fbpx

Afrikos demografija: pasaulio ateitis gimsta Užsacharėje

 | Marcusas Robertsas

Kaip, ko gero, kiekvienam moksliukui man patinka žemėlapiai. Ypač ryškūs ir spalvingi.  Kaip tik tokius žemėlapius radau portalo visualcapitalist.com* įraše apie medianinį kiekvieno kontinento gyventojų amžių.  Įrašo turinys pažįstamas besidomintiems demografija: Europa sensta, Afrika jaunėja, Azija ir Šiaurės Amerika balansuoja kažkur tarp šių polių. Vis dėlto, kai kurios detalės pritrenkia. Ypač stebina Afrikos demografija.  Šio kontinento gyventojų medianinis amžius (amžius, už kurį pusė gyventojų yra jaunesni, o kita pusė vyresni) yra tik 18 metų!

Šaltinis: visualcapitalist.com

Šiuo metu 15 metų ir jaunesnių afrikiečių yra daugiau kaip 40 proc., tačiau vos 3 proc. šio kontinento gyventojų yra vyresni nei 65 metai.  Šiaurės Amerikoje senyvo amžiaus žmonių ir jaunimo skaičiai yra beveik pusiausvyroje (atitinkamai 15 ir 19 proc.). Europa yra vienintelis žemynas, kuriame vyresnių nei 65 metų žmonių yra daugiau nei jaunuolių iki 15 metų.

Tai rodo, kaip Afrika skiriasi nuo likusios pasaulio dalies – šis žemynas žymiai, žymiai jaunesnis. Dėl to nenuostabu, kad apie 2100 metus pusė visų pasaulio kūdikių (4 metų ir jaunesnių) gyvens Afrikoje. (Šiuo metu jų čią yra maždaug ketvirtadalis).

Taip pat nenuostabu, kad jauniausių pasaulio šalių penketukas yra Afrikoje: Nigerio, Malio, Ugandos, Angolos ir Zambijos medianinis amžius svyruoja nuo 15,4 iki 16,8 metų. Kitame skalės gale, keturios iš penkių seniausių pasaulio šalių yra Europoje. Slovėnijos, Italijos, Vokietijos, Japonijos ir Monako medianinis amžius viršija 44,5 metus. Vidutinis Monako gyventojas yra „brandintas“ šiek daugiau nei 53 metus!

Įdomu tai, kad trys iš penkių seniausių pasaulio šalių (Vokietija, Japonija ir Italija) priklauso G7 [labiausiai išsivysčiusių šalių klubui]. Jos kartu pagamina daugiau kaip 12 proc. pasaulio BVP. Prognozuojama, kad iki 2050 m. šių šalių gyventojų amžiaus mediana viršys 50 metų. Kol kas nežinome ar pasaulio ateitis priklausys Afrikai ar ne, bet šio kontinento demografinės tendencijos yra rimta paraiška afrikietiškai ateičiai.

Pasekmes pajus visas pasaulis

Gyventojų skaičiaus augimas Afrikoje kelia susirūpinimą Europos lyderiams, nes senasis žemynas senai laikomas patrauklia Afrikos migrantų kryptimi. Jei Europa šiuo metu nesutaria, koks turėtų būti jos atsakas į imigraciją, įsivaizduokite, kas bus, gyventojų skaičiui Afrikoje padvigubėjus ar patrigubėjus!

Tarptautinio valiutos fondo teigimu, Afrikos ekonomikos per ateinantį ketvirtį amžiaus kasmet turės sukurti 18–20 milijonų daugiau darbo vietų, kad neatsiliktų nuo gyventojų skaičiaus augimo. Akivaizdu, kad tam reikalingos sąlygos yra švietimas, geresnė sveikatos priežiūra ir investicijos, kurias pritraukia stabili ekonominė ir politinė aplinka. Sakyčiau nemenki reikalavimai. Tačiau Afrikos šalys privalės juos patenkinti, Afrikos šalys norėdamos gauti „demografinį dividendą“ – ekonominę naudą, kurią atneša didėjantis darbingo amžiaus gyventojų skaičius kartu mažėjančiu išlaikomų asmenų skaičiumi.

Kaip pažymi „Financial Times“, demografiniam dividendui ir Afrikos ekonominei ateičiai labiausiai reikalinga „kontraceptinė revoliucija“. Ši frazė, su kuria anksčiau nebuvau susidūręs, reiškia, kad 75 proc. porų šalyje pradeda naudoti šiuolaikines kontracepcijos priemones. Šiuo metu Užsachario Afrikoje šis rodiklis siekia 26 proc. Tam, pasak Vakarų ekspertų, reikia ne tik suteikti daugiau šeimos planavimo paslaugų, bet ir „skatinti idėją, kad mažesnės šeimos yra naudingos“.

Man tokie reikalavimai stipriai trenkia pokolonijiniu paternalizmu – turime išmokyti afrikiečius to, kas jiems iš tikrųjų naudinga (nesvarbu ar jie to nori). Be to, demografinis dividendas, kuriuo XX a. pabaigoje džiaugėsi ne viena Azijos tauta, dabar išvirto į didžiulę problema: demografinį kolapsą. Pasirodo lengviau įtikinti žmones turėti mažiau vaikų lengviau, nei paskatinti juos padidinti gimstamumą.

* https://www.visualcapitalist.com/mapped-the-median-age-of-every-continent/

Marcusas Robertsas yra teisininkas ir Ouklando universiteto (Naujoji Zelandija) komercinės teisės lektorius.  Jis taip pat yra tinklaraščio mercatornet.com demografijos rubrikos redaktorius ir trijų vaikų tėtis.

Pabaiga: Afrikos demografija.

Jums gali patikti