fbpx

Netvarka namuose: kaip ji veikia mūsų psichinę sveikatą?

Naudingų naujienų namai

Šiuolaikiniame pasaulyje mūsų namai nėra vien tik fizinė erdvė. Namai – mūsų vidinio aš atspindžiai, tvirtovė, kurioje ieškome saugumo ir paguodos. Tačiau susikaupusi netvarka gali sutrikdyti šią tvirtovę. Netvarka namuose tai daugiau nei sujaukta fizinė aplinka. Ji daro įtaką ir mūsų psichinei gerovei. Norite sukurti harmoningą gyvenamąją erdvę ir džiaugtis gera psichine bei emocine sveikata? Susitvarkykite! 

Kokią įtaką netvarka namuose daro psichologinei savijautai?

Netvarka yra daugiau nei  po namus išmėtyti daiktai. Netvarka namuose reiškia nebaigtas užduotis, nepriimtus sprendimus ir neišspręstas emocijas. Psichologiniu požiūriu netvarka gali trukdyti regėjimui ir psichikai, užvaldyti mūsų pojūčius ir sukelti stresą. Fizinė aplinka turi didelį psichinį krūvį.

Atlikti tyrimai atskleidė tiesioginį ryšį tarp netvarkos ir padidėjusio streso bei nerimo lygio. Gyvenimas netvarkingoje aplinkoje gali sukelti pervargimo jausmą, joje sunku atsipalaiduoti. Nuolatinė regos stimuliacija dėl netvarkos gali paskatinti kortizolio, streso hormono, išsiskyrimą, kuris prisideda prie lėtinio padidėjusio streso lygio.

Netvarkinga erdvė gali trikdyti dėmesio koncentraciją, todėl tokioje aplinkoje sunkiau susikaupti. Kai mūsų aplinka chaotiška, mūsų smegenys turi daugiau dirbti, kad „išfiltruotų” blaškymąsi, todėl sumažėja produktyvumas ir efektyvumas. Netvarkos pašalinimas gali padėti sukurti ramesnę, palankesnę aplinką darbui ir kūrybai.

Emocinės netvarkos priežastys

Viena iš priežasčių, kodėl kaupiasi netvarka, yra mūsų emocinis prisirišimas prie daiktų. Nesvarbu, ar tai būtų sentimentalūs daiktai, ar turtas, kurio, mūsų manymu, kada nors gali prireikti, juos paleisti gali būti emociškai sudėtinga. Tačiau bereikalingo chaoso ir netvarkos laikymasis gali mus emociškai apsunkinti, neleisti judėti į priekį ir įgyti naujų patirčių.

Netvarkos pašalinimas gali suteikti kontrolės ir įgalinimo jausmą. Perimdami atsakomybę už savo fizinę aplinką, mes taip pat galime atgauti savo minčių ir emocijų kontrolę. Tvarkingos erdvės sukūrimas gali paskatinti ramybės ir aiškumo jausmą, pagerinti bendrą savijautą.

Sąmoningumas – netvarkos namuose priešas

Sąmoningumas vaidina lemiamą vaidmenį kovojant su netvarka. Praktikuodami sąmoningumą, galime geriau suvokti aplinką ir jos poveikį mūsų psichinei būklei. Sąmoningas netvarkos mažinimas – tai apgalvotas pasirinkimas, ką pasilikti ir ko atsisakyti, sutelkiant dėmesį į tai, kas iš tikrųjų suteikia mūsų gyvenimui vertę ir džiaugsmą.

Psichologinės netvarkos priežastys neretai sudėtingos ir daugialypės, turinčios įtakos mūsų nuotaikai, elgesiui ir bendrai gyvenimo kokybei. Pripažindami netvarkos įtaką mūsų psichinei gerovei, galime imtis aktyvių veiksmų kurdami darnesnę gyvenamąją aplinką. Sąmoningai pertvarkydami namus,  palaikydami tvarką pagerinsite savo psichikos sveikatą ir emocinę pusiausvyrą. Mūsų namai gali tapti tikra taikos ir ramybės tvirtove.

Kaip organizuoti namų ruošos darbus ir džiaugtis tvarka namuose? Patarimų rasite čia.

Jums gali patikti