Šeimos vakarienė: stebuklingas raktas į darnų gyvenimą

 |  Ida Gazzola 

Įsivaizduokite, kad tėvai galėtų padaryti vieną paprastą dalyką, kuris lemtų tokius jų vaikų rezultatus: geresnę psichinę ir fizinę sveikatą, didesnę savigarbą, mažiau rizikingą elgesį, geresnius mokymosi rezultatus, geresnius bendravimo įgūdžius ir geresnius tėvų bei vaikų santykius.

Du dešimtmečius trunkantys tyrimai parodė, kad tokia priemonė iš tiesų egzistuoja. Tai valgymas prie bendro šeimos stalo. Dr. Anne Fishel, Harvardo psichologijos profesorė ir viena iš projekto „Šeimos vakarienė“ įkūrėjų, teigia:

daugelį dalykų, kuriuos bandau įgyvendinti šeimos terapijos metu, iš tikrųjų galima pasiekti reguliariai kartu vakarieniaujant.

„Valgymas kartu namuose, kai niekas neblaško dėmesio, yra be galo svarbus. Tai reikia daryti kiekvieną dieną. Jei to nedarote, rodote, kad laikas, praleistas namuose su tėvais, nėra itin didelis prioritetas. Į jį galima nekreipti dėmesio ir pamiršti. Kas dieną pasistengdami vakarieniauti kartu siunčiate žinią vaikams, kad laikas, praleidžiamas namuose su šeima, yra didžiausias prioritetas, kad šeima yra svarbi.“ Tokį patarimą dauoda daktaras Leonardas Saksas, 30 metų patirtį turintis psichologas, kelių labai įžvalgių knygų apie tėvystę autorius.

Bendravimas

Bendravimas – tai vaistas nuo daugelio problemų, kamuojančių mūsų vaikus. Sveikas bendravimas yra veiksmingiausias atsipalaidavus, draugiškoje aplinkoje. Šeimos gyvenime yra ir kitų progų, tenkinančių šį reikalavimą, bet nė viena jų neprilygsta šeimos vakarienei. Čia šeimos nariai geriau pažįsta vieni kitus ir, kas įdomu, geriau pažįsta save; išryškėja kiekvieno asmens individualumas.

Veiksmingas bendravimas – tai galimybė kiekvienam išreikšti savo mintis ir jausmus nebijant pasmerkimo. Jei tema tikrai netinkama, tėvai gali nukreipti pokalbį geresne linkme, sakydami tiesą, bet nekritikuodami vaiko. Tėvams vertėtų rasti bendravimo būdus, kurie atitiktų kiekvieno šeimos nario poreikius ir emociškai suartintų šeimą valgymo metu. Sutuoktiniams verta karts nuo karto pasikalbėti apie tai kaip užtikrinti bendro valgymo pastovumą ir sugalvoti pokalbių idėjų.

Kūrybingi tėvai

Dažnai gali būti sudėtinga visai šeimai kiekvieną dieną susėsti prie bendro stalo. Laimei, tyrimai rodo, jog šeima pajunta bendros vakarienės naudą net jei su vaikais vakarieniauja tik vienas iš tėvų. Tai svarbu, nes dažnai abu tėvai dirba ir jų darbo grafikai gali būti sunkiai suderinami. Beje, nors vakarienė, dėl galimybės aptarti dienos nutikimus, yra idealus metas šeimos susitikimui, pietūs ar pusryčiai taip pat yra tinkami laikai valgyti drauge.

Svarbu, kad su vaikais vakarieniaujantis tėvas stengtųsi valgymo metu palaikyti linksmą nuotaiką ir bendrumo jausmą. Jei nuolat pasitaiko, kad prie stalo su vaikais sėda tik vienas iš tėvų, sutuoktiniams vertėtų rasti laiko pasikalbėti apie šeimos vakarienių svarbiausius momentus.  Tyrimai parodė, kad kuo dažniau šeima valgo kartu, tuo didesnė nauda vaikams.  Tačiau čia reikia ne tobulumo, o pastangų: pradėkite nuo vienos vakarienės per savaitę; vėliau susitikimai prie bendro stalo, tikėtina, dažnės.

Neformalus bendravimas

Bendri šeimos valgiai yra neformalūs, dažnai gyvi, kupini išdaigų ir spontaniškumo. Kartais tėvai turi pasistengti, kad būtų išvengta vulgaraus humoro ar kivirčų. Projekte „Šeimos vakarienė“ galite rasti pokalbių ir žaidimų, skirtų bendravimui prie stalo, sąrašą. Taip pat pravartu papasakoti istorijas apie savo šeimos narius – jų meiles, sunkumų įveikimą, vaikystės prisiminimus, juokingas istorijas iš tikro gyvenimo… visa tai mus sieja su kažkuo didesniu.

