Pokalbis apie seksą: kaip tai daryti su pradinukais? (II dalis)
CanaVox
Kaip minėjome ankstesniame skyriuje, pokalbis apie seksą turėtų prasidėti vaikams dar esant mažiems. Jei ši mintis jus verčia jaustis nepatogiai, nesijaudinkite – pirmąją informaciją šia tema vaikams galite perteikti visai be žodžių. Užteks gražaus jūsų bendravimo su savo antrąja puse pavyzdžio. Žemiau aptariame kaip pokalbiai apie seksą turėtų atrodyti skirtingais vaiko amžiaus tarpsniais.
Su 2 – 4 metų vaikais
Nuo pat mažens vaikai žino mamytės ir tėvelio meilės ženklus – malonius pokalbius ir prisilietimus, laikymąsi už rankų, šokį, kuklius bučinius, patarnavimią vienas kitam. Šis fizinis ir emocinis meilės demonstravimas įsispaus jūsų vaikų atmintin ir paveiks jų vėlesnį meilės supratimą. Kai jie augs, jiems bus natūralu suprasti, kad yra daug būdų parodyti meilę ir kad seksas yra visų jų kulminacija; būdas santuokusiai porai stipriausiai parodyti savo meilę vienas kitam.
Su 4 – 6 metų vaikais
Paaiškinkite ikimokyklinio amžiaus vaikams, kad jie turi specialių „privačių dalių“. Mergaitės turi „mergaičių dalis“, o berniukai – „berniukų dalis“. Naudokite tinkamus anatominius ir biologinius terminus ir paaiškinkite pagrindines (su seksu nesusijusias) biologines penio ir vaginos funkcijas: šlapintis, o mergaitėms – kai užgaugs – vaikučiams „išeiti“.
Kai vaikai užduos klausimus, atsakykite paprastai ir sąžiningai. Jei jie nori daugiau informacijos, atsakykite taip, kaip, jūsų manymu, tinka jų brandos ir smalsumo lygiui. Jei jūsų vaikai klausia: „iš kur atsiranda kūdikiai?“, galite pasakyti: „mamytė ir tėvelis padaro vaikutį, tada mamytė nešioja jį savo įsčiose (ar gimdoje), o tai yra tarsi jaukus lizdas kūdikiui pilve. Argi ne nuostabu?“ Tiek informacijos paprastai pakanka. Jei jie užduoda daugiau klausimų, galite apeliuoti į jų vaizduotę: „mamytės ir tėvelio meilė sukūria vaikutį mamytės pilvelyje“ ar panašiai.
Šiame amžiuje labai svarbu aptarti su vaikais jų kūno saugumo klausimą ir suteikti jims aiškius nurodymus: „kiti žmonės neturėtų liesti jūsų privačių kūno dalių, išskyrus mamytę ar tėvelį (močiutę ir pan.) arba gydytoją, kuris turi mūsų leidimą. Jei kas nors kada nors paprašys ar pradės jus liesti ar kutenti šalia privačios srities, noriu, kad pasakytumėte „NE“ ir atsitrauktumėte nuo to žmogaus. Iš karto pasakykite apie tai mamytei ar tėveliui“.
Dabar taip pat yra geras laikas vaikus supažindinti su pagarba savo ir kitų žmonių kūnams: „noriu, kad prisidengtum prieš brolį / seserį ar kitus žmones, kai esi nuogas“. Taip pat pravartu padėti jiems neįprasti prie nešvankių juokelių apie lytinius organus. Šios nedidelės žinutės padeda vaikams suprasti, jog jų „privačios dalys“ nėra kasdieniškos ar banalios, bet gražios ir subtilios – ir, kad jas reikia saugoti.
Su 6 – 8 metų vaikais
Lankydami pradinę mokyklą, jūsų vaikai jau yra pasirengę suvokti pradmenis apie augalų dauginimąsi, kuris gali būti analogija, kalabnt apie sėklą, apvaisinimą ir vaisiaus – kūdikio – augimą. Suraskite tinkamą momentą, pavyzdžiui, draugės nėštumą, kad iškeltumėte klausimą: „žinai ką? Kūdikiai taip pat auga iš mažos sėklytės, panašiai kaip pupelės auga plastikiniame puodelyje mokykloje!“ Kai kuriems vaikams tai yra pakankamai nauja ir įdomi informacija. Kiti gali paprašyti paaiškinimo. Atsakykite paprastai: „mamytės ir tėvelio meilė sukuria mažytį žmogutį. Tėvelis turi sėklytes, kurias vadiname sperma, o mamytė turi kiaušinėlį; kai jiedu susijungia, tada ir atsiranda mažytis kūdikėlis giliai mamytės pilvelyje. Tada jis ten auga, kol pasirengia gimti!“
Kai kurie smalsūs vaikai gali paklausti apie mechaniką: „o kaip susijungia tėvelio sėklytė ir mamytės kiaušinėlis?“ Galite atsakyti ir toliau naudodami metaforą: „mamytė ir tėvėlis žino ypatingą apsikabinimą, kuomet sėklytė įdedama į mamytės kūną“. Arba galite kalbėti labiau tiesmukai: „berniukai ir mergaitės turi skirtingas kūno dalis, pamenate? Na, o pas mamytę ir tėvelį šios skirtingos kūno dalys dera tarsi dėlionė. Jos susijungia, kad sujungtų sėklytę su kiaušnėliu.“ Toks atsakymas gali visiškai patenkinti vaikų smalsumą arba dar labiau juos nustebini. Leiskite jiems vadovauti pokalbiui. Jei jie prašo daugiau paaiškinimų, nieko baisaus duoti tikslų atsakymą kaip iš biologijos vadovėlio: „moters makštis ir vyro varpa kartu dera, o jiems suėjus, susijungia sėkla ir kiaušinėlis“.
Su 8 – 12 metų vaikais
Šiame etape vaikai paprastai gali aiškiai suprasti sekso mechaniką. Galite tai pastikrinti paprastu klausimu: „ar prisimeni apie tą ypatingą apkabinimą, kai padaromas vaikas mamytės pilvelyje? Ar žinai kaip jis vyksta?“ Taip galėsite pradėti pokalbį turėdami informaciją apie tai ką jie jau žino ar nežino. Paaiškinkite, ką reiškia seksas, apie varpos ir makšties „susijungimą“ (kas nutinka vyrui žmonos viduje). Daugumai vaikų visa ši tema gali atrodyti keista ar atrgrąsi. Jei taip, pasakykite jiems, kad tai natūralu; juk tuo vistik užsiima suaugusieji, o ne vaikai. Tačiau jums svarbu perteikti jiems mintį, kad tai yra gražus būdas vyrui ir žmonai išreikšti savo meilę vienas kitam ir nuostabiausias būdas susilaukti naujo kūdikio.
Jei iki dešimties metų vaikai nepradėjo pokalbio apie tai, kaip atsiranda kūdikiai, pravartu tokį pokalbį inicijuoti patiems. Nelaukite per ilgai. Tai per daug svarbi tema, kad atsakomybę už ją galėtume perleisti kam nors kitam. Jei jų neinformuosite, jie gali išgirsti kažką per internetą ar iš draugų, kas sujauks jų mintis ir paskatins ieškoti daugiau atsakymų internete. Deja, puikiai suprantame kokių „žinių“ tokia paieška gali suteikti jūsų vaikui. Taip pat atminkite, kad jūsų vaiko aplinka gali padėti apsispręsti kaip anksti turėtumėte aptarti šiuos klausimus. Vaikai, kurie daug laiko praleidžia neprižiūrimi suaugusiųjų, paprastai anksčiau susiduria su sekso ir seksualumo temomis.
Antros dalies pabaiga. Skaitykite III dalį apie pavojus tykančius bręstančių paauglių ir kaip nuoširdus pokalbis apie seksą gali nuo jų apsaugoti.
Jei norite atsisiųsti knygelę „Patarimai, kaip kalbėtis su vaikais apie seksą“, kurios pagrindu buvo parengtas šis straipsnis, rašykite adresu: info@canavox.com.
2013 m. septynių aštuonių mamų įkurtas „CanaVox“ yra tarptautinis judėjimas už darnią santuoką, turintis grupeles 39 JAV valstijose ir 31 šalyje.