fbpx

Kaip ugdyti vaikus, kad jie tinkamai maitintųsi ir sportuotų?

BNS Spaudos centro informacija

Sveikos gyvensenos įpročius svarbu suformuoti dar vaikystėje, kai organizmas auga – tuomet yra didelė tikimybė, kad jie išliks visą gyvenimą. Tačiau čia tėvams kyla amžinas klausimas: kaip ugdyti vaikus, kad jie neverčiami sveikai maitintųsi ir sportuotų?

Svarbiausia – tėvų pavyzdys

Žmogaus sveikatai svarbi ne tik subalansuota, saikinga ir reguliari mityba, bet ir fizinis aktyvumas, emocinis bei psichologinis balansas.

„Pirmoji taisyklė – sveikos gyvensenos pavyzdį savo vaikams turi rodyti jų tėvai. Visi pokyčiai pirmiausiai prasideda šeimoje. Matydami sportuojančius, aktyviai laiką leidžiančius tėvus, vaikai lengvai užsikrečia tokiu pavyzdžiu”, – sako asmeninis treneris Mantas Petrulis.

Jam antrina ir Rytų kovos menų sportininkė, šokėja-choreografė, kaskadininkė ir dviejų vaikų (4,5 m. Adelės ir 1 m. Kajaus) mama Veronika Montvydienė, sakydama, kad vaikų nereikia versti užsiimti fizine veikla, nes kur kas prasmingiau parodyti teigiamą pavyzdį.

„Vaikai, matydami, kaip jų tėtis, mama šoka, supranta, kad sportas yra sveika, todėl mielai eina į būrelius. Adelė lanko baseiną, meninę gimnastiką. Nuo kūdikystės su abiem vaikais užsiiminėjome dinamine gimnastika ir nardymais. Ir Adelė, ir Kajus puikiai nardo”, – pasakoja V. Montvydienė.

Sporto būreliai: trys mėnesiai įsitraukti

M. Petrulis priduria, kad norint vaiką sudominti fizine veikla, svarbu, kad jis užsiimtų jam, o ne tėvams patinkančiu sportu.

„Jeigu tėvai nusprendžia leisti vaikus į sportinį būrelį, svarbu, kad jis nuoširdžiai patiktų ir mažajam. Priešingu atveju tai gali sukelti atvirkštinę reakciją – vaikas ims vengti sporto, paprasčiausiai praras motyvaciją. Kartais tėvai savo neišsipildžiusias svajones bando išpildyti naudodamiesi vaiku. Jeigu vaikui patinka žaisti futbolą, tėvai neturėtų versti jo užsiimti kovos menais”, – pataria M. Petrulis.

Pasak sporto psichologų, trys mėnesiai yra tas laiko tarpas, kurį tėvams prasminga sudominti ir paskatinti savo vaikus lankyti vieną ar kitą sporto būrelį.  Jei po šio laikotarpio vaikas ir toliau nerodo noro eiti į užsiėmimus, vadinasi tėvų parinkta sporto šaka jam tikrai ne prie širdies. Tokiu atveju, užuot jį papildomai motyvavus vertėtų paieškoti kitos, vaikui patrauklesnės fizinės veiklos.

Mityba: svarbu neišbalansuoti įgimto saiko jausmo

Sveikatai palankaus maisto technologės ir mitybos specialistės Ramintos Bogušienės teigimu, visų pirma nereikėtų sugadinti vaiko įgimtų savybių bei savo organizmo pojūčių ir nuo mažens skatinti atsakingai žvelgti į mitybą.

„Iš nepritekliaus laikų atėjęs sotumo kultas, deja, vis dar yra perduodamas iš kartos į kartą. Tėveliai  laksto su šaukštais, bandydami sureguliuoti vaikų valgymus ir porcijų dydį. Vaikai gimsta su įgimtu alkio ir saiko jausmu, kurį suaugusieji gali sugadinti. Kas vyksta, jeigu verčiame vaiką suvalgyti daugiau ir greičiau, nei jis gali? Toks vaikas galimai turės svorio problemų, emocinio valgymo ir virškinimo sutrikimų”, – teigia R. Bogušienė.

Mitybos specialistė priduria, kad net jeigu vaiko organizmas reikalauja nesveiko maisto, svarbu suprasti, kad visa tai yra ne jo noras, o tiesiog sugadintas mažojo santykis su natūraliais maisto produktais, todėl ir čia labai svarbus tėvų indėlis.

Susidūrus su nėsėkme – nenuleisti rankų

Tokios nuomonės laikosi ir V. Montvydienė. Žinoma moteris pataria tėvams būti atkakliems ir nenuleisti rankų, jei ne viskas vyksta taip sklandžiai, kaip norėtųsi.

„Mūsų dukrelė yra dariusi testą, kuriame reikėjo atpažinti sveikus maisto produktus. Ji visus juos pažįsta. Tiesa, ne visus mėgsta, bet sutinka jų paragauti. Net tada, kai vaikas netrykšta noru valgyti sveiko maisto, svarbu, kad tėveliai nenuleistų rankų, nenustotų kalbėti apie sveikatai palankią mitybą ir jos svarbą. Visiems įpročiams susiformuoti reikia laiko”, – įsitikinusi V. Montvydienė.

Trenerio M. Petrulio patarimai tėvams, ketinantiems bėgioti su savo vaikais

  • Pasiruošimui kasdien skirkite laiko. Išeikite pasivaikščioti į gamtą drauge su visa šeima.
  • Iš pradžių nueikite kelis kilometrus, vėliau šį atstumą didinkite. Greitą ėjimą keiskite į lengvą bėgimą ir atvirkščiai.
  • Į pasivaikščiojimą ar bėgiojimą žvelkite ne tik kaip į sportinę veiklą, bet ir kaip į galimybę praleisti daugiau laiko su savo šeima.

Pabaiga: kaip ugdyti vaikus, kad jie būtų sveiki?

Jums gali patikti