fbpx

Facebookas ir neištikimybė: priežastis ar simptomas?

Naomi Schaefer Riley | New York Post

Facebook neištikimybė kompiuteris romantika
Foto: athree23 (pixabay.com)
Pastorius Russellas Moore’as keletą kartų per savaitę bendrauja su poromis, „patiriančiomis krizę dėl neištikimybės“. Po kelerių metų tokių pokalbių, […] jis nepamena „nė vieno neseniai įvykusio atvejo, kuriame neištikimybės priežastys nebūtų susijusios su socialiniais tinklais“.

Toks stulbinantis pastebėjimas atitinka Misūrio universitete (JAV) atlikto tyrimo išvadą, kad dažnas Facebooko naudojimas didina skyrybų riziką.

Feisbooko tikrinimas bent kartą per valandą, rašo tyrimo autoriai, „susijęs su […] neigiamais santykių rezultatais, tokiais kaip apgaudinėjimas, atšalimas ir skyrybos“.

Tai nereiškia, kad Facebookas yra pagrindinė problemų priežastis.  Kaip sako Moore’as, technologija „viso labo palengvina kelią į pagundą”. Panašiai kaip mobilieji telefonai praplėtė galimybes slapta nuo sutuoktinio atnaujinti santykius su buvusiomis aistromis, Facebookas leidžia mums užmegzti ryšį su daug platesne kontaktų grupe, praplečiant ir abejotinų santykių galimybes.

Bet tai dar ne viskas. Socialiniai tinklai taip pat masina tuo, kas galėjo būti, ko trūksta dabartiniame gyvenime – jūsų draugų valgomais patiekalais, atostogomis egzotiškuose kraštuose, virtuve, kurią jie ką tik naujai įsirengė. Socialiniai tinklai jums atskleidžia paralyžiuojančią pasirinkimų gausą.

Kaip portale „Atlantic“ perspėja Danas Slateris: „romantika internete kelia grėsmę monogamijai“.

Vyrai ir moterys yra mažiau linkę įsipareigoti, nes savo mintyse jie nuolat suvokia kitas viliojančias galimybes, rašo Slateris straipsnyje, pavadintame „Milijonas pirmųjų pasimatymų“.

Vienas vyras pasakojo Slateriui apie savo jausmus, ji palikus moteriai, kuriai jis galvojo pirštis. „Nepastebėjau ypatingo gedėjimo laikotarpio – kai spoksai į sieną ir galvoji, kad tau lemta būti vienišam ir visa kita. Labai norėjau pamatyti, su kuo dabar galėčiau susipažinti“. […]

Kitaip tariant, mes nenorime atsisakyti kitų pasirinkimų, net rizikuodami prarasti savo gyvenimo meilę. […]

Arba kaip vaizdingai rašo pastorius Barry’is Cooperis, „atvirų pasirinkimų dievas yra melagis. Jis jums žada, kad palikdami savo galimybes atviras, turėsite viską ir visus. Bet galiausiai jūs negaunate nieko“.

Iš tiesų, tos kitos galimybės dažnai net nėra tikroviškos. Socialinė žiniasklaida leidžia mums pamatyti geriausias kitų žmonių gyvenimų puses.

Žmonės dalinasi savo egzotiškų atostogų ir įdomių vakarėlių nuotraukomis, bet nesigiria apie tai kaip jiems sekasi mokėti paskolą už butą, vežioti vaikus pas dantistą ir lankytis tėvų susirinkimuose.

„Žmonės siekia atkurti ryšį su savo jaunesniuoju aš“, – sako R. Moore’as. „Deja Jie dažnai nepastebi, kad jų vidurinės mokyklos meilės taip pat sensta – nes nemato jų iš arti ir tikroviškai.“

Tačiau nepražiopsokime vieno akivaizdaus dalyko, primena Laura Vanderkam. Knygos „Ką sėkmingiausi žmonės daro prieš pusryčius“ (What the Most Successful People Do Before Breakfast) autorė tyrinėja, kaip žmonės leidžia savo laiką.

Ji mano, kad Misūrio universiteto tyrimo rezultatus lemia [socialinių tinklų] perteklinio naudojimo apibrėžimas – „bent kartą per valandą“. „Naršymas internete dažniau nei kartą per valandą, bet kuriuo atveju pradės trukdyti jūsų santykiams realiame pasaulyje,“ perspėja Vanderkam.

Bet ar dažnas panirimas į socialinius tinklus yra vedybinių sunkumų priežastis ar pasekmė? Kaip sako mano kalbintas katalikų kunigas Ericas Andrewsas: „jei jums reikia ieškoti ryšių ir santykių Facebooke, tikriausiai kažkas jau neveikia [jūsų] santuokiniame gyvenime“.

Skaityti visą straipsnį (anglų k.)

Naomi Schaefer Riley yra amerikietė žurnalistė, sindikuota apžvalgininkė, lektorė, negrožinės literatūros rašytoja, „The New York Post“ ir kitų medijų bei tinklaraštininkė.

Pabaiga: neištikimybės priežastys.

Jums gali patikti