fbpx

Kaip važiuoti užšalusiu ežeru? (5 patarimai)

naunau.lt informacija

Atšalus orams ir vandens telkinius sukausčius ledui prasideda aukso amžius poledyninės žūklės mėgėjams.  Taip pat ant užšalusių ežerų „padūkti“ išlekia sniego motociklų savininkai, pasitaiko ir vienas kitas lengvasis automobilis.  Deja, ledui nepasiekus saugaus storio ar atvirkščiai, pradėjus tirpti pavasarį pasitaiko išgirsti apie įlūžimus, kurie kartais pasibaigia tragiškai.  Tad ką reikia žinoti, kad žiemiškos pramogos ant ledo baigtųsi laimingai?

1. Ledo storis

Pėsčiajam ledas laikomas saugiu, jeigu yra storesnis nei 7 – 10  cm.  Sniego motociklams ir lengviesiems automobiliams saugus ledo storis yra apytikriai du ir keturis kartus didesnis.  Bendra automobiliams tinkamo ledo nustatymo taisyklė paprasta: 3 cm ledo kiekvieniems 500 transporto priemonės kilogramų.  Beje, ledo storis skiriasi skirtingose vandens telkinio vietose.  Dėl to rekomenduojama jį tikrinti kelis kartus, daugmaž kas 30 – 50 metrų.

koks ledo storis saugus
Šaltinis: dnr.state.mn.us

2. Ledo spalva

Tiesa, svarbu atkreipti dėmesį ne vien į ledo storį, bet ir į jo kokybę.  Vienas aiškiausių ledo tvirtumo ženklų – jo spalva.  Mėlynos spalvos ledą sudaro sušalęs vanduo, ir toks ledas yra neginčijamai tvirčiausias.  Baltos spalvos ledas, kita vertus, sudarytas iš sušalusio vandens ir sniego, dėl to yra ne toks tvirtas.  Vertinant ledo tvirtumą, balto ledo storį reikėtų dalinti iš dviejų.  Pavyzdžiui, jei vandens telkinį dengia 7 cm mėlyno ir 6 cm balto ledo, ant jo galima elgtis taip, lyg stovėtume ant 10 cm. mėlyno ledo.

3. Atstumas tarp automobilių

Jei jūsų automobilis ne vienintelis ant užšalusio vandens telkinio, svarbu prisiminti išlaikyti pakankamai didelį atstumą nuo kitų transporto priemonių.  Gelbėtojai Kanadoje pastebėjo, kad įlūžus ledu važiuojančiai automobilių vilkstinei dažniausiai įsmunka ne pirmasis, o paskui jį važiuojantis automobilis.  Kad taip neatsitiktų, atstumas tarp transporto priemonių turėtų būti 100 kartų didesnis už mažiausią taikomą ledo storį. Taigi automobilis, kuriam reikalingas mažiausiai 25 cm ledas, turėtų važiuoti už 25 metrų nuo kitos transporto priemonės.

4. Kaip važiuoti? 

Važiuojant užšalusiu vandens telkiniu rekomenduojama vengti didelio greičio, nes nuo jo kylanti spaudimo banga gali suskaldyti ledą. Automobiliui važiuojant ežero vietoje kur gylis neviršija 15 m. reikėtų judėti greičiu iki 30 km/h.  Gilesnėse vietose, taip pat važiuojant arti kranto greitį reikia mažinti perpus. Taip pat patartina važiuojant laikyti atidarytus automobilio langus, kad nelaimės atveju turėtumėte galimybę greitai palikti transporto priemonę.

5. Kaip stovėti?

Pravažiuojantis automobilis suspaudžia ledą, bet netrukus leidžia jam „atsipalaiduoti“.  Tuo tarpu ant užšalusio vandens telkinio stovinti transporto priemonė duoda pastovią apkrovą tam pačiam ledo plotui.  Jei turite ilgesniam laikui ant ledo pastatyti automobilį, išgręžkite greta skylę ir kartas nuo karto stebėkite vandens lygį.  Jei vanduo skylutėje pradėjo kilti, vadinasi ledas po automobiliu ima linkti ir būtina judėti į kitą vietą.

Pabaiga: kaip važiuoti užšalusiu ežeru?

Jums gali patikti