fbpx

Kaip fotografuoti žiemą: ryškumas ir kompozicija

BNS Spaudos centro informacija

Šiemet žiema nepašykštėjo sniego, o kartu ir akį džiuginančių vaizdų. Iš dangaus krentančios didelės snaigės, žemę bei medžius užklojusi sniego paklodė ir minkštos pusnys ne vieną paskatino išeiti į lauką pasidžiaugti žiemos grožiu ir užfiksuoti jį išmaniojo telefono kamera. Visgi, perteikti gamtos peizažus nuotraukoje pavyksta ne visuomet – tam, kad užfiksuoti vaizdai priverstų aiktelėti, pravartu žinoti keletą gudrybių.

Svarbu tinkamas ekspozicijos ryškumas

Norint nuotraukoje užfiksuoti žiemos grožį, vaizdas turi būti aukštos kokybės, ryškus ir kuo tiksliau atvaizduoti fotografuojamo peizažo, objekto ar žmogaus detales. Šie aspektai didele dalimi priklauso nuo kameros parametrų ir tinkamo fotografavimo režimo, pozicijos, apšvietimo ir kompozicijos pasirinkimo.

Pavyzdžiui, fotografuojant žiemiškoje aplinkoje, kurioje vyrauja balta spalva, išmaniųjų telefonų kameros paprastai automatiškai mėgina kompensuoti ryškios baltos spalvos perteklių ją prislopindamos. Kartais tai gali išties padėti išryškinti į kompoziciją patenkančius objektus ar žmones, tačiau dėl tokio automatinio koregavimo sniegas nuotraukose neretai praranda sodrią spalvą, tampa pilkšvas. Siekiant to išvengti prieš darant nuotrauką verta rankiniu būdu pakoreguoti ekspozicijos ryškumą, kurį daugelyje šiuolaikinių telefonų galima keisti.

Verta nepamiršti pagrindinių kompozicijos principų

Užfiksuoti ypatingą žiemos akimirką gali padėti ne tik pažangios kameros funkcijos, bet ir gera nuotraukos kompozicija. Turbūt daugeliui yra pažįstamas tas jausmas, kuomet realybėje matomas vaizdas atima žadą, tačiau nuotraukoje viso grožio perteikti nepavyksta, o apsnigtos medžių šakos ir pusnys atrodo ne itin išraiškingai. Tikėtina, kad puikaus kadro užfiksuoti nesigauna būtent dėl prastos jo kompozicijos.

Norint užfiksuoti akį džiuginantį žiemišką peizažą, visų pirma, patartina ieškoti kontrastų. Nieko nuostabaus, kad fotografuojant sniego senį balto sniego fone pagrindinis nuotraukos akcentas „pasimes“. Siekiant to išvengti nuotraukai reikėtų paieškoti tokio objekto, kurį baltas sniego fonas tarytum įrėmintų. Tai gali būti įdomios formos medžio kamienas ar šaka, senas medinis namas su sniego kepure ar pusnyje žaidžiantis augintinis.

Trečdalių, arba auksinė taisyklė

Kitas svarbus klausimas siekiantiems tobulos nuotraukos – kurioje atvaizdo vietoje reikėtų įkomponuoti jūsų pasirinktą objektą? Į šį klausimą atsakyti gali kone visų fotografų praktikuojama Trečdalių taisyklė.  Žmogaus įgimtą polinkį pirmiausiai dėmesį atkreipti į tam tikras paveikslo vietas pastebėjęs Leonardas Da Vinci’s šią taisyklę vadino „Aukso pjūviu“.  Nepaisant skambaus pavadinimo, Trečdalių taisyklė gana paprasta: vaizdą reikia padalinti į tris vertikalias ir tris horizontalias juostas (viso į devynis stačiakampius – nebūtinai vienodo dydžio). Jus sudominusius objektus tuomet reikia komponuoti ant arba šalia linijų, atskiriančių horizontalią ir vertikalią juostą susikirtimo taško.

Daugiau apie nuotraukų kompozicijas galite sužinoti čia (.pdf).

Pabaiga: kaip fotografuoti žiemą?

Jums gali patikti