fbpx

„Kuo norėtum būti užaugęs?“ Gili vaikiškos knygelės pamoka

 | Josephas Sunde

„Kuo norėtum būti užaugęs?“ Tokio klausimo vaikystėje sulaukiame nuolat, o atsakymai irgi būna įprasti – „gaisrininku“,„astronautu“, „tyrinėtoju“…

Ir vis dėlto, kaip jau esu rašęs, tokių svarstymų neturėtume riboti vien darbu už namų sienų. Kaip, remdamasi Knot Yet tyrimo rezultatais, rašo Karen Swallow Prior, į šeimą nevertėtų žvelgti kaip į karjerą vainikuojantį pasiekimą; šeima turėtų būti suprantama kaip kertinis akmuo, inkaras ir pamatas, padėsiantis sutuoktiniams geriau siekti pilnatvės jausmo ir profesinių tikslų.

Gilios vaikų knygelės pamokos

Vieną vakarą dviems savo mažyliams skaičiau Richardo Scarryʼo „Triušio knygelę“ ir apstulbau supratęs, kaip aiškiai ir teisingai perteikiama ta pati žinutė: galvodami apie darbą ar pašaukimą privalome galvoti ir apie šeimą.

Pasakojimas prasideda epizodu, kaip tėtis triušis žaisdamas