fbpx

Galvos plovimas: ką daryti, kad galvos oda ir plaukai būtų sveiki?

BNS Spaudos centras

Galvos plovimas daugeliui atrodo savaime suprantamas dalykas, tačiau atliekant šią procedūrą per dažnai arba per retai gali kilti nepageidaujamų padarinių, tokių kaip pleiskanos arba pastovus galvos niežėjimas. Specialistai teigia, kad norint to išvengti, vertėtų atidžiai domėtis perkamomis plaukų priežiūros priemonėmis ir vengti produktų, kuriuose gausu dažiklių, kvapiklių arba cheminių medžiagų.

Sveiki ir gražūs plaukai – sveikatos simbolis

„Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Asta Budreckienė sako, kad sveiki ir gražūs plaukai – sveikatos simbolis. Tai vienas iš svarbiausių žmogaus išvaizdos aspektų, kuriam įprastai skiriame ypatingai daug dėmesio. Tačiau svarbu žinoti, kad šiuolaikinėje kosmetikos rinkoje yra daug nesaugių ir žalingų plaukų priežiūros priemonių.

„Europos Sąjungos šalyse plaukų priežiūros gaminių sudėtis yra griežtai reglamentuojama, todėl nesaugios priemonės į Lietuvą dažniausiai atvyksta iš tolimų valstybių, pavyzdžiui, Kinijos. Neretai iš nepatikimų internetinių svetainių užsakytuose gaminiuose randama cheminių medžiagų, kurios net nebūna nurodytos etiketėje. Galvos plovimas tokiomis priemonėmis gali pridaryti daug žalos. Kartais vaistinių lankytojai atsineša parodyti užsakytą priemonę ir prašo pakonsultuoti, ar ji negalėjo iššaukti galvos odos sausumo, niežėjimo ir kitų problemų. Toks eksperimentavimas su neaiškios kilmės ar kokybės produktais yra viena iš galvos odos problemų priežasčių“, –  teigia vaistininkė.

Kaip teisingai plauti galvą?

Dažniausiai naudojama plaukų priežiūros priemonė yra  šampūnas, kuris padeda pašalinti nešvarumus iš galvos odos bei plaukų.

„Kokybiškas galvos plovimas ir plaukų išplovimas yra sudėtinga užduotis, ypač moterims. Jų plaukai įprastai yra ilgesni, tačiau pats principas yra vienodas. Šampūnu reikėtų stengtis tinkamai trinkti galvos odą, o susidariusias putas paskirstyti per visą plaukų ilgį. Be to, nederėtų šampūno naudoti didesniais kiekiais negu iš tikrųjų reikia. Vienam plovimui turėtų užtekti vienos saujos šampūno, nes ilgainiui perteklinis jo naudojimas gali tapti pleiskanų atsiradimo priežastimi“, – pataria A. Budreckienė.

Pašnekovė priduria, kad tiek vyrams, tiek moterims derėtų atsiminti, jog vandens temperatūra yra labai svarbus veiksnys, į kurį vertėtų atsižvelgti plaunant galvą. Pavyzdžiui, karštas vanduo aktyvina riebalinių liaukų veiklą, todėl galvos plovimas su karštu arba labai šiltu vandeniu, tikėtina, nulems, kad plaukai riebaluosis intensyviau.

„Norint to išvengti, baigus plovimą vertėtų perskalauti plaukus vėsesniu vandeniu. Tai pagerins galvos kraujotaką, o plaukai ilgainiui taps lygesni ir labiau žvilgantys. Tiesa, galvos kraujotakos gerinimas itin aktualus tiems, kurie nori turėti vešlesnius plaukus, kadangi pagerėjusi kraujotaka stimuliuoja plaukų folikulų ląsteles ir skatina plaukus augti“, – sako „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė.

Ji dalinasi, kad plaukus atgaivina ir vaistinių žolelių nuovirai, tad galima bent 1-2 kartus per savaitę palepinti plaukus ramunėlių, dilgėlių ar varnalėšų šaknų nuovirais. Ramunėlės suteikia plaukams lankstumo, blizgesio ir švelnumo. Dilgėlės bei varnalėšų šaknys stiprina plaukus, skatina jų augimą, mažina riebalavimąsi, odos pleiskanojimą.

Plaukų slinkimas ir pleiskanos – dažniausia problema

Paklausta, su kokiomis galvos odos ar plaukų problemomis dažniausiai susiduria vaistinių pacientai, A. Budreckienė atsako, kad bene dažniausios problemos dėl kurių kreipiamasi – plaukų slinkimas ir pleiskanos. Pastarosios gali atsirasti dėl streso, aknės, hormonų disbalanso, netinkamų kosmetinių priemonių arba dėl riebalinių liaukų sutrikimo.

