fbpx

Reabilitacija po operacijų – kaip paspartinti atsigavimą ir sumažinti komplikacijų riziką?

naunau.lt

Atsigavimas po operacijos užtrunka ilgai ir dažnai prireikia įvairių specialistų komandos pagalbos: gydytojo, slaugytojo, kineziterapeuto, dietologo ar psichologo. Be kita ko, paciento mityba ir fizinis aktyvumas po operacijos ir prieš ją atlieka svarbų vaidmenį sveikimo procese. Todėl patariama operacijos laukimo laiką išnaudoti organizmo paruošimui vėlesniam atsigavimui. Laikantis kelių rekomendacijų galima pagreitinti organizmo atsigavimą po operacijos, sumažinti komplikacijų riziką ir sutrumpinti ligoninėje praleistą laiką. Sužinokite svarbiausius patarimus.

Kas yra sveikimas ir kiek laiko jis trunka?

Sveikimas – tai procesas, kurio metu atgaunama sveikata ir jėgos, pavyzdžiui, po traumos, nelaimingo atsitikimo, ligos ar operacijos. Jis prasideda iš karto po įvykio, tęsiasi buvimo ligoninėje metu ir tęsiasi grįžus namo. Sunku nustatyti sveikimo trukmę, nes jo eiga priklauso nuo daugelio skirtingų veiksnių, pavyzdžiui, nuo ligos priežasties, paciento sveikatos būklės prieš ligą ir individualaus organizmo gebėjimo atsigauti, taip pat nuo taikomų paramos metodų ir specialistų pagalbos.

Atsigavimas po operacijos

Tai, kaip greitai pacientas atsigauna po operacijų, priklauso nuo daugelio veiksnių, įskaitant pooperacines priemones, pačią chirurginę intervenciją ir išankstinį pasiruošimą operacijai.

Planinės operacijos atveju pacientas turi, taip sakant, pranašumą – jis gali jai pasiruošti.

Todėl patariama laiką, kol laukiama operacijos, išnaudoti organizmo stiprinimui, pavyzdžiui, tinkamai maitinantis, taip pat reguliariai užsiimant fizine veikla ar atsisakant stimuliuojančių medžiagų.

Specialistų, besirūpinančių pacientais prieš operaciją, jos metu ir po jos, tikslas – kuo labiau sumažinti perioperacinę traumą. Tai padeda sutrumpinti audinių gijimo laiką ir pagreitinti atsigavimą, o tai lemia mažiau pooperacinių komplikacijų, greitesnį pasveikimą ir trumpesnį buvimą ligoninėje.

Fizinis aktyvumas po operacijos

Fizinis aktyvumas svarbus normaliai raumenų funkcijai ir jėgai palaikyti, taip pat padeda išvengti sarkopenijos (raumeninio audinio nykimo), todėl dar vienas efektyvaus atsigavimo elementas – anksti po operacijos pradėti sportuoti. Daugiau informacijos: alfasteps.com.

Praktiškai tai reiškia, kad daugeliu atvejų pacientas skatinamas būti fiziškai aktyvus jau pirmąją dieną po operacijos. Iš pradžių tai yra paprasti pratimai ir nedideli judesiai, atliekami prižiūrint kineziterapeutui arba slaugytojui. Jau vien atsikėlimas iš lovos ir kelių žingsnių žengimas yra labai svarbi sveikimo dalis. Laikui bėgant veiklos intensyvumas didėja, o trukmė ilgėja. Fizinis aktyvumas po operacijų neturi būti per daug įtemptas, paprastai pacientui nerekomenduojama kelti sunkių daiktų ar atlikti įtemptų pratimų. Raumenų audiniui reikia laiko atsinaujinti, kaip ir statybinėms medžiagoms.

Aminorūgštys reikalingos raumenims statyti ir stiprinti, o gliukozė reikalinga jų darbui. Todėl, kad reabilitacija būtų veiksminga, būtina reguliariai mankštintis ir kartu užtikrinti, kad pacientas būtų tinkamai maitinamas.

Jums gali patikti