugas, gali parodyti ar jį veda meilė, ar geismas. Naujuoju tyrimu nustatyta, kad kalbant su potencialiu romantiniu partneriu, žvilgsnis sutelkiamas į pastarojo veidą, Tačiau jei pašnekovas daugiau žvelgia į kūną, tikėtina, kad jį gena seksualinis potraukis. Automatiškas pirmo žvildsnio nukreipimas gali įvykti vos per pusę sekundės, duodamas pradžią skirtingoms žvilgsnių sekoms.

„Šiuo metu meilė iš pirmo žvilgsnio arba priežastis kodėl žmonės įsimyli, yra mažai moksiškai suprasta. Tačiau mūsų modeliai duoda pirmąsias užuominas apie tai, kaip automatiniai dėmesio procesai, pavyzdžiui, žvilgsnio nukreipimas, gali atskirti meilės jausmą nuo geismo jausmo“, – pažymėjo pagrindinė autorė Stephanie Cacioppo, Čikagos universiteto mokslininkė. Cacioppo kartu su kolegomis iš Psichiatrijos ir Psichologijos fakultetų bei Ženevos universiteto parengė ataskaitą, publikuotą žurnale „Psychological Science“.

Ankstesni Cacioppo tyrimai parodė, kad meilės ir seksualinio potraukio metu suaktyvėja skirtingos smegenų sritys. Šiame tyrime mokslininkai atliko dviejų dalių eksperimentą, siekiant įvertinti dvi skirtingas emocines ir kognityvines būsenas, kurias dažnai sunku atskirti vieną nuo kitos: romantišką meilę ir seksualinį potraukį (geismą).

Dviejų dalių eksperimentas

Eksperimento metu Ženevos universiteto studentai ir studentės stebėjo nespalvotų nuotraukų seriją, kurioje buvo užfiksuoti jiems nepažįstami asmenys. Pirmoje tyrimo dalyje dalyviai žiūrėjo į jaunų, suaugusių heteroseksualių porų nuotraukas, kuriose pavaizduoti žmonės žiūrėjo vienas į kitą arba bendravo. Antroje dalyje dalyviai žiūrėjo patrauklių priešingos lyties asmenų, žiūrinčių tiesiai į kamerą (žiūrovą), nuotraukas. Nė vienoje nuotraukoje nebuvo nuogybių ar erotinių vaizdų.

Abiejose eksperimento dalyse dalyviai buvo pasodinti prie kompiuterio ir paprašyti pažvelgti į skirtingus nuotraukų blokus bei kuo greičiau ir tiksliau nuspręsti, ar kiekvienoje nuotraukoje pavaizduoti asmenys jiems sukelia seksualinio potraukio ar romantiškos meilės jausmus. Tyrimo metu nenustatyta reikšmingų skirtumų tarp laiko, per kurį tiriamieji atpažino romantišką meilę ir seksualinį potraukį. Tai, pasak mokslininkų, rodo kad smegenys gali vienodai greitai apdoroti abi emocijas.

Tačiau išanalizavus dalyvių akių judesių duomenis paaiškėjo, kad jie labai skiriasi priklausomai nuo to, ar tiriamieji nurodė jaučiantys seksualinį potraukį, ar romantišką meilę. Žmonės buvo linkę vizualiai fiksuoti veidą, ypač tada, kai teigė, kad vaizdas sukėlė romantiškos meilės jausmą. Tačiau kai vaizdai sukeldavo seksualinį potraukį, tiriamųjų akys nukrypdavo nuo veido ir fiksuodavo likusią kūno dalį. Šis poveikis buvo nustatytas tiek vyrams, tiek moterims.

„Nustatydami akių judesius, būdingus su meile susijusiems dirgikliams, galime prisidėti prie biomarkerio, pagal kurį būtų galima atskirti romantišką meilę nuo seksualinio potraukio, kūrimo“, – sakė vienas iš autorių prof. Johnas Cacioppo, Kognityvinių ir socialinių neuromokslų centro direktorius. „Akių stebėjimas ilgainiui gali pasiūlyti naują diagnostikos būdą kasdienėje gydytojų praktikoje arba įprastiniams klinikiniams tyrimams psichiatrijoje bei porų terapijoje.“

Jums gali patikti