„Jeigu pastebite pakitusią galvos odos struktūrą, pavyzdžiui, atsirado niežėjimas ar pleiskanojimas, pirmiausiai apsvarstykite, ar galite savarankiškai prisidėti prie galvos odos būklės pagerinimo. Pagalvokite, kokias priemones naudojate, kiek jų naudojate, kokiu vandeniu, šaltu ar karštu, įprastai plaunate galvą. Galbūt vartojate daug saldumynų, riebių ir sunkiai virškinamų maisto produktų, druskos bei kavos? Gydymui ne visada reikia vaistų, užtenka tik pakoreguoti gyvenimo būdą. Tiesa, dažnu atveju plaukai gali pradėti pleiskanoti dėl patiriamo streso, tad šiuo atveju  vertėtų pasistengti spręsti ne jau atsiradusią pasekmę, o tai sukėlusią problemą“, – komentuoja ji.

Kondicionieriai ir kaukės – tokie pat naudingi kaip šampūnas

Plaukų priežiūros specialistės Gretos Pikelytės teigimu, teisingai parinktas šampūnas turi didelę įtaką žmogaus galvos odos ir plaukų būklei. Kokybiškas šampūnas neturėtų:

 • sukelti niežėjimo,
 • tempimo jausmo,
 • odos galvos jautrumo,
 • pleiskanų.

„Vertėtų vengti tokių šampūnų, kuriuose gausu dažiklių, kvapiklių, silikonų ar druskų. Šiltuoju metų laiku visuomet rekomenduoju rinktis drėkinančias priemones, o šaltuoju metų laiku – maitinančias. Vasarą plaukai dažnai būna sausesni dėl saulės ar vandens padarytos žalos. Šaltuoju sezonu galvos oda bei plaukai patiria didžiulį stresą dėl temperatūrų skirtumo, vėjo bei šalčio“, – dalinasi ji.

Kaip dažnai plauti galvą?

Paklausta, kaip dažnai reikėtų trinkti galvą, pašnekovė tikina, kad visiems bendros taisyklės nėra.

Galvos plovimas priklauso nuo kelių faktorių:

 • galvos odos tipo;
 • plaukų tipo;
 • naudojamų plaukų priežiūros priemonių;
 • ar žmogus užsiima aktyvia fizine veikla.
Rekomendacijos, kurių vertėtų laikytis:
 • Jeigu galvos oda riebi, tuomet galvą trinkti turėtumėte kiekvieną ar kas antrą dieną.
 • Jeigu galvos oda nei riebi, nei sausa, galvą plauti rekomenduojama 2-3 kartus per savaitę.
 • Jeigu galvos oda sausa, galvos trinkimui užteks vos vieno karto per savaitę.
 • Jeigu sportuojate, galvą trinkti galima net ir dukart paroje, kadangi kartu su prakaitu išsiskiria druskos bei riebalai.

Kaip naudoti plaukų kondicionierių ir kaukes?

G. Pikelytė priduria, kad po galvos trinkimo naudinga pasinaudoti kondicionieriais ir plaukų kaukėmis.

 • Juos vertėtų naudoti kas antrą arba kas trečią plovimą,
 • Ant plaukų išlaikyti bent 10-15 minučių arba tiek, kiek nurodo gamintojas.

„Kaukė veikia gilesnius plaukų sluoksnius ir stipriai maitina bei drėkina, tačiau jos negalima naudoti kaskart po plovimo – tuomet plaukai gali apsunkti, prarasti žvilgesį bei gyvybę. Kuomet renkatės kaukę, sudėtyje vertėtų ieškoti keratino, hidrolizuoto keratino, aminorūgščių, baltymų, kolageno, šilko, hidrolizuoto šilko arba arganų aliejaus – šios medžiagos yra itin naudingos plaukams“, – teigia ji.

Pašnekovė priduria, kad dar vienas labai svarbus produktas, kurį dauguma žmonių užmiršta – galvos odos šveitiklis. Jis yra būtinas tiek vyrams, tiek moterims, nes jo pagalba iš plaukų pašalinami užsilikę produktų likučiai, aplinkos teršalai, nušveičiamos negyvos odos ląsteles. Galvos odos šveitiklį rekomenduojama naudoti kas 4-8 savaites.

„Be to, po plaukų plovimo, prieš naudojant plaukų džiovintuvą, būtina naudoti nenuskalaujamus kondicionierius, kurie suteikia apsaugą nuo karščio. Šios priemonės papildomai sudrėkins, pamaitins ar suglotnins plaukus. Galiausiai, nepamirškite plaukų galiukų palepinti aliejais, kurie užtikrins papildomą apsaugą“, – reziumuoja G. Pikelytė.

Jums gali patikti