fbpx

Imuniteto stiprinimas: kvėpavimo ir statiniai tempimo pratimai

BNS Spaudos centro informacija

Pastaruoju metu vaistinėse pastebimas naujas sloguojančių ir kosėjančių klientų antplūdis. Vieni grįžta iš atostogų tolimuose kraštuose ir suserga dėl pasikeitusio klimato, o kiti skundžiasi sveikatos negalavimais dėl per smarkiai kondicionuojamų patalpų. „Eurovaistinės“ vaistininkė Fausta Barisevičienė pasakoja, kad būtent dėl šių priežasčių atsiradusi sloga, kosulys ar užkimimas gali signalizuoti apie nusilpusį imunitetą. Todėl būtinas imuniteto stiprinimas.

Nusilpęs imunitetas gali pasireikšti neįprastai

Apie nusilpusį imunitetą gali išduoti ne tik sloga, kosulys ar užkimimas, perspėja farmacininkė Fausta Barisevičienė. Anot jos, kartais organizmas pagalbos šaukiasi ir kitais būdais:

„Nemiga, dirglumas ir irzlumas – visi šie sveikatos pokyčiai gali bandyti mus įspėti, kad imunitetas nėra pakankamai pajėgus kovoti su išoriniais dirgikliais. Lygiai taip pat imuniteto nusilpimą mums gali išduoti virusinės odos ir akių vokų ligos (liaudiškai vad. „herpiai ir miežiai“), įvairios alerginės reakcijos, viduriavimas bei kiti žarnyno veiklos sutrikimai“, – pasakoja F. Barisevičienė.

Imunitetą pakanka stiprinti tik rudenį – mitas

Norint apsisaugoti nuo ligų, nepakanka pradėti stiprinti imunitetą tik pereinamaisiais sezonais – pavasarį ar rudenį, pabrėžia vaistininkė. Į tai reikia žiūrėti kaip į kryptingą ir pastovų darbą.

„Mes gyvename skubančioje visuomenėje, kur maisto kokybė yra ženkliai prastesnė nei buvo anksčiau, negana to suvartojame daugiau maisto negu mums reikėtų. Valgydami negauname kokybiškų maistinių medžiagų tiek, kad jų pakaktų imuniteto stiprinimui. Todėl pasitelkiant įvairias priemones imunitetą reikia stiprinti ne tik rudenį arba pavasarį, bet visus metus. Taip ne tik išvengsite daugiau peršalimo ligų, bet ir apsisaugosite nuo neigiamų aplinkos veiksnių, kurie gali lengvai išprovokuoti stiprius imuninės sistemos sutrikimus“, – pataria F. Barisevičienė.

Dažnai pakanka tik vitamino C

Vitaminas C – vienas geriausių pagalbininkų stiprinant imunitetą. Anot jos, šis vitaminas ne tik stimuliuoja imuninę sistemą, bet ir saugo ląsteles nuo laisvųjų radikalų bei pažaidos, palaiko normalią energijos apykaitą, stiprina nervų sistemą ir sumažina pervargimo jausmą.

„Stiprinant imunitetą gali padėti vitaminai – antioksidantai A, C ir E, jie veikia prieš laisvuosius radikalus. Taip pat vitaminas D, B grupės vitaminai, mikroelementai: selenas, varis, cinkas. Polifenoliai, kurių yra labai daug ir randasi jie vaisiuose, daržovėse ir joms suteikia įvairias ryškias spalvas. O paskutiniu metu labai populiarūs iš polifenolių – kurkuminas, gaunamas iš ciberžolės ir kvercetinas, kurio daugiausia randama svogūnuose“, – išskiria vaistininkė.

Tačiau jeigu nesinori plačiai atverti piniginės visiems šiems maisto papildams, vaistininkė nuramina – drąsiai pakaks ir vien vitamino C. Tik ji pabrėžia – tokiu atveju vertėtų rinktis liposominės formos vitaminą.  Tokiuose preparatuose vitaminas „supakuojamas“ kartu su nedideliu kiekiu riebalų, užtikrinančių efektyvesnį jo įsisavinimą.

Apie kokius imuniteto stiprinimo būdus nekalbame?

Grūdinimasis, sveika mityba ir judėjimas – visiems puikiai žinomi imuniteto stiprinimo būdai. Visgi vertėtų atkreipti dėmesį ir į kitas, neretai užmirštamas priemones:

„Stiprinti imunitetą padeda kvėpavimo pratimai. Jie ypač naudingi vyresnio amžiaus žmonėms, kadangi jų plaučių tūris laikui bėgant sumažėja bene perpus, todėl ir deguonies yra įsisavinama mažiau. Kvėpavimo pratimai gali padėti aprūpinti organizmą didesniu deguonies kiekiu, aktyvina kraujotaką. Taip pat didelę reikšmę imuniteto stiprumui turi ir buvimas gryname ore, statiniai tempimo pratimai, nes visa tai aktyvina parasimpatinę nervų sistemą, dėl ko sumažėja nerimas, dirglumas, mintys tampa pozityvesnės“, – pasakoja F. Barisevičienė.

Pasak portalo healthline.com, sveikatai pagerinti ypatingai naudingi šie kvėpavimo pratimai:

Diafragminis kvėpavimas

  • Atpalaiduokite pečius ir atsisėskite arba atsigulkite.
  • Padėkite vieną ranką ant pilvo, o kitą – ant krūtinės.
  • Dvi sekundes įkvėpkite per nosį, jausdami, kaip oras patenka į pilvą, o pilvas ima kilti.
  • Jūsų pilvo sritis turėtų pakilti aukšiau, nei krūtinė.
  • Dvi sekundes iškvėpkite per lūpas, spausdami pilvo raumenis. Pakartokite.

Kvėpavimas per bučinio lūpas

  • Lėtai įkvėpkite per šnerves.
  • Suspauskite lūpas, tarsi ruošiatės bučiuotis arba į ką nors pūsti.
  • Iškvėpkite kuo lėčiau per įtemptas lūpas. Tai turėtų užtrukti bent du kartus ilgiau nei įkvėpimas. Pakartokite.

Be tradicinių imunitetą stiprinančių priemonių sveikatai naudinga ir užsiimti savo mėgstamais hobiais – pavyzdžiui šokiais, kelionėmis, fotografija. Ji pasakoja, kad malonaus pobūdžio veikla skatina mūsų laimės hormonų gamybą, todėl neatsiejamai žmogų pradeda lydėti ir geresnė savijauta.

Jums gali patikti