Kaip atnaujinti būstą ir nebankrutuoti: 5 architekto patarimai
BNS Spaudos centro informacija
Vienas iš dažnai atidėliojamų ir ilgiausiai planuojamų darbų yra būsto remontas ar atnaujinimas. Todėl architektas Irmantas Petrauskas pasakoja, kaip atnaujinti būstą greitai, protingai ir neištuštinant visos santaupų sąskaitos. Užtenka žinoti kelis triukus, kurie padės jums tai padaryti.
Architektas pataria, kaip su palyginti nedidelėmis investicijomis galima pasiekti didelių pokyčių.
1. Durys gali apjungti interjerą arba tapti akcentu
Seniau durys tebuvo perėjimas iš vienos erdvės į kitą. Tačiau šiais laikais, anot architekto, durys gali tapti išskirtiniu jūsų būsto akcentu. I. Petrauskas pataria rinktis nestandartinio dydžio ir spalvos duris.
„Visada didelį įspūdį padaro aukštos durys, kad ir iki lubų. Tokios prailgina sienas ir suteikia didesnės erdvės įspūdį. Tam net nebūtina griauti sienų – galime pasirinkti butaforinę plokštę, kuri suteikia iliuziją, jog durys yra iki lubų, ir taip apjungti visą interjerą“, – pataria architektas.
Jis taip pat siūlo atkreipti dėmesį į durų spalvą. Standartiškai daug kas turi baltas duris, tačiau keisdami būsto sienų spalvas, galite perdažyti ir duris.
„Jei derinsite durų ir grindjuosčių spalvą prie sienų, taip vizualiai jas „ištirpdysite“, jos įsilies į visą būsto interjerą, jis taps vientisesnis. O jei norite duris išskirti iš interjero, darykite atvirkščiai – grindjuostes derinkite prie kitos spalvos durų apvado. Taip sukursite įdomų ir nematytą efektą“, – sako ekspertas.
Taip pat, jei turite balkoną ir į jį vedančias senesnes medines duris, architektas pataria pakeisti jas į stiklines. Taip į namus pateks daugiau šviesos ir kambario erdvė atrodys kur kas didesnė.
2. Papildomos erdvės be remonto
Apskritai norint praplėsti savo namų erdvę, architektas siūlo panaudoti veidrodžius.
„Vienas didelis ar keletas skirtingų dydžių veidrodžių ant sienos svetainėje ar koridoriuje padidina erdvę. Taip pat galite žaisti su veidrodžiais sienų sandūroje, taip sukuriama optinė apgaulė, jog kambarys tęsiasi į begalybę. Čia toks paprastas triukas norintiems kiek praplėsti namų erdves be didelių pastangų ir remontų“, – pataria architektas.
I. Petrauskas primena, kai kurie balkonus turintys žmonės juos vis dar naudoja tik įvairiems nereikalingiems daiktams saugoti ar skalbiniams džiovinti. Tačiau šiandien itin populiarėja balkonų renovacija, kurią galima atlikti ir patiems. Išvalę balkoną nuo nereikalingų daiktų, galite susikurti tikrą ramybės ir poilsio oazę namuose.
„Balkonas iš daiktų sandėliuko gali virsti papildomu kambariu, o jo renovacijai tikrai nereikės daug išlaidų. Pasiklokite patogią dangą – jei balkonas įstiklintas, tai gali būti ir žaismingas kilimas. Pasistatykite kelias lentynas, ant kurių gali atsirasti vazonai su prieskoninėmis žolelėmis ar gėlėmis. Iš nenaudojamų palečių galite pasidaryti poilsio zoną – tereikės kelių minkštų pagalvių ir kalėdinių lempučių apšvietimo vakarui“, – sako architektas.
3. Skirtingas zonas skiriantis apšvietimas
Pasak architekto, kokybiškas ir gerai išplanuotas apšvietimas gali kaskart pakelti nuotaiką ir atskleisti kambarį visiškai kitomis spalvomis, tiesiogine to žodžio prasme.
