fbpx

Kaip padėti savo vaikui pasirinkti studijas ir karjeros kryptį?

naunau.lt

Įsibėgėjus mokslo metams abiturientai ne tik intensyviai ruošiasi baigiamiesiems egzaminams, bet ir sprendžia vieną didžiausių dilemų gyvenime: Kokias pasirinkti studijas? Kaip planuoti savo karjerą? Vieni prioritetą teikia tam, kas būtų įdomu. Kiti galvoja, kokia specialybė bus finansiškai perspektyviausia. Treti – dar neturi jokios ateities vizijos ir neįsivaizduoja, ką norėtų veikti. Vis dažniau jaunuoliai priima sprendimą metus „atsikvėpti“ nuo mokslo, susiranda darbą ir taip tikisi rasti savo pašaukimą.

Svarbiausia turėti tikslą ir kryptingai jo siekti

Tėvams šis gyvenimo etapas nemažiau įtemptas: norisi padėti vaikui priimti „teisingus sprendimus“, kad gyvenimas susiklostytų sėkmingai. Neretai tėvai turi savo viziją apie sėkmę. Dažniausiai galvojama apie finansiškai naudingiausią, perspektyviausią karjeros kryptį, arba dedami lūkesčiai, kad vaikas įgyvendins tėvų neįgyvendintas svajones. Vis dėlto svarbu nepamiršti, kad vaikui nebūtinai bus įdomu tai, kas įdomu tėvams, o sėkmė pasiekiama pirmiausia turint tikslą ir jo kryptingai su entuziazmu siekiant. Gyvenime paprastai labiau pasiseka tiems, kurie yra patenkinti tuo, ką daro ar studijuoja. 

Buvusi pedagogė Laima dalijasi savo patirtimi:

Mano mama svajojo tapti siuvėja. Labai norėjo, kad aš, vienturtė dukra, įgyvendinčiau šią svajonę, nes pačiai nepavyko. Nemėgstu siuvimo! Norėjau kitų dalykų ir mano svajonių išsipildymui reikėjo labai nedaug, bet tai suprantu dabar, po daugybės metų. Deja, žinodama, kad nebus, kas paremtų, išsigandau. Be to, buvo ir tokie laikai, kad iškrentantiems iš komunistinės ideologijos rėmų buvo labai sunku siekti savo tikslų. Buvau auklėjama katalikiškai, o Tarybinėje mokykloje aktyviai dalyvaujančių bažnytinėje veikloje mokinių ateičiai didelę įtaką turėjo mokytojai. Teko sutikti labai šviesių asmenybių,  tačiau buvo ir tokių, kas siekė karjeros ir atvirai sakė, kad klasės „davatkos“ , kaip parazitai, griauna jų ateities planus. (Nuoširdžiai džiaugiausi pamačiusi savo auklėtoją bažnyčioje po daugelio metų). Visgi taip ir neišvažiavau į kitą miestą ir neįstojau į norimą specialybę. Dar ir dabar gailiuosi, kad pritrūkau ryžto. Šiandien žinau, kad ten buvo tikrasis mano pašaukimas.

Kad galėtum kažko pasiekti, pirmiausia reikia žinoti, ko nori. Deja, daugelis moksleivių iki paskutinės akimirkos neturi aiškios vizijos, bet vis dar jaučia spaudimą pasiekti akademinį išsilavinimą. Tėvai savo ruožtu neretai skundžiasi vaikų motyvacijos stoka.  Tokiu atveju, svarbu suprasti paprastą taisyklę: motyvacija atsiranda tada, kai yra tikslas.

Paprasti žingsniai, kaip padėti vaikui pasirinkti studijas ir karjeros kryptį:
  1. Domėkitės savo vaiku. Kokie dalykai jam sekasi geriausiai? Kur linksta jo širdis? Ko jis imasi su didžiausiu entuziazmu? Paauglio talentų ir stipriųjų pusių žinojimas padės sukurti realistišką ateities viziją.
  2. Skatinkite domėtis ta sritimi, kuri jam įdomi, jos karjeros galimybėmis. Per pastarąjį dešimtmetį, sparčiai tobulėjant technologijoms, darbo rinka labai pasikeitė. Darbdaviai turi sparčiai prisitaikyti prie pokyčių, todėl ir iš būsimų darbuotojų tikisi, kad jie turės bent jau minimalią praktinę patirtį ir supratimą apie pasirinktą darbo sritį. Paskatinkite pasidomėti savanorystės galimybėmis toje srityje.
  3. Neprimeskite vaikui savo neišsipildžiusių svajonių. Daug paauglių prisipažįsta jaučiantys spaudimą priimti vieną ar kitą sprendimą, kad įtiktų tėvams ir patenkintų jų lūkesčius. Taip užkertamas kelias vaikui pačiam ieškoti ir suprasti, kurioje srityje jis geriausiai atsiskleistų ir išpildytų savo talentus.
  4. Nedarykite spaudimo. Patarkite tik tada, kai jūsų prašo. Venkite žodžių ir frazių, kurie skamba kaip komandos, nurodymai.
  5. Pasiūlykite atlikti Profesijos testą. Profesijos pasirinkimo testai vis populiaresni. Jie gali užvesti ant kelio, nurodyti bendrą kryptį, kurioje srityje Jūsų vaikas galėtų būti sėkmingas.
  6. Palaikykite savo vaiko sprendimus. Nesvarbu, ar sutinkate, ar nesutinkate su jo karjeros pasirinkimu. Tėvų vaidmuo – padėti suprasti stipriąsias savo puses ir aistras, bet sprendimus kiekvienas turi priimti pats.

Daugiausia priešpriešos tarp skirtingų kartų kelia vis populiarėjantis pasirinkimas rinktis laisvus metus po mokyklos baigimo. Vaikas gali nuspręsti, jog nori pailsėti nuo mokslų ir pagalvoti, ką toliau nori veikti. Toks sprendimas ne visiems tėvams priimtinas, todėl gali sukelti įtampą šeimoje. Vis dėlto , jeigu jaunuolis nėra tikras ką nori veikti, laisvi metai gali būti puiki galimybė išbandyti ir praktiškai pajausti kurioje srityje jis jaučiasi geriausiai ir kitais metai pasirinkti studijas. Svarbu neiššvaistyti šių metų veltui. Juos irgi reikia planuoti, išsikelti tikslus, suprasti, kaip šis laikas padės ieškoti savo kelio.

Nerimaujate, kad vaikas priėmė klaidingą sprendimą?

Nepamirškite, kad mūsų vaikai gyvena skirtingais laikais, nei mes gyvenome ir greičiausiai pakeis savo karjerą ne vieną kartą gyvenime. Darbo rinka ir darbo pasaulis labai pasikeitė. Manoma, kad 2020 m. studijas baigę asmenys karjerą pakeis vidutiniškai 11 kartų!

Jums gali patikti