Dar viena galimybė – pasiteirauti už ką kiekvienas šeimos narys tą dieną yra dėkingas. Einamieji įvykiai, anekdotai, artėjančios šeimos išvykos, geriausi ir blogiausi dienos įvykiai – tai vis būdai, kaip paskatinti pokalbį. Vaikai taip pat daug išmoksta stebėdami, kaip tėvai kalbasi tarpusavyje apie dienos įvykius ir apie tai, kas vyksta bendruomenėje ir pasaulyje. Pasistenkite į tokius pokalbius įtraukti ir vaikus.

Konfliktų valdymas

Konfliktai neišvengiami bet kokio dydžio šeimoje. Irena Freundorfer, 10 vaikų mama, siūlo nepersistengti mokant vaikus gerų manierų. Užuot kalbėjusi, ji rankų signalais primena vaikams, kad valgytų užčiaupę burną, nuleidę kojas ir laikydami alkūnes atokiau nuo stalo. Venkite nesantaiką keliančių temų. Nuotaikai pakelti pasitelkite humorą. Kartkartėmis paleiskite muziką ar uždekite žvakes. Sudarykite šeimos mėgstamiausių patiekalų sąrašą. Geras maistas padeda atsirasti gerai nuotaikai!

Nesijaudinkite jei jūsų mažyliai, nuolat anksčiau keliasi nuo stalo. Trumpas valgymas kartu vis tiek yra valgymass kartu. Vien buvimas prie bendro stalo, valgymas ir trumpas pokalbis padės jums tapti laimingesne ir sveikesne šeima.

Bendradarbiavimas

Dar vienas būdas įtraukti vaikus į šeimos vakarienės ritualą – leisti jiems padėti ruošiant maistą. Vienas tyrimas, kuriame dalyvavo 1000 vaikų, parodė, kad pagalba ruošiant vakarienę buvo susijusi su gera savijauta. Tegul vieną vakarą vaikas kartu su tėvais suplanuoja ir pagamina patiekalą. Aptarkite tai su vaikais – jie dažnai pateikia gerų pasiūlymų.

Ypatingos progos padeda sutvirtinti šeimos ryšį. Tam tinka ne vien įprastos šventės, tokios kaip Kalėdos ar gimtadieniai, bet ir tos kitos. Pavyzdžiui, po trijų bandymų kažkas gavo vairuotojo pažymėjimą, ypatingos šeimos metinės, kassavaitinės sekmadienio vakarienės. Tokiomis progomis galima išimti specialias lėkštes ir šiek tiek papuošti stalą. Vienas iš vaikų gali išmokti lankstyti servetėles arba pagaminti desertą ar užkandį.

Kitas būdas įkvėpti gyvybės kasdieniam valgiui – nusivesti vyriausiąjį vaiką ar kelis į kavinę ar restoraną. Tai gali gera kryptimi pakeisti bendravimo dinamiką. Taip pat kartais verta retkarčiais vakarienės pasikviesti svečių: jų kompanija gali padėti vaikams geriau elgtis ir bendrauti naujais būdais. Tokia permaina tinka bet kokio amžiaus vaikams, bet ypač naudinga paaugliams, nes jiems labiau reikia kitos, išorinės geros įtakos.

Kaip sako Irena Freundorfer:

Vakarienės metas – puiki proga visiems apžvelgti savo dieną. Stenkitės kuo dažniau valgyti kartu. Stenkitės nevalgyti automobilyje, skubėdami ar atskirai. Labai svarbu susirinkti prie vieno stalo. Dalinkitės, kalbėkitės, juokitės, mėgaukitės. Jūsų vaikai namie yra tik trumpą laiką jūsų gyvenime. Kurkite prisiminimus. Pasitelkite šeimos vakarienės galią. Nesvarbu ar kalbate apie savo darbą, naujienas, šeimos istorijas, atostogų planus ir t. t., jūs padedate savo vaikams ugdyti kriterijus, vertybes, tapatybę, priklausymo jausmą ir šeimos artumą.

Pernelyg dažnai spartus šiuolaikinio gyvenimo tempas pakerta šį ypatingą šeimos ritualą. Pasistenkite juo labiau rūpintis. Sumažinkite pašalinius užsiėmimus iki minimumo. Tausokite valgymo laiką. Tai yra šventas laikas šeimai. Valgydami išjunkite telefoną. Atsikratykite dėmesį blaškančių dalykų, t. y. laikraščių, ausinių, žaislų ar televizoriaus ekranų. Tebūnie tai bendravimo, buvimo ir santykių akimirka.

Gražiai padenkite stalą. Naudokite tinkamus stalo įrankius. Vaikams paaugus ir turint daugiau ką pasakyti, ilgiau užtrukite prie stalo. Išmokite atsipalaiduoti, sulėtinti tempą ir mėgautis akimirka. Negaliu to pakankamai pabrėžti. Neleiskite, kad gyvenimo skubėjimas užgožtų šį vertingą šeimos laiką. Šiuo paprastu kasdieniu ritualu galite iš tiesų pakeisti savo šeimos gerovę. Neskubėkite jo praleisti pro pirštus. Griebkite jį, kol galite. Taip tapsite daug stipresni.

Jums gali patikti