Paradoksas: šeimos gyvenimas palengvina vidurio amžiaus krizę

naunau.lt pagal theguardian.com

Nuo seno žinoma, kad žmogaus laimės jausmas didėjant jo amžiui kinta pagal „U“ formos kreivę. Laimės lygis yra aukštas jaunystėje ir vėl pakyla pasiekus „auksinius metus“. Pasitenkinimo gyvenimu kritimas gyvenimo viduryje turi paaiškinimą – tokio amžiaus žmogus turi daugiausiai streso. Ilgos darbo valandos ir atsakomybė vienareikšmiškai turi įtakos laimės kreivės kritimui ties amžiaus ašies viduriu, kai ištinka taip vadinama vidurio amžiaus krizė.

Argi nebūtų puiku, jeigu egzistuotų būdas apeiti vidurio amžiaus krizės simptomus ir šiek tiek ištiesinti „U“ raidę? Pasirodo, kelias yra – tai šeimos židinys.

Ekonomistai Shawnas Groveris iš Britų Kolumbijos universiteto ir John Helliwellas iš Kanados finansų departamento atliko tyrimą, analizuojantį santuokos poveikį žmogaus laimei ir gerovei. Duomenų analizė atskleidė pasitenkinimą gyvenimu skirtinguose pasaulio regionuose, įskaitant Šiaurės Ameriką, Vakarų Europą, Užsacharės Afriką, Pietryčių Aziją bei Australiją ir parodė, jog susituokę žmonės ne tik laimingesni už vienišius, bet ir kad „santuokos bonusas“ (marriage bonus, angl.) yra vienas svarbiausių faktorių, išgyvenant vidurio amžiaus krizę.

„Atrodo, kad santuoka yra svarbiausia vidutiniame amžiuje, kai žmonės paprastai patiria gerovės nuosmukį. Šį rezultatą aptinkame visame pasaulyje, net ir regionuose, kur vidutinis santuokos poveikis emocinei būsenai nėra teigiamas “, – apibendrino mokslininkai.

Galimas šio dėsningumo paaiškinimas – jog sutuoktinis suteikia tvirtą ir pastovų emocinį palaikymą bei padeda išgyventi krizines situacijas geriau nei bet kas kitas. Tyrimai tai pat parodo, kad santuoka dar nėra viskas, ji turi būti gera. Žmonės, kurie savo sutuoktinį laiko geriausiu draugu ir savo santuoką vertina gerai, turi dar aukštesnį laimės lygį vidutiniame amžiuje.

Tai pat yra žinoma, jog susituokusių tėvų vaikai statistiškai yra laimingesni, pasiekia geresnių rezultatų mokykloje ir pan.  Taigi, paradoksiškai vedybinis gyvenimas gali būti ne vidurio amžiaus krizės priežastis, o jos sprendimo būdas.

Pabaiga: vidurio amžiaus krizė.

Jums gali patikti