Britų autorius Jamesas Bartholomew užsitikrino savo vietą istorijoje išrasdamas tobulą frazę mūsų laikams: „dorybių signalizavimas“ (virtue signaling, angl.)
Dorybių signalizavimas yra šiuolaikinė mada parodyti savo aukštą moralinę kokybę išreiškiant pasibjaurėjimą ar palankumą tam tikroms politinėms idėjoms, kultūriniams įvykiams ar netgi oro temperatūrai. Kai liberalas leidžiasi į tiradą apie tai, koks kvailas ir pavojingas vienas ar kitas konservatyvus politikas – tirada, kurioje nėra konkrečių to politkos grėsmės pavyzdžių – tas žmogus iš tikrųjų signalizuoja bendraminčiams, koks jis yra doras. Tai dažnai turi labai mažai ką bendro su tikrove politikos realybe.
Įžymybės, viešai reiškiančios paniką dėl žmogaus poveikio aplinkai, dažniausiais mažai supranta apie to poveikio mąstą, pasekmes ir jų sprendimo būdus, bet savo pareiškimų dėka atrodo moraliai teisios ir galinčios teisti. Galimybių signalizuoti savo dorybes galima „išpešti“ iš visų einamųjų įvykių. Markas Zuckerbergas, pavyzdžiui, reaguodamas į JAV Kongreso reikalavimą pateikti informaciją apie galimas Feisbuko vartotojų sąsajas su teroristais pareiškė: „jei esate musulmonas šioje bendruomenėje, noriu, kad žinotumėte, jog visada esate čia laukiami ir kad mes kovosime, kad apsaugotume jūsų teises ir sukurtume jums taikią ir saugią aplinką“. Tai palengvėjimas – Feisbukas neužblokuos musulmonų. Tik viena detalė – nieks to niekada ir neketino daryti. Kita vertus, visi sužinojo, kad Zuckerbergas nėra islamofobas.
Strategija, kaip pasipelnyti iš neapykantos
Dorybių signalizavimas gali būti naudingas ne vien individams, bet ir organizacijoms, pirmiausia įvairioms žiniasklaidos priemonėms. Nors, ironiškai, savo moralinio nepriekaištingumo signalizavimas neturi nieko bendro su žurnalistika, antraštės, kaip antai „Įžymybė/politikas/aktyvistas A ką tik sutaršė idiotą homofobą/seksistą/rasistą B“ garantuotai pritraukia „klikus“.
Išties, jei vieniems dorybių signalizavimas yra apskaičiuota strategija, kitiems tai yra būdas nuleisti garą. Kaip rašo Jamesas Bartholomew:
…dažnai dorybių signalizavimas susideda iš pasakymo, kad nekenčiate to ar ano. Tai kamufliažas. Neapykantos akcentavimas atitraukia dėmesį nuo to, kad jūs iš tikrųjų sakote, koks pats esate geras. Jei būtumėte atviri ir pasakytumėte: „man, labiau nei daugumai žmonių, rūpi aplinkos apsauga“ arba „aš rūpinuosi vargšais labiau nei kiti“, jūsų tuštybė ir savęs aukštinimas būtų akivaizdūs… Sukeldami skaitytojų pyktį ir pasipiktinimą tariamomis ar tikromis blogybėmis jūs užmaskuojate savigyrą.
[…] Bravo, Jamesai Bartholomew. Jūs išradote naudingą ir savalaikį neologizmą. Tikėkimės, kad tai paskatins visuomenės sąmoningumą ir pasibjaurėjimą dorybės signalizavimu, kuris yra tiek intelektualiai menkavertis, tiek ir žalingas. Bet kuriuo atveju, verta prisiminti, kad tikros dorybės, kurių siekiama kasdieniais darbais, yra sunkiai iškovojamos, ir apie jas greičiausiai nedabžnai perskaitysite naujienu medijų antraštėse.
Markas Judge‘as yra konservatyvus tinklaraštininkas gyvenantis JAV.
Pabaiga: dorybių signalizavimas.