fbpx

Protiniai dantys: įdomūs faktai ir patarimai

naunau.lt | pagal sypsenosakademija.lt ir mentalfloss.com

Penktadaliui žmonių pasisekė – jiems neišdygo protiniai dantys. Tuo tarpu kitiems teks pasirūpinti, kad su šia mūsų organizmo nebūtina dalimi būtų gyvenama taikiai arba atsisveikinta pačiu saugiausiu ir neskausmingu būdu. Siūlome susipažinti su 7 įdomiais faktais apie protinius dantis ir jų priežiūrą.

Protiniai dantys, dar žinomi kaip tretieji krūminiai, buvo itin naudingi mūsų priešistoriniams protėviams, mitusiems šaknimis, augalais ir termiškai neapdorota mėsa.  Tačiau drastiškai pasikeitus mūsų racionui, jau tūkstančius metų šie dantys neatlieka jokio žmonėms naudingo vaidmens.  Atvirkščiai, su jais susiję daugybė burnos ertmės problemų. Tai ir protinių dantų uždegimai, šalia augančių krūminių dantų gedimas, vietos trūkumas dantų lanke, dėl kurio protiniai dantys visai nepradygsta arba išdygsta kreivai.

  • … kurie vieną dieną išnyks

Jau dabar apie 20 procentų žmonių populiacijos neturi šių dantų užuomazgų. Pasak mokslininkų, dėl pasikeitusios mitybos ir apdoroto maisto vartojimo, protiniai dantys žmogui tampa nebereikalingi kramtymo funkcijai užtikrinti ir laikui bėgant turėtų visai išnykti.

  • Protinių dantų „tautybė“

Protinių dantų skaičius varijuoja priklausomai nuo žmogaus žandikaulio dydžio ir genetikos.  Kai kuriems išdygsta po vieną, kitiems – po du, tris ar net keturis protinius dantis.  Įdomu, kad skirtingos tautos turi nevienodą polinkį turėti trečiuosius krūminius.  Pavyzdžiui Tasmanijos aborigenams praktiškai niekuomet nedygsta protiniai dantys, tačiau beveik visi meksikiečiai turi bent po vieną protinį.

  • Gali išdygti bet kuriuo metu

Nors protiniai dantys dygsta maždaug 17-22 gyvenimo metais, tačiau gali išdygti ir gerokai vėliau. Pasaulio Gineso rekordų knygoje užfiksuotas atvejis, kai protiniai dantys išdygo 94 metų senoliui.

  • Korėjiečiai vadina meilės dantimis

Lietuviškas protinių dantų pavadinimas rodo vėlyvą jų dygimo laiką – pasibaigus vaikystei, ir  žmogui pasiekus palyginti brandų amžių.  Korėjiečiai, tuo tarpu, trečiuosius krūminius vadina meilės dantimis, nes jie dažniausiai dygsta pirmųjų rimtesnių įsimylėjimų metu.

  • Kaip prižiūrėti?

Dygimo metu rekomenduojama naudoti vieno danties šepetėlį ir skalauti chlorheksidino 0,12% turinčiu tirpalu, bet ne ilgiau nei 2 savaites.  Pajutus skausmą ar pastebėjus kraujavimą dantenose gydytojai pataria vartoti nesteroidinius vaistus nuo uždegimo ir labai kruopščiai valyti skaudamą vietą; taip pat kreiptis į odontologą ar burnos higienistą.

  • Šalinti ar nešalinti

Kai kurių tyrimų duomenimis apie 75 – 80 proc. gyventojų per savo gyvenimą patirs didesnių ar mažesnių problemų su protiniais dantimis.  Dėl to daugelis specialistų pataria juos profilaktiškai pašalinti patogiausiu tokiai operacijai metu – tarp 15 ir 25 gyvenimo metų – kai pacientas dar turi minkštesnius, greičiau gyjančius kaulus.  Vis dėlto, dalis mokslininkų ginčija protinių dantų sukeliamų problemų dažnį.  Pasak jų, tretieji krūminiai sukelia ne daugiau rimtų problemų nei kitas rudimentas – žmogaus apendiksas.  O profilaktiškai operuotis apendiksų juk niekas neskuba.

Pabaiga: protiniai dantys.

Jums gali patikti