fbpx

Kaip puoselėti santykius technologijų amžiuje?

 | Shannona Roberts

Technologijos į mūsų gyvenimą atnešė tikrai daug palengvinimų. Šiais laikais, kitą žmogų ne tik galime pasiekti 24/7, tačiau ir bet kuriame pasaulio kampelyje. Kita vertus – ar nėra taip, kad technologijos trukdo bendrauti su žmonėmis su kuriais gyvename po vienų stogu – ir kuriuos mylime labiausiai?

Abejonės dėl dovanos

Prieš kelis metus padovanojau savo vyrui, prisiekusiam tinklalaidžių mėgėjui, keletą belaidžių ausinių. Dabar jis gali klausytis naujienų ir apžvalgininkų komentarų, kad ir kokioje mūsų namo dalyje bebūtų. Beje, aš taip pat jam pasiūliau pagaliau įsigyti išmanųjį telefoną. Taip, galima sakyti, prasidėjo nauja technologijų era mūsų namuose.

Tačiau dabar tiek išmanusis telefonas, tiek belaidės ausinės man sukelia mišrus jausmus. Džiaugiuosi, kad vakarais, plaudamas indus, jis gali klausytis pasaulinio garso apžvalgininkų, bet tuo pačiu tai reiškia, kad mes nebegalime mėgautis atsitiktiniais pokalbio fragmentais. Kai žvilgteliu neišgirdusi jo atsakymo, pamatau, kad jis dėvi ausines.  Arba naršo, prilipęs prie savo išmaniojo ekrano.

Išmaniųjų telefonų ir socialinių medijų poveikis žmonių santykiams yra viena didžiausių mūsų laikų dilemų. Technologijos siūlo daug, tačiau kaip užtikrinti, kad jos neatimtų dar daugiau? Ką daryti, jei technologijos trukdo puoselėti prasmingus santykius?

Sąmoningas laikas – santykiams apsaugoti?

Išmanųjį telefoną turinčių amerikiečių dalis tarp 2011 ir 2019 m. išaugo nuo 35 proc. iki 81 proc. Akivaizdu, kad daugumos porų ir šeimų kasdieninis gyvenimas susijęs su šiomis technologijomis. Įsivaizduoju, kad daugelyje pasaulio šalių padėtis panaši.

Naujausi Pew Research Center agentūros duomenimis, 51 proc. gyventojų teigia, kad jų partnerio įnikimas į telefoną, apsunkina bandymus su juo pasikalbėti. Moteris maždaug dvigubai dažniau nei vyrus erzina laikas, partnerio pralestas su savo mobiliuoju telefonu. Tai rodo, kad išmanieji telefonai iš tiesų daro įtaką šeimų bendravimui.

Kartais mane stebina nesibaigiantis telefono traukos jausmas. Pagaunu save naršančią iš įpročio be jokio aiškaus tikslo, arba – paguldžius vaikus į lovą – nes noriu atsipalaiduoti. Labai norėčiau užsiimti kažkuo kitu. Tačiau nuolatinis pranešimų srautas įtraukia; jaučiu spaudimą reaguoti į žinutes, jaudinuosi, kad pamiršiu, to nepadarius iškart.

Vis dėlto, sprendimas gali būti nesudėtingas: gyventi tikslingiau, susidaryti dienos planą, o ne judėti per dieną iš įpročio, neapgalvotai. Galime mėgautis tinklalaidėmis, tačiau prisiminkime skirti laiko ir gyviems pokalbiams. Mes galime mėgautis bendravimu internete, tačiau užtikrinkime, kad mūsų telefonai būtų nepasiekiami bent kelias valandas per dieną. Galbūt mums nereikia jausti pareigos greitai atsakyti į kiekvieną žinutę, vietoj to atsakant į visas vieną kartą per dieną?

Be kitų gyvenimiškų privalumų, kelios akimirkos, skirtos susikurti aiškų planą, gali jus išlaisvinti nuo daugelio žalingų, inertiškų įpročių.

Shannona Roberts yra viena iš tinklaraščio mercatornet.com redaktorių. Rašymą Shanon derina su kita aistra – savo šeima. Ji yra trijų vaiku mama ir gyvena Ouklende, Naujojoje Zelandijoje.

Jums gali patikti