fbpx

Kas yra sineštetai?

Jacoba Urist | „The CUT“

Foto: Alexandr Ivanov (pixabay.com)

Dauguma žmonių dantų negalavimą pajunta kaip labai nemalonų pulsuojantį skausmą. Bet be vizito pas stomatologą, niekas nežino ar tas skausmas reiškia iškritusią plombą ar būtiną šaknies kanalo valymą.  Tiksliau, ne visai niekas. Žmonės, vadinami sineštetais gali prabusti vieną rytą ir, pavyzdžiui, pamatyti žėrinčią oranžinę danteną. Manhetene gyvenančiai menininkei ir Amerikos sinestezijos asociacijos įkūrėjai Carol‘ei Steen fizinis diskomfortas pasireiškia spalvomis (dažniausiai ryškiai oranžine spalva). Steen, didžiulei savo stomatologo nuostabai sugeba sau teisingai diagnozuoti dantų nervo problemą be jokių tyrimų klinikoje.

Žodis sinestezija reiškia „pojūčių sąjungą“, o sineštetai – maždaug 4 procentai žmonių – yra suaugę asmenys, kurių pojūčiai tarsi susimaišo smegenų neuronų labirintuose. Moksliniais atvejų tyrimais pavyko nustatyti 80 šios nevalingos jutiminės būklės variantų. Formos ir garsai sineštetams gali turėti ypatingą skonį, o raidės ar laiko vienetai gali turėti skirtingas asmenybes ar lytis.

Greta Berman, meno istorikė, tyrinėjanti menininkus sineštetus Juilliardo mokykloje, aiškina, kad šia savybe pasižyminčiam žmogui skaičius 9, pavyzdžiui, ne šiaip asocijuojasi su tuo ar anuo. Jis žino, kad 9 yra būtent tai ir jis „kovos iki galo“, kad devynetas turi tam tikrą asmenybę arba yra tam tikro atspalvio. Pavyzdžiui Steen skaičius penki yra kadmio geltonumo spalvos. Nors jos tėvas, taip pat menininkas sineštetas, tvirtina, kad penketas yra ochros spalvos. Kaip ir dauguma sineštetų, Steen negali prisiminti, kad skaičius 5 jai kada nors buvo kitokios spalvos ar apskritai ar nesusietas su spalva. […]

sineštetai
Dažniausios sinestezijos kombinacijos – spalvotos raidės, laiko vienetai ir garsai Šaltinis: www.daysyn.com

.

Tiesą sakant, vis daugiau tyrimų rodo, kad sinestezija labiau būdinga kūrybingoms asmenybėms, ir kai kurie iš pasaulinio garso kūrėjų – Hockney‘us, Kandinsky‘is, Nabokovas – iš tiesų buvo sineštetai. Pasak šią būklę tyrinėjančių mokslininkų, kryžminės jutimo patirtys gali suteikti tam tikrą meninį pranašumą: didesnį estetinį jautrumą nei įprastos juslės, kuriomis apdovanoti paprasti mirtingieji.  Taigi sineštetai dažniau pasirenka menininko profesiją ir joje pasiekia aukštumų.

Skaityt toliau (anglų k.)

Jums gali patikti