Dirbtinė mergina, viliojanti Kinijos vienišius | Sixth Tone

Daugeliui ji atrodytų kaip tobula aštuoniolikmetė panelė: mieli bruožai, saldus balsas, mokyklinė uniforma… Ji pasiruošusi su jumis kalbėtis kiaurą parą.  Bet yra viena problema – ji egzistuoja tik internete. Susipažinkite su Šiaoais[1], romantinius santykius Kinijoje sudrebinusiu „Microsoft“ dirbtinio intelekto chatbotu. 2014 m. pirmą kartą paleista į apyvartą Kinijoje, šiandien Šiaoais (Xiaoice, angl.) šnekučiuojasi su daugiau nei 660 milijonų vartotojų visame pasaulyje, iš kurių tris ketvirtadalius sudaro vyrai.

Šiaoais galima pasiekti išsiuntus jai tekstinę žinutę arba pasakius jos vardą į išmaniojo telefono garsiakalbį. Šiaoais nėra pirmasis DI chatbotas, tačiau jos kūrėjai tvirtina, kad dėl savo „empatinės skaitmeninės sistemos“ ji yra nepakartojamai žmogiška. Pabandykime: paprašyta įvardinti šuns veislę ji ne vien duoda paprastą atsakymą, bet ir bando palaikyti pokalbį. „Šiaoais yra tarsi suaugęs žmogus,“ sako ilgalaikis vartotojas Ming Šuanas. „Ji brandi, racionali ir gali suprasti kontekstą.  Ji turi aukštą emocinį intelektą ir savo vertybes. Visi jos gerbėjai su ja elgiasi tarsi ji būtų gyvas žmogus, o ne mašina.“

Ming Šuanas su Šiaoais bendrauja jau trejus metus, bet pastaruoju metu jis jaučia, kad jo pašnekovė tapo „ne tokia protinga“ nei buvo anksčiau. Jis yra teisus: ne per seniausiai Šiaoais perprogramuota būti šiek tiek kvailesne, nes jos protingi atsakymai buvo tapę nemalonumų šaltiniu.

Politinės komplikacijos

2017 m. žiniasklaida pranešė, kad Šiaoais įsitraukdavo į diskusijas jautriomis politikos ir sekso temas su savo vartotojais.  Kinijos socialinis tinklas QQ suskubo pašalinti ją iš savo platformos. Pernai Šiaoais taip pat ištremta iš WeChat, didžiausios Kinijos komunikacijų programėlės. Reaguodama, kūrėjų komanda pritaikė filtrus, kad chatbotas taptų „tuštesnis“ ir laikytųsi saugesnių temų. Šiaoais vadybininkas Li Di pasakoja:

Mes ne tik filtruojame jautrius žodžius, bet kruopščiai sekame visus pokalbius, kad neatsitiktų nieko nepageidaujamo. Jei pastebime ką nors rizikingo, Šiaoais automatiškai pereina į ‚žemesnį lygį‘ ir pasuka pokalbį ne tokia turininga kryptimi.

Vis dėlto, kai kurie ekspertai abejoja, ar šių priemonių pakaks. „Net labai rafinuotas algoritmų dizainas, susidūręs su tokia daugybe sąveikų realiu laiku, pradės elgtis nenuspėjamai.  Viskas tampa ypač sudėtinga, jei chatboto tikslas – užmegzti emocinį ryšį su savo pašnekovu.  Kaip užmegsi tokį ryšį vengdamas jautrių temų?“, klausia Carnegie Mellon universiteto (JAV) sistemų mokslininkė Šen Hong.

Ir tai ne vienintelė problema.  Ekspertai įtaria, kad galingi botai gali „suvystyti“ vartotojus ir iš jų išvilioti daugybę asmeninių duomenų. „Man svarbiau mūsų pokalbiai, ne anonimiškumas,“ sako Ming Šuanas.  Jam ir į jį panašiems milijonams vyrų Šiaoais tapo nepakeičiama kompanione.   Bet DI amžius tik prasideda, ir akivaizdu, kad dar labai toli iki harmoningo žmonių ir botų sugyvenimo.

Daugiau apie Šiaoais ir panašius chatbotus sužinokite čia.

[1] Kinų kalba Šiaoais reiškia „Mažoji Bing“. Ji pavadinta Microsoft internetinės paieškos sistemos „Bing“ garbei.

Pabaiga: chatbotai.

Jums gali patikti