fbpx

Ar praeities santykiai su tėvais griauna jūsų intymų gyvenimą?

naunau.lt | pagal huffpost.com ir bride.com

Albertos universiteto psichologas Mattas Johnsonas turi patarimą visiems įsimylėjėliams, kurių santykiai su tėvais augant buvo ne patys geriausi: neleiskite, kad tos patirtys persimestų į jūsų dabartinį gyvenimą. Pasirodo, santykiai su tėvais ir sutuoktiniu daug labiau susiję, nei atrodo iš pirmo žvilgsnio.

Tėvų ir paauglių tarpusavio bendravimas – kad ir koks audringas ar ramus jis buvo – gali turėti įtakos romantiniams santykiams net 15 metų nuo paauglių tapimo pilnamečiais. Tai rodo Albertos universitete atliktas tyrimas, kurio bendraautorius yra M. Johnsonas. Žinodami apie šį ryšį, savo gyvenime galite išvengti daug širdgėlos, sako autorius, įvertinęs JAV per 15 metų surinktus paauglių apklausų duomenis.

Prastus santykius užkoduoja žema savivertė

M. Johnsono ir kolegų tyrimas, publikuotas moksliniame žurnale „Journal of Marriage and Family“ kaip ir tikėtasi, parodė, kad paaugliai, turėję gerus santykius su savo tėvais, suaugę daugelį metų džiaugėsi aukštesne romantiškų santykių kokybe. Įvertinę beveik 3000 paauglių duomenis mokslininkai nustatė, kad geresni tėvų ir paauglių santykiai lemia aukštesnę pastarųjų savivertę, bei mažesnę depresijos riziką perėjimo į pilnametystę metu. Šie veiksniai, savo ruožtu lemia geresnę intymių santykių kokybę, pilnametystėje.

Iš tyrimo išplaukė dar viena vertinga pamoka. Bendraujant su artimu žmogumi, svarbu sąmoningai vertinti savo ankstesnes patirtis:

Žmonės linkę atskirti savo santykius pagal gyvenimo laikotarpius; nematyti ryšio tarp vienos rūšies santykių, pavyzdžiui tų kuriuos patyrė augdami šeimoje, ir kitos – kuriuos puoselėja su savo gyvenimo draugu. Tačiau labai tikėtina, kad jūsų anuometinis elgesys persismelkia –  teigiamai ar neigiamai – į jūsų dabartinius artimus santykius.

Žinoma, tai nereiškia, kad tėvai yra atsakingi dėl viso, kad yra blogai suaugusio vaiko romantiniuose santykiuose. „Tiesiog reikia pripažinti, kad kiekvienas žmogus turi atlikti svarbų vaidmenį kuriant sveikus santykius, ir kiekvienas žmogus turi prisiimti atsakomybę už savo indėlį į tą dinamiką,” sako M. Johnsonas.

Sėkmingos savivokos pamokos

Dauguma psichologų sutiktų, kad bet kokie asmeniniai pokyčiai prasideda nuo savivokos. Čikagoje dirbanti klinikinė psichologė dr. Rebecca Bergen pataria:

Pastenkite nustatyti, iš kur kyla jūsų bendravimo, minčių ir jausmų modeliai. Apmąstykite savo vaikystę ir pabandykite prisiminti elgesio modelius, kuriuos taikėte bendraudami su savo tėvais.  Paklauskite savęs: kieno tai balsas? Ar jūsų, lūpomis kalba suaugęs brandus žmogus, ar tas balsas sklinda iš kažkur kitur? Jei jūsų tėvai gyvi, stebėkite, kaip dabar su jais bendraujate, ir apgalvokite ar tokių pat modelių netaikote bendraudami su savo gyvenimo draugu. Jei pastebėjote, kad jūsų santykiuose su tėvais kažko trūko, apmąstykite, ar to nebandote gauti iš dabartinių santykių.

Dr. Bergen rekomenduoja keturis būdus kaip kasdieniame gyvenime užsiimti savivoka ir pagerinti savo intymių santykių kokybę.

  • Pirma – susipažinkite su kokybiška literatūra apie tai kas padeda bei kenkia santykiams poroje.  Taip galite išmokti efektyvių būdų išspręsti konflitines situacijas ir užtikrinti didesnį artumą.
  • Antra – rašykite dienoraštį.  Ši priemonė leis ne vien dienos tėkmėje prisiminti jūsų jausmus bei poelgius, bet ir palyginti juos, su tuo kaip jūs reaguodavote į panašias situacijas su savo tėvais.
  • Trečia – išbandykite naujoves savo dabartiniuose santykiuse.  Stenkitės labiau įsigilinti į savo gyvenimo draugo mintis ir jausmus, aiškiai pasakykite kokie jo poelgiai ar posakiai jus žeidžia.
  • Ir galiausiai – kad sėkmingai įgyvendintumėte pirmąsiais tris santykių terapijos užduotis gali vertėti kreiptis į profesionalų psichologą, padėsiantį jums nustatyti ydingus elgsenos modelius ir pašalinti kliūtis, idant pakeisti juos geresniais.

Pabaiga: santykiai su tėvais ir sutuoktiniu.

Jums gali patikti