„Senesniuose būstuose į kambarių apšvietimą buvo žiūrėta labai paprastai – vienas šviestuvas visam kambariui ir tiek. Tačiau šiais laikais, norint sukurti unikalią atmosferą ir nuotaiką, yra kuriamas zoninis apšvietimas, ypač didesniuose kambariuose. Sakykime, jei jūsų svetainė sujungta su virtuve, išskirstykite erdvę zonomis: valgomojo zona, gaminimo zona, poilsio zona, skaitymo zona. Visoms joms reikia skirtingo apšvietimo“, – sako ekspertas.
- Gaminimo zona – paprastai turi būti gerai apšviesta, nes čia nuolat vyksta veiksmas. Jai puikiai tiktų LED apšvietimas, įmontuotas po virtuvės spintelėmis – taip visada aiškiai matysite paviršių, ant kurio gaminate.
- Valgymo zona – apšvietimas turėtų būti kiek žemiau, todėl rinkitės lempą, kurią galima pritraukti arčiau valgomojo stalo ar baro. Taip sukursite jaukumo jausmą ir tarsi kviesite prisėsti.
- Poilsio zona – čia paprastai yra sofa ir televizorius, kur su visa šeima žiūrimi filmai, vaikai žaidžia, todėl galite rinktis reguliuojamą apšvietimą. Kai norite daugiau šviesos, pavyzdžiui, kai vaikai piešia ar dėlioja dėlionę, – padidinkite šviesos kiekį; kai norite prieblandos, pavyzdžiui, žiūrėdami filmą, – šiek tiek sumažinkite. Tai padaryti jums padės specialus sukamas jungiklis.
- Skaitymo zona – tai gali būti skaitymo fotelis, kėdė ar rašomasis darbo stalas. Prie fotelio puikiai tiks toršeras, kuris padidins vietinį apšvietimą, o ant stalo galite pastatyti gražią stalinę lempą, kurią galėsite įsijungti skaitydami ar dirbdami kompiuteriu.
4. Ant sienų – ne tik tapetai
Seni ir pabodę tapetai ar apsitrynusios ir spalvą praradusios sienos dažnai sukuria nekokį įspūdį svečiams bei patiems šeimininkams. Tačiau gera žinia ta, jog vienas greičiausių, pigiausių ir lengviausių būdų, padėsiančių atsinaujinti savo būstą – paprasčiausias sienų perdažymas.
Architektas teigia, jog šiandien yra daugybė būdų, kaip tai padaryti, tereikia pasitelkti fantaziją.
„Vien tik sienų spalvos atnaujinimas ar pakeitimas gali kardinaliai pakeisti kambario išvaizdą ir atmosferą. Tačiau jei norite labiau paeksperimentuoti, galite panaudoti įdomesnes medžiagas, pavyzdžiui, tekstūrą suteikiančias gipso plokštes. Dar yra įvairių objektinių tapetų, kurie gali būti su įspūdinga grafika arba tapybos elementu. Tai suteiks būstui ne tik šviežumo, bet ir įdomumo, tikrai išskirs jį iš kitų ir atrodys brangiai, nors ištapyti sienas galite ir patys“, – sako architektas.
Taip pat I. Petrauskas rekomenduoja panaudoti ir natūralias medžiagas, pavyzdžiui, akmenį ar medį. Iš jų sukurti elementai išsiskirs ir trauks dėmesį. Natūralios medžiagos kainuos daugiau, tačiau šiais laikais galite rinktis ir medžio ar akmens imitacijas, kurios atrodo labai tikroviškai ir kainuoja žymiai mažiau.
5. Grindys reiškia daugiau nei atrodo
Nors grindys gali atrodyti nereikšmingas dalykas, anot architekto, jos gali akimirksniu pakeisti atsibodusią erdvę. Jeigu norite išleisti mažiau pinigų, I. Petrauskas pataria paieškoti naujos kiliminės dangos.
„Kartais naujas kilimas gali greitai suteikti norimą efektą. Vien pakeitę kiliminę dangą, iš tamsaus ir niūraus kambario padarysite kur kas šviesesnį. Priklausomai nuo santaupų ir norų, rinkitės arba pilną klijuojamą kiliminę dangą, arba nedidelį kilimą kambario centre“, – sako I. Petrauskas.
Jis priduria, kad norint didesnio efekto ir dar geresnio rezultato, galite pakeisti seną parketą arba linoleumą. Tai kainuos daugiau, bet pavyzdžiui, vinilas ar laminatas išsiardo lengviau.
Pabaiga: kaip atnaujinti būstą?