fbpx

Skintos gėlės: kokias dovanoti ir kaip išlaikyti šviežias?

BNS Spaudos centras

Žinomas floristas Antanas Mažonas sako, kad skintos gėlės ar gėlių puokštės nebūtinai turi būti brangios – svarbiau sveikintojų išradingumas. Be to, nėra netinkamų dovanoti gėlių. Žmonės mėgsta gėles – tiek papuošti savo namams, tiek padovanoti artimam žmogui.

Populiariausios skintos gėlės – bijūnai ir jurginai

Floristas A. Mažonas sako, kad puokštės pasirinkimas priklauso ne tik nuo progos, bet dažnai ir nuo sezono. „Pastebiu, kad populiarėja natūralumas ir paprastumas: įvairios puokštės „kaip iš gamtos“ – su žolynais, pievų ar darželiuose išaugintomis gėlėmis. Labai aiški tendencija yra bijūnų ir  jurginų pasirinkimas. Tai yra gėlės numeris vienas, bijūnai – vasarą, jurginai – rudenėjant.

Tad dabar, kai tokia gėlių įvairovė ne tik salonuose, parduotuvėse, bet ir pievose, galima pasitelkti savo kūrybiškumą. Vestuvinės gėlės visada yra šiek tiek šviesesnės, nuo baltų iki rausvų ar žalsvų tonų, o absolventai, abiturientai gauna daugiau ryškesnių sezoninių puokščių. Jie jauni, žaismingi, energingi, tad ir puokštės gali būti ryškios, originalios, tikrai kitokios, nei gėlės motinos dienos proga, ar dovanojamos garbaus amžiaus giminaičiui per jubiliejų.

Vestuvių puokštės dažniau būna brangesnės. Joms tinka rožės, hortenzijos, eustomos, alstromerijos ir kitokios ypatingesnės gėlės. Bet iš esmės nėra netinkamų dovanoti gėlių. Jei jos atitinka progos nuotaiką, tad kodėl gi ne?

Ką daryti, kad gėlės neapvystų?  

Karštą vasaros dieną ilgiau rankose laikomos skintos gėlės ar puokštė nebebūna tokios puikios, kaip ką tik ištrauktos iš vazos. Foristas sako, kad ne iš karto dovanojant gėles, reikėtų jomis tinkamai pasirūpinti: „Rekomenduočiau gėles parsinešti namo ir atnaujinti kotų pjūvius. Reikia nuskabyti žemiausiai esančius lapus, kad pamerkus į vazą, jų nebūtų vandenyje. Puokštę reikėtų šiek tiek palaikyti vazoje, kad gėlės prisisotintų vandens, prasiskleistų, ir tik tada nešti dovanoti.

Bet būna situacijų, kai su puokšte tenka ilgokai laukti. Tarkime, kol studentui bus įteiktas diplomas. Gėlės ilgai pabuvo be vandens, tad gali ir greičiau nuvysti. Jei šventės kaltininkas nori kuo ilgiau džiaugtis gėlėmis, irgi turi atnaujinti kotelių pjūvius, nes pjūvio vietos jau bus apdžiūvusios. Kai kurias gėles, pavyzdžiui, hortenzijas ar rožes, galima iki žiedų pamerkti į vandenį, kad jos atsigautų ir tada jau merkti į vazą ir džiaugtis“.

Kaip saugiai transportuoti gėles?

Kartais gėles tenka vežtis automobiliu karštą vasaros dieną. Tenka pasukti galvą, ką daryti, kad mums brangus žmogus gautų jas šviežias ir gražias. Floristas sako, kad  per karštį gėlės be vandens gali suglebti per valandą ar net pusvalandį, tad tenka jomis iš anksto pasirūpinti. „Tada rekomenduoju gėles apsukti sudrėkintu popieriniu rankšluosčiu ir įsidėti į paprastą maišelį. Visgi nors gėlės supakuotos ir labai dailiame maišelyje, etiketas reikalauja dovanojant jas būtinai ištraukti. Ir, aišku, jei tai vestuvės, jubiliejus, ar šventė iškilmingoje aplinkoje, reikėtų pasirūpinti, kad jums padovanotas gėles būtų kas pamerkia į vazas. Trumpas laikas be vandens gėlėms nėra kenksmingas, tačiau ilgai pabuvusios šilumoje jos sunkiau atsigauna“, teigia A. Mažonas.

Gėlių kotelius ne kirpkime, o pjaukime 

Pasak floristo, svarbiausia, kad vanduo būtų šviežias, tad jį vazose reikėtų keisti bent kas antrą dieną. „Norint ilgiau išlaikyti gėles namuose, nėra geresnio sprendimo kaip nuolat atšviežinamas vanduo ir atnaujinamas kotų pjūvis. Dabar dažnai didesniuose prekybos centruose galima nusipirkti ir trąšų skintoms gėlėms. Tuos miltelius reikėtų suberti tiesiai į vandenį ir jį išmaišyti – tada gėlės tikrai ilgiau laikosi.

Nerekomenduočiau gėlių pakirpti žirklėmis. Jos išspaudžia iš kotelių vandenį, taigi mes padarome gėlėms meškos paslaugą. Geriausia kotelius trumpinti aštriu peiliuku, galima tai padaryti ir sekatoriumi“, –  pataria floristas. Jis priduria, kad jei perkate gėles prekybos centre, rinkitės jas kuo labiau susiskleidusias ar žalesnes. Tokių gėlių gyvavimo laikotarpis bus ilgesnis. Jei tai tulpės, tebūnie šiek tiek žalesnės. Jei stambiažiedės rožės – ne visai prasiskleidusios.

Jums gali patikti