Hikikomori: gyvi numirėliai senstančioje Japonijoje | NHK Documentary

Japonijoje jie vadinami „hikikomori“. Tai – daugiau nei milijonas visiškai iš visuomenės pasitraukusių atsiskyrėlių. Už jų pasirinkimo stovi ne dvasiniai ieškojimai, o gniuždantis nepritapimas aplinkoje, vertinančioje našumą ir stoiškumą.  Tarsi gyvi numirėliai, kai kurie hikikomoriai dešimtmečiais nekelia kojos iš savo namų.

Anksčiau šis reiškinys buvo siejamas su jaunais vyrais. Tačiau naujausi duomenys atskleidė, kad žmonių, visiškai praradusių pasitikėjimą savimi ir gyvenimo prasmę, yra kur kas daugiau. Hikikomorių padaugėjo, o jų padėtis ypač pablogėjo Covido pandemijos metu, kai daug žmonių neteko darbų, o kai kurie, įkalinti namuose, nusprendė iš jų taip ir neišeiti.

Lėtiniai savižudžiai

Kuomet tėvai ar giminaičiai, iš kurių paramos atsiskyrėliai dažniausiai gyvena, pasensta arba numiršta daugelis hikikomorių atsiduria baisioje padėtyje. Likę vieni jie stokoja motyvacijos ne vien susirasti darbą, bet ir prašyti socialinių darbuotojų pagalbos ar bent susitvarkyti savo gyvenamą patalpą.  Ne vienas, įkopęs vos į penktą ar šeštą dešimtį miršta iš bado ar nuo negydomų ligų; jų kūnus randa anksčiau jų nepažinoję kaimynai.

Filmo kūrėjų surinktais duomenimis šimtams tokių atsiskyrėlių gręsia realus mirties pavojus.     Tačiau socialiniai darboutojai nesugeba jų įtikinti parašyti prašymą pagalbai gauti arba nuvykti į gydymo įstaigą.  Ant savižudybės ribos taip balansuojančių hikikomorių skaičius ateityje gali augti, nes sparčiai senstančioje Japinijoje vis daugiau tėvų nesugebės rūpintis savo gyventi nepajėgiančiais vaikais.

Kas paskatina tokį desperatišką gyvenimo posūkį ir kaip galima padėti tokiems viltį praradusiems atsiskyrėliams? Į šiuos klausimus atsako filmo kūrėjų kalbinami socialiniai darbuotojai, mirusių hikikomorių artimieji ir iš šio pragaro išsigelbėję, į gyvenimą iš naujo besikabinantys japonai.

NHK Documentary – Japonijos viešojo transliuotojo NHK World dokumentikos programa.

Jums gali patikti