fbpx

Ką būtina žinoti kūrenant pirtį?

Mindaugas Gelūnas

Sena suomių patarlė byloja, kad „jeigu nepadeda svaigus gėrimas, sauna ir derva, tai tau jau niekas nepadės”. Pirtis išvalo ir pagydo kūną, ramina smegenis, teikia visokių kitokių malonių išgyvenimų. Nūdien, kai žmonės jaučiasi priklausomi nuo nesibaigiančių deadlainų, būtent pirtyje atsiranda malonus sustojusio laiko pojūtis. Tačiau kaip ir visi geri dalykai šiame pasaulyje, pirties malonumai gali tapti galvos skausmu, jei nemokėsime jais teisingai naudotis.  Tad ką būtina žinoti kūrenant pirtį, kad maudymasis būtų saugus ir malonus?

Oro temperatūra kūrenant

Kūrenant pirtį būtina stebėti, kad temperatūra viduje neviršytų 110 C. Tokiu atveju lubos prie židinio įkais iki 140 C.  Tai aukščiausia saugi karščio riba, kadangi savaiminė medienos užsidegimo temperatūra yra apie 160 C. Beje, klijuotos konstrukcijos ir apšvietimo prietaisų medžiagos pradeda irti nuo 120 C.

Oro temperatūra kaitinantis

Oro temperatūra pirtyje priklauso nuo jūsų pirties rūšies.  Kai kuriems žmonėms patinka labai „šlapios“ pirtys. Tam naudojama speciali įranga susidedanti iš paprastos orą šildančios krosnelės ir garo generatoriaus. Kad šio tipo pirtyje sukurti pageidaujamą relaksuojantį tropikų klimatą temperarūra eksploatacijos metu turėtų pasiekti 65 C.

Priešingybe drėgnai pirčiai dažnai yra laikoma suomiška sauna.  Vis dėlto, reikia paneigti nusistovėjusią nuomonę, kad tikra sauna yra labai sausa ir karšta. Suomiai neįsivaizduoja pirties be ant akmenų pilamo vandens, mėgsta vantas, o jiems mieliausia pirties temperatūra apie 90 C.

Oro drėgmė

Medikai rekomenduoja karštoje pirtyje vengti tiek didelės drėgmės, tiek ir pernelyg sauso oro: abu kraštutinumai pavojingi kvėpavimo takams. Kuo karštesni akmenys, tuo lengviau palaikyti norimą pirties temperatūrą pilant ant jų vandenį, o kita vertus išvengti per didelės drėgmės. Daugumos lietuvių pamėgtam „sausam garui“ gauti reikėtų uždarame metaliniame konteineryje esančius akmenis įkaitinti bent iki 500-700 C.

Vėdinimas

Turbūt ne vienam pažįstama situacija, kai vanojantis trūksta karščio, ant akmenų užpilamas dar vienas samtelis vandens ir… vanojimasis baigiasi, nes menkiausias prisilietimas su vanta degina odą. Bėda tame, kad pilant ant akmenų vandenį pirtyje nuolat didėjo tik drėgmė, kas ir sudarė karščio pojūtį, kai tuo tarpu oro tempereatūra greičiausiai krito. Norint išvengti tokio nemalonaus potyrio, būtina užtikrinti, kad ventiliacinės angos nebūtų uždarytos arba uždengtos. Pirtis turi vėdintis. Vėdinant iškūrentą pirtį atvėsta viršutiniai krosnelės akmenys, o viduje likęs karštis su „sausu garu“ pasklinda po patalpą.

Akmuo ar vulkanitas?

Tiek lietuviškos, tiek kitų tautų pirties krosnyse tradiciškai kaitinami tie akmenys, kuriuos pavyksta rasti. Dažnai naudojami skaldyti akmenys, nes jų paviršius didesnis už apvalių, taigi labiau tinka pirčiai.  Vis dėlto, jei nusprendėte savo namuose įsirengti aukščiausius standartus atitinkančią pirtį, lauko riedulius vertėtų pakeisti vulkanitu: specialia žemės paviršiuje susikaupusia aukštų temperatūrų paveikta uoliena. Šis akmens pakaitalas neturi mikro porų ir kaitinant iš jų neišsiskiria jokios kenksmingos medžiagos, be to jis yra atsparus ir ilgai nesutrupa. Vulkanitas yra sunkesnis už pas mus randamą granitą, todėl geriau sukaupia ir išskiria šilumą.

Pirties džiovinimas

Žemesnėje kaip 60 C temperatūroje auga pelėsiai ir grybai. Dėl to baigus eksploataciją pirtį būtina nedelsiant išdžiovinti. Pirtis laikoma išdžiūvusia kuomet visos medinės konstrukcijos sausesnės kaip 20 % (tokia yra natūrali sausos medienos drėgmė nešildomose patalpose). Kad pirtis išdžiūtų, reikia:

  • pirtyje palaikyti 60-70 C temperatūrą,
  • maksimaliai atidaryti oro tiekimo ir ištraukimo ortakius,
  • pakelti atlenkiamąją gultų dalį.

Gultų ir sienų dezinfekcija

Norint išvengti užkratų sklaidos, pirties gultus ir sienas reikia periodiškai nuplauti muilo tirpalu. Panaudojus dezinfekuojančias  priemones visas apdorotas konstrukcijas būtina gausiai nuplauti vandeniu ir esant reikalui atnaujinti parafino aliejaus dangą.

Pabaiga: ką būtina žinoti kūrenant pirtį?

Jums gali patikti