Jei kas prieš 20 metų būtų paklausęs, kas yra išmanusis namas, vargu, ar galėtume atsakyti. Tuo metu šiandien kiekvienas kišenėje nešiojamės mobilųjį telefoną, kuriuo ne tik susisiekiame su žmonėmis visame pasaulyje, bet ir diegiame sau patogesnį gyvenimą namuose. Tad kaip kuriamas išmanusis namas ir kaip užtikrinti, kad jis būtų ne vien praktiškas, bet ir estetiškas?
Annos Ilmere, „Pigu.lt“ interjero dizaino ekspertės teigimu, išmanusis namas – automatinė pastato valdymo sistema, apjungianti keletą skirtingų technologijų. Pasitelkus šią sistemą pagerinamas namo apsaugos lygis ir efektyviau, taupiau naudojama energija. Ji leidžia patogiai valdyti apšvietimą, šildymą, vėdinimą, radiją, televiziją ir buities prietaisus, taip pat – nuotoliniu būdu pasirūpinti augintiniais.
Praktiniai patarimai
Robotas dulkiasiurbys. Įprastai išmaniojo namo koncepcija yra pradedama įgyvendinti nuo greito interneto ryšio ir kasdienius buities darbus palengvinančių įrenginių, tokių kaip dulkių siurblys-robotas, įsigijimo. Norint pasitelkti šį sprendimą, ekspertė rekomenduoja užtikrinti, kad visi baldai būtų pakilę bent 10–15 centimetrų nuo žemės. Tuomet robotas galės surinkti visas dulkes ir po jais. Jei kambaryje yra kilimų, šie neturėtų turėti ilgų šerelių. Bendras kambario interjeras turėtų būti konstruktyvus, gerai organizuotas, o baldai – funkcionalūs, lengvai transformuojami ir prižiūrimi.
Automatinės užuolaidos. Išmaniuosius sprendimus galima pritaikyti ir miegamajam kambariui – juk būtų visai smagu pabudus ryte atsitraukti užuolaidas dar nepakilus iš lovos. Šiandien tai yra visiškai įmanoma technologijų dėka, kurios leidžia valdyti žaliuzes ir užuolaidų laikiklius tiesiog nuotolinio valdymo pulteliu. „Renkantis užuolaidas, verta užmesti akį į kasetinį ritininį tipą. Jos neužima daug vietos ir neleidžia kauptis dulkėms“, – pataria interjero dizainerė.
Išmanioji vonia. Vienas svarbiausių išmaniųjų įrenginių, praversiančių vonios kambaryje, yra skalbimo mašina, kuri pradeda veikti automatiškai. Išmaniosios skalbimo mašinos mobiliojo telefono pagalba gali būti valdomos iš bet kurios namų vietos. Tai suteikia papildomo patogumo.
Planuojant vonios kambarį, labai svarbu gerai apsvarstyti baldų išdėstymą tam, kad jau egzistuojantis interjeras neturėtų būti pertvarkytas įdiegiant naujus sprendimus. „Jei reikėtų išskirti vieną patarimą, rekomenduočiau lentynas ir spinteles tvirtinti prie sienos, kad siurblys-robotas galėtų lengvai išvalyti visas dulkes“, – siūlo A. Ilmere.
Virtuvė – išmaniojo namo centras. Diegiant išmaniojo namo sprendimus, viena efektyviausiai išnaudojamų erdvių bus virtuvė. Čia galima pasirūpinti daugiafunkciu išmaniuoju šaldytuvu, palaikančiu Wi-Fi ryšį. Kavos aparatą galima nustatyti taip, kad kiekvieną rytą jūsų lauktų jau paruoštas kavos puodelis. O išmanieji virduliai taip pat turi keletą naudingų funkcijų, tarp kurių – nuotolinis valdymas, galimybė reguliuoti vandens temperatūrą.
Apšvietimo strategija. Nederėtų pamiršti ir apšvietimo svarbos. Šiuo atveju vienas didelis sietynas viduryje kambario – ne pats geriausias pasirinkimas. Gyvenamąją erdvę reikėtų padalinti į keletą zonų ir kiekvienai iš jų parinkti atitinkamus šviesos šaltinius. Pavyzdžiui, poilsio erdvei apšviesti puikiai tiks toršeras, o darbo vietai – stalinis šviestuvas. Itin svarbu pasirūpinti, kad ant grindų nesimėtytų elektros laidai, nes toks kambarys atrodys netvarkingas ir chaotiškas.
Minimalizmas – stilius, kuriame baldai dera su technologijomis
Galvojant apie tinkamiausią stilių, minimalizmas – puikus pasirinkimas. Jis laikomas į ateitį žvelgiančiu stiliumi: „Po įtemptos darbo dienos šiuolaikinis žmogus nori atsipalaiduoti ir atgauti jėgas erdviame kambaryje, neperkrautame nebūtinų detalių. Kuriant interjerą svarbu pajausti subtilų skirtumą tarp asketiško ir funkcionalaus gyvenimo. Minimalizmas leidžia susikurti patogų ir funkcionalų interjerą naudodamas nedidelį skaičių kokybiškų daiktų. Jis puikiai dera su technologiniais sprendimais.“
Toks interjeras turėtų būti pagrįstas dviem spalvomis, o trečia naudojama akcentams išryškinti. Minimalistiniam stiliui puikiai tinka blankios neutralios spalvos, pavyzdžiui, balta, pilka, juodi atspalviai. Šviesios ir ryškios spalvos – raudona, geltona, mėlyna – gali būti naudojamos kaip akcentai. Renkantis medžiagas, natūralios derės labiausiai – poliruotas akmuo, mediena, stiklo paviršiai, lakuotos lentos ir marmuras.
Virtuvėje rekomenduojama rinktis paprastą dizainą, kad nieko nebūtų per daug. Galite rinktis tokius atspalvius, kurie jums labiausiai patinka, nes pasirinkimas yra platus: nuo visiškai balto, vienspalvio iki trijų spalvų dizaino, kuriame skirtingos lentynos nudažomos skirtingomis spalvomis. Akmuo arba dirbtinis akmuo palengvintų virtuvės spintelių paviršių priežiūrą ir tai būtų tvarus sprendimas.
Tačiau svarbu ne tik bendras vaizdas: „Dar svarbiau už vizualų dizainą yra baldų išdėstymas virtuvėje, kadangi tai yra erdvė, turinti daugybę specifinių funkcijų. Kuo patogiau joje bus judėti ir būti, tuo maloniau bus virtuvės šeimininkams.“
Vonios kambario spalvos dažniausiai būna neutralių atspalvių (baltų, pilkų, smėlinių), taip pat naudojamos medieną imituojančios medžiagos. Baldai gali būti pagaminti iš medžio ar plastiko, bet jų forma turėtų būti geometrinė – arba simetriška, arba asimetriška. Spintelės gali turėti akmens paviršių, galima rinktis iš akmens pagamintą vonią, priklausomai nuo turimo biudžeto. Jei vonios kambaryje vietos užtenka tik dušui, verta pagalvoti apie termostatu reguliuojamą dušo sistemą. Aktualus akcentas – veidrodžiai su LED lemputėmis, kurias galima valdyti sensoriais.
Pabaiga: išmanusis namas.