Pažangioji naujakalbė: žodžiai kurie nutildo

 |  Davidas Thunderis  

Pasveikinę Naujuosius, daugelis imamės daugiau ar mažiau sėkmingo bandymo atsikratyti perteklinių kalorijų nusėdusių ant šlaunų ir pilvo per Kalėdinį laikotarpį. Siūlau palydėti šį fizinį apsivalimą ir protiniu „detoksu“: išvalyti savo žodynus nuo kelių sąvokų, kurios užteršia supratimą apie save ir pasaulį.  Šias sąvokas sukūrė žmonės, kurie save vadina „progresyviais“ ar „liberaliais“. Bet iš tikrųjų šie terminai labiau tinka vergams, o ne laisviems žmonėms. Naudojama arogantiškų „nuomonės formuotojų,“ ši naujakalbė, yra veiksminga manipuliacijos priemonė, leidžianti užgniaužti laisvą diskusiją ir racionalizuoti politinę priespaudą.  Šis trumpas naujakalbės vadovas tik ledkalnio viršūnė. Iš tikrųjų, puikus Nujųjų metų pasiryžimas – visus metus atidžiai klausyti ir dekonstruoti mums primetamus vergų kalbos pančius.

Tad peržvelkime ir dekonstruokime jas po vieną:
  1. Melagiena / dezinformacija – klaidinga ar klaidinanti informacija, kuri galėtų pakenkti piliečiams. Bet naujakalbėje šis terminas gali reikšti informaciją, kurią valdžia ir jai palankios medijos laiko nepatogia arba netinkama. Būtent todėl nori ją uždrausti arba cenzūruoti. Pavyzdžiui, COVID pandemijos pradžioje kaip melagiena buvo nurašoma dabar plačiai priimta nuomonė, kad virusas išplito iš laboratorijos Kinijos Vuhano mieste.
  1. Radikali dešinė: tai kraštutinės politinės idėjos, propaguojančios smurtą, susijusios su nacizmu, rasizmu ir kitais liguistais -izmais. Naujakalbe tai tiesiog politinės idėjos, kurias prieš 20 metų drąsiai atstovautų bet kuri konservatorių ar krikščionių demokratų partija.  Nūdien terminas taikomas bet kuriai pozicijai, kuri nepritaria liberaliajai otodoksijai.  Pavyzdžiui, teiginys, kad yra dvi lytys, gali nesunkai būti priskiriamas prie radikalios dešinės idėjų.
  1. Ksenofobija – antipatija ar išankstinis nusistatymas prieš užsieniečius. Bet naujakalbėje ksenofobija taikoma bet kam, kas siūlo puoselėti nacionalinius ryšius ar tautinę tapatybę. Ksenofobu drąsiai apšaukiami žmonės, drįstantys viešai pareikšti, kad imigrantai turėtų prisitaikyti prie šalies kultūros arba suabejoti atvirų sienų politika.
  1. Neapykantos kalba: iš pirmo žvilgsnio tai kalba, kuri žemina tam tikras visuomenės grupes įvairiais įžeidimais, siekiant pavaizduoti tokią grupę kaip vertą neapykantos. Naujakalbėje tai kalbą, kuri drįsta kritiškai pasisakyti apie bet kurią visuomenės grupę, turinčią stiprų politinį užnugarį. Pavyzdžiui bet kokia, net ir pagarbiai išreikšta LGBT+ ideologijos kritika papuola po neapykantos kalbos taikikliu.
  1. Tolerancija – tai reiškia pakantumą žmonėms, elgesiui ar nuomonėms, kuriomis patys nesižavime. Naujakalbėje tolerancija reiškia savo kritinių gebėjimų užmigdymą ir nekritišką kiekvieno įmanomo gyvenimo būdo „šventimą“.
  1. Saugus internetas: iš esmės tai reiškia internetą, apsaugotą nuo pornografijos, ekstremalaus smurto ir vaikų išnaudojimo. Naujekalbe tai reiškia internetą, iš kurio trinami politiniai komentarai, kuriuos grupelė už tą pačią partiją balsuojančių faktų tikrintojų laiko melagienomis, arba neapykantos kalba.
  1. Aplinkosauga ir tvarumas – stabilus, teigiamas santykis tarp gamtos ir žmonių. Naujakalbe tai reiškia ekonominės gamybos ir pramonės lėtėjimą, iškeliant anglies dioksido mažinimą aukščiau naudos gaunamos iš žemės ūkio ar pramonės.
  1. Transfobija: tai reiškia neapykantą asmenims, kurie kenčia dėl savęs identifikavimo su priešinga lytimi. Bet naujakalbe transfobija tai (mokslu pagrįsta) nuomonė, kad vyriška ir moteriška lytis, įskaitant kai kurias vyrų ir moterų elgsenos savybes, yra didžiaja dalimi nulemta biologijos. Transfobas nūdien – bet kas, atmetantis idėją, kad asmens lyties pasirinkimas turėtų būti neginčijamai ir visuotinai priimta kaip sveika elgsena.
  1. Sąmokslo teorija: tipinė šio termino interpretacija – abejotinas siekis įrodyti sąsajas, kurios neva rodo kenkėjiškus įtakingų asmenų planus. Naujakalbe sąmokslo teoretija – tai bet koks, netgi įrodymais grįstas teiginys, kad įtakos turintys asmenys bendradarbiauja siekdami įvykdyti savo planus, net jei jų veikla pamina pilietines laisves. Taigi, svarstydamas, jog didžiosios farmacijos įmonės ir politikai bendradarbiavo įgyvendinant priverstines vakcinacijos programas (kas yra neabejotinas faktas) būtumėte paskelbtas „sąmokslo teoretiku“.

Davidas Thunderis yra Navaros universiteto Pamplonoje (Ispanija) tyrėjas ir politinės filosofijos dėstytojas.

Jums gali patikti