fbpx

Studentės, atkreipkite dėmesį: karjera dar ne viskas

 | Suzanne'a Venker

Vien tik per pastarąją savaitę man teko bendrauti su trejomis jaunomis moterimis (jos  kreipėsi dėl koučingo), turinčiomis tą pačią problemą. Nepaisant augančių skolų jos siekia vis aukštesnių mokslinių laipsnių dėl savo tėvų arba aplinkos spaudimo savo gyvenime daryti kažką didelio. Neiššvaistyti savo intelekto. Nesirūpinti vyro paieškomis, santuoka ar net vaikų turėjimu, nes, na, yra už tai daug svarbesnių dalykų. Šeima ir karjera joms – sunkiai suderinami dalykai.

Karjera – pirmoje vietoje?

Šios merginos ne tik yra skoloje, bet taip pat jaučiasi prislėgtos. Visa, ko jos nori, yra turėti savo šeimą, bet jos buvo priverstos tikėti, jog santuoka ir motinystė reiškia mažiau kokybišką gyvenimą ir dėl to joms sunku pripažinti šį troškimą. Negaliu jums pasakyti tikslaus skaičiaus moterų, kurios yra man sakiusios, kad akimirksniu atiduotų savo karjerą tam, kad turėtų vyrą ir vaikų.

Ir tai sako ne vien netekėjusios moterys. Daugelis žmonų ir motinų, su kuriomis bendrauju, dirba profesijose, kurios joms nelabai rūpi, ir norėtų daugiau laiko praleisti namuose su vaikais bei gyventi lėtesniu tempu. Problema tame, kad jos ištekėjo už vyrų, kuriems trūksta ambicijų (arba jie užleido pirmenybę žmonų ambicijoms) ir dėl to moterys tapo pagrindinėmis šeimos maitintojomis. Pasirodo, tai vaidmuo, kurio daugelis moterų nekenčia.

Jų keblią padėtį buvo galima numatyti. Pirmiausiai dėl to, kad šiuolaikinės moterys nebuvo mokomos vertinti vyro, kuris galėtų aprūpinti žmoną ir vaikus. Juk moterys privalo pasirūpinti savimi! Tai naratyvas, pagal kurį užaugo šių dienų moterys ir dėl kurio joms nešauna į galvą atkreipti dėmesį į vyro profesines perspektyvas.

Negailestingoji aritmetika

Kitas dalykas – santuoką atidedant neribotam laikotarpiui, šios moterys turi mažiau pasirinkimo galimybių. Geri stipraus charakterio vyrai, padorūs ir turintys pelningą darbą yra linkę vesti jaunesnes šeimyninį gyvenimą vertinančias moteris. Šios moterys gali turėti arba neturėti aukštojo išsilavinimo ir/arba karjeros, bet, nepaisant to, jos į darbą žiūri tik kaip į antraeilį dalyką, lyginant su jų pagrindiniu prioritetu: santuoka ir vaikais.

Taigi, kol į karjerą orientuotoms moterims sukanka 30 metų, pasirinkimų likę labai mažai. Jos gali ieškoti tokių pat ambicingų vyrų kaip ir jos pačios ir net atsitiktinai rasti, bet aritmetika negailestinga – dauguma jų tokių vyrų neras. Tuomet jos pasitenkina tuo, ką gali gauti: vyrais, kurie yra geri ir saugūs, tačiau kuriems trūksta draivo pilnai aprūpinti savo šeimas.

Ir neturėtume pamiršti priežasties, kodėl tiek daug šiuolaikinių vyrų neturi to draivo: todėl, kad jiems nebuvo leista įsibėgėti. Kaip mes manėme, kas nutiks kultūrai, kuri pripažįsta moterų ambicijas ir aukština jų nepriklausomumą nuo vyrų bei kuri sako vyrams, tiek žodžiais, tiek ir per pasąmonę, kad jie yra nereikalingi?

Šią netvarką sukūrė praėjusios kartos kultūra, įdiegusi visas blogas idėjas ir vertybes moderniajai kartai. Dabar moterys – ir vyrai – moka šią kainą.

Sprendimas – pirmenybė šeimai

Visgi, Z kartos moterims dar yra vilties. Jos dar mato kas vyksta ir, aš nemanau, kad jų laukia toks pats liūdnas Y kartos moterų likimas. Manau jos tuoksis ankstesniame amžiuje bei motinystę laikys prioritetu. Karjera greičiausiai liks jų gyvenimo dalimi, tačiau ji nebus pagrindine ašimi.

Tai yra į mane besikreipiančių moterų problemos esmė: jos buvo išmokytos, jog jų vertė kyla iš to, ką jos daro, o ne iš to, kas jos yra – kad jos yra nevykėlės jeigu jos negyvena tokių pat gyvenimų kaip vyrai. Ir tai jas gniuždo iš vidaus. Viena moteris pravirko po to, kai pripažino, kad ji praleido dešimtmetį įgydama du mokslinius laipsnius, kurių ji net nenori.

Tai beprotybė. Įsiskolinti tam, kad įrodytum savo vertę ir po to kamuotis dėl to, ką prieš tai buvusi karta darydavo natūraliai – susirasti vyrą ir gyventi nusistovėjusį gyvenimą – tai vargiai yra progresas. Tai nieko neįgalina. Studentės, atkreipkite dėmesį: neleiskite, kad tai būtų jūsų ateitis! Pirmenybę teikite santuokai ir šeimai. Padarykite tai savo gyvenimo centru ir visa kita derinkite prie to. Tada šeima ir karjera nekonfliktuos.

Suzanne Venker yra penkių knygų autorė bei santuokų ir santykių koučerė.

Jums gali patikti