fbpx

Hialurono rūgšties injekcijos: ar efektyvu gydant sąnarių skausmą?

BNS Spaudos centras

Sąnarių skausmai – problema, kuri gali varginti įvairaus amžiaus žmones. Vienas iš būdų, padedančių kovoti su kylančiu diskomfortu, – hialurono rūgšties injekcijos į sąnarį. Nors ši medžiaga dažniausiai siejama su grožio procedūromis, iš tikrųjų ji natūraliai susidaro ir sąnario viduje, todėl jos injekcijos padeda atkurti judėjimo funkciją ir apsaugo nuo didesnių pažeidimų. Plačiau apie hialurono injekcijų poveikį pasakoja Utenos „Kardiolitos klinikų“ Ortopedijos-traumatologijos centro gydytojas ortopedas traumatologas Sergejus Naumkinas.

„Pirmą kartą hialurono rūgšties injekcija į sąnarį atlikta XX a. pabaigoje, tačiau dėl ilgai užtrukusių atliekamų mokslinių tyrimų, procedūra išpopuliarėjo kur kas vėliau“, – pasakoja gydytojas ortopedas traumatologas.

Dabar ši unikali procedūra daugeliui pacientų padeda greitai ir efektyviai kovoti su judesio metu kylančiu diskomfortu. Verta atkreipti dėmesį, kad nors dažniausiai į sąnarį suleidžiami hialurono rūgšties preparatai, taip pat gydymui gali būti naudojamos PRP (trombocitais praturtintos plazmos), o labai retais atvejais – ir steroidų injekcijos.

Kokia hialurono injekcijų nauda?

Ne paslaptis, kad dėl traumų ir apkrovos poveikio sąnarių viduje esantis kremzlinis audinys nuolat dėvisi. Jam sumažėjus atsiradusi trintis sukelia skausmą, diskomfortą ar net sąnario uždegimą.

„Hialurono rūgšties injekcijos – tirštos konsistencijos vaistas, kuris papildo pačiame organizme esančią hialurono rūgštį ir neleidžia kaulams trintis vienam į kitą. Norint geriau suvokti jo poveikį, įsivaizduokite, jog jis veikia panašiai kaip tepalas, padedantis numalšinti uždegimą ir skausmą“, – atkreipia dėmesį S. Naumkinas.

Taip pat šios injekcijos padeda sumažinti kylantį sustingimo pojūtį, pagerinti sąnarių mobilumą, judėjimo laisvę, bendrą savijautą bei gyvenimo kokybę. Jau po vienos injekcijos pagerėja paciento darbingumas, mažėja poreikis vartoti nesteroidinius priešuždegiminius vaistus ar kitus medikamentus.

Kokiais atvejais šis gydymo būdas itin vertingas?

Pasak gydytojo ortopedo traumatologo, teoriškai hialurono injekcijas galima atlikti į kiekvieną sąnarį. Visgi praktikoje šis preparatas dažniausiai leidžiamas į kelio, čiurnos, peties ar klubo sąnarius.

Toks gydymo būdas itin naudingas, kai pacientą kamuoja lėtiniai sąnario skausmai, nepadeda konservatyvus gydymo būdas ar yra diagnozuojama degeneracinė sąnarių liga, tokia kaip osteoartritas.

„Verta atkreipti dėmesį, kad hialurono rūgšties injekcijos šiuo metu yra naudojamos kaip kompleksinio gydymo dalis, kuri veikia pačios ligos epicentre – sąnaryje. Tam, kad būtų pasiektas geriausias gydymo efektas, dažniausiai šios procedūros derinamos kartu su nesteroidiniais priešuždegiminiais preparatais, fizioterapija ir, šiek tiek rečiau, su steroidiniais medikamentais“, – pasakoja S. Naumkinas.

Jis taip pat pabrėžia, kad hialurono rūgšties nereikėtų vartoti pacientams, turintiems alergiją bet kuriai pagalbinei šio preparato medžiagai, tiems, kuriuos vargina sunkūs kepenų veiklos sutrikimai bei kuriems injekcijos srityje prasidėjo infekcija arba odos liga.

Greita procedūra, kurios poveikis juntamas akimirksniu

Injekcija į kelio sąnarį – minimaliai invazinė procedūra, kurios atlikimas turėtų būti patikėtas gydytojui ortopedui traumatologui. Prieš injekciją nėra reikalingas joks specialus pasiruošimas, o visas procesas užtrunka vos 15 min. Dažniausiai prieš punkciją yra naudojami vietiniai anestetikai, todėl pacientas procedūros metu jaučia tik minimalų diskomfortą.

„Atsiradus didelės molekulinės masės formulėms, preparatas sąnario viduje išlieka daug ilgiau. Todėl dabar atlikus vieną injekciją, jos poveikis trunka iki 9 mėnesių. Vis dėlto, svarbu įvertinti, kad kiekvienam pacientui yra parenkamas individualus gydymo planas“, – pažymi „Kardiolitos klinikų, ortopedas traumatologas.

Į sąnarį suleidus hialurono rūgšties preparato, gali būti juntamas minimalus maudimas, kuris greitai praeina. Pacientas iš karto gali laisvai judėti, tačiau bent kurį laiką po procedūros turėtų vengti didelio fizinio krūvio ir sporto.

Jums gali patikti