fbpx

Penki faktai apie šv. Kalėdas

 | Joe Carteris

Tai yra ko gero pasaulyje kasmet plačiausiai švenčiama diena. Štai penki faktai apie šv. Kalėdas, kuriuos turėtumėte žinoti.

Kur ir kada?

1. Jėzaus gimimo diena ir mėnuo nėra žinomi, nors kai kurie mokslininkai spėja, kad tai atsitiko rugsėjį. Ankstyviausias įrodymas, kad Kristaus gimimas buvo švenčiamas gruodžio 25 d. randamas Filokalijaus kalendoriuje, sudarytame Romoje 336 m. Faktai apie šv. Kalėdas.

2. Nepaisant įspūdžio, kurį palieka kai kurios kalėdinės giesmės ir pasakojimai vaikams, […] Jėzus greičiausiai gimė ne tvartelyje, bet oloje ar pastogėje, iškirstoje kalvos šlaite. Kaip aiškina Sarah E. Dahl, kalvose aplink Betliejų buvo gausu didesnių ir mažesnių olų, kurias piemenys naudojo nakčia laikyti ir šerti gyvulius. Tiksli Jėzaus gimimo vieta nežinoma, tačiau jau iki trečiojo amžiaus tradicijoje imta nurodyti tikėtiną pastogę. Imperatoriaus Konstantino motinos Elenos nurodymu toje vietoje buvo pastatyta Kristaus Gimimo bazilika.

Kalėdų Senelis ir eglutė

3. Viduramžiais vaikai dovanų sulaukdavo ne per šv. Kalėdas, o per šv. Mikalojaus (Antikos laikų vyskupo, vėliau tapusio Kalėdų senelio prototipu) dieną. Kovodamas su katalikiška šventųjų gerbimo ir jų atlaidų šventimo tradicija, Martynas Liuteris perkėlė dovanų teikimą į Kūčių vakarą. Savo šešeriems vaikams jis pasakodavo, kad jų dovanas atnešė kūdikėlis Jėzus (Christkind, vok.). Tokia tradicija įsitvirtino daugelyje liuteroniškų kraštų, nors vėliau Kalėdų senelis daug kur paveržė dovanų nešėjo pareigas iš kūdikėlio Jėzaus.

Martynas Liuteris, beje, taip pat dažnai nurodomas ir kaip pirmasis žmogus, papuošęs Kalėdų eglutę žibintais. Vieną žiemos vakarą grįždamas namo ir mintyse kurdamas pamokslą, jis stabtelėjo pasigėrėti žvaigždėmis, spindinčiomis tarp visžalių eglių. Norėdamas pasidalinti šiuo vaizdu su savo šeima, jis svetainėje pastatė eglutę, o jos šakeles nusagstė žvakėmis. (Deja kol kas nerasta jokių istorinių įrodymų, kad ši miela istorija yra tiesa).

faktai apie šv. Kalėdas
naunau.lt informacija

4. Priešingai paplitusiai nuomonei, simbolis X imtas sieti su Kalėdomis (Xmas, angl.) visai nesiekiant iš jų pašalinti Kristaus (take Christ out of Christmas, angl.). Simbolis X senovėje dažnai buvo naudojamas graikų abėcėlės raidei Chi (t.y. pirmajai Kristaus vardo raidei graikų kalba) vaizduoti. Daugelyje graikiškų Naujojo Testamento rankraščių žodis Christos (Χρίστος, gr.) yra trumpinamas būtent raide X. Jau 1000 m. ši praktika imta taikyti senojoje anglų kalboje ​​ir iki XV amžiaus žodis Xmas buvo plačiai naudojamas kaip Kalėdų simbolis.

Žodžio kilmė

5. Kalėdų pavadinimo kilmė: angliškasis Christmas – sudurtinis žodis, apjungiantis žodžius Kristus ir mišios – kilęs iš vėlyvųjų viduramžių Cristemasse. Kartais anglakalbiuose kraštuose kalėdinis laikotarpis dar vadinams Yule arba Yuletide. Šis žodis kilęs iš senosios germanų kalbos žodžio Gēola (Jolė, liet.), reiškusio žiemos saulėgrįžą – laikotarpį kuris galiausiai susietas su krikščionių Kalėdomis.

[Pranzūzižkasis Noël, kaip ir jo ispaniškasis pusbrolis Navidad, yra kilęs iš lotyniškojo nātālis (diēs), reiškusio gimimo dieną.  Vokiškasis Weihnachten, iš viduriniųjų amžių wīhenahten, reiškia šventąją naktį. Na o į lietuvių kalbą Kalėdų kelias buvo ilgas ir vingiuotas.  Kalbininkų teigimu, Kristaus gimimo šventės pavadinimas į mūsų kalbą iš lotyniškojo calendae, reiškusio pirmąją mėnesio dieną, atkeliavo per Bizantijos graikus ir, galiausiai per analogišką rytų slavų žodį коляда.]

Pabaiga: faktai apie Kalėdas.

Jums gali patikti