fbpx

Vaikų atsakomybės jausmas: kaip jį ugdyti ir kodėl tai svarbu?

Naudingų naujienų namai

Vaikų auginimo kelionėje vienas vertingiausių bruožų, kurį galime įdiegti, yra atsakomybės jausmas. Tai savybė, kuri yra sėkmės pagrindas tiek asmeninėje, tiek profesinėje srityje. Atsakomybės jausmas padeda tapti nepriklausomu, ugdo kritinio mąstymo įgūdžius, suteikia vaikui galimybę drąsiai ir sąžiningai įveikti iššūkius. Be to, atsakomybė ugdo empatiją, pagarbą kitiems bei socialinę atsakomybę. Vaikams padeda užaugti sąžiningais ir užjaučiančiais asmenimis, užaugina sparnus sėkmei. Taigi kaip tėvai gali ugdyti vaiko atsakomybės ir pareigos jausmą? Nuo ko pradėti?

1. Pradėkite nuo buities darbų namuose

Atsakomybė prasideda namuose. Atlikdami amžių atitinkančius darbus, vaikai ne tik mokosi praktinių įgūdžių, bet ir ugdo atsakomybės jausmą. Nesvarbu, ar tai būtų stalo serviravimas, kambario tvarkymas, ar pagalba kiemo darbuose, prisidėjimas prie buities darbų ugdo atsakomybės jausmą nuo mažens.

2. Atsakingo elgesio mokykite rodydami savo pavyzdį

Vaikai yra akyli stebėtojai ir dažnai imituoja aplinkinių veiksmus. Tėvai yra pagrindinis pavyzdys savo vaikams. Kasdieniame gyvenime demonstruodami atsakingą elgesį, pvz., laiku apmokėdami sąskaitas, vykdydami įsipareigojimus ir pagarbiai elgdamiesi su kitais, tėvai yra galingas pavyzdys savo vaikams.

3. Skatinkite priimti sprendimus

Vaikų įgalinimas priimti sprendimus padeda jiems suprasti savo veiksmų pasekmes ir ugdyti problemų sprendimo įgūdžius. Pasiūlykite jiems pasirinkimo galimybes pagrįstose ribose ir padėkite jiems orientuotis į rezultatus. Šis procesas skatina atsakomybės jausmą už savo sprendimus ir veiksmus.

4. Mokykite prisiimti atsakomybę

Labai svarbu, kad padarius klaidų, vaikai išmoktų prisiimti atsakomybę už pasekmes. Užuot  kaltindami ar griebdamiesi bausmės, sutelkite dėmesį į konstruktyvų dialogą ir problemų sprendimą. Skatinkite juos apmąstyti, kas nutiko ne taip, kaip jie galėtų ištaisyti situaciją ir ko gali pasimokyti iš patirties.

5. Ugdykite nepriklausomybę

Leisdami vaikams prisiimti pagal amžių tinkamas pareigas ir laipsniškai didindami jų atsakomybes, ugdote savarankiškumą ir pasitikėjimą savimi. Nesvarbu, ar tai būtų mokyklinio krepšio susikrovimas, kambario tvarkymas ar namų darbų atlikimas, savarankiškumas ugdo atsakomybės už atliktas užduotis jausmą prieš save ir kitus.

6. Pripažinkite pastangas

Teigiamas pastiprinimas skatina atsakingą elgesį. Švęskite ir pripažinkite savo vaiko pastangas, kad ir kokios mažos jos būtų. Pagyrimas už vaiko indėlį ir jo pasiekimų pripažinimas įkvepia pasididžiavimo jausmą ir skatina toliau prisiimti atsakomybę.

7. Savanorystė ir socialinė atsakomybė

Šeimai įsitraukus į bendruomenės darbą ar savanorišką veiklą, vaikai įgyja tiesioginės patirties, kaip daryti teigiamą poveikį juos supančiam pasauliui. Nesvarbu, ar tai būtų dalyvavimas aplinkos tvarkymo darbuose, savanorystė vietinėje prieglaudoje ar pagalba kaimynui, kuriam reikia pagalbos, ši patirtis ugdo empatiją, užuojautą ir socialinės atsakomybės jausmą.

Ugdant vaikų atsakomybės jausmą, svarbiausia yra kantrybė, nuoseklumas ir padrąsinimas. Tai laipsniškas procesas, kuriame reikia daug suaugusiųjų pagalbos, supratingumo bei, žinoma, kuo daugiau galimybių vaikams praktikuotis, mokytis iš savo klaidų, augti. Skatindami savo vaikų atsakomybę, aprūpiname juos įrankiais, kurių jiems reikia, kad galėtų pasitikėti, sąžiningai ir tikslingai įveikti gyvenimo iššūkius.

Patiko šis straipsnis? Daugiau apie vaikų auklėjimą skaitykite čia.

Jums gali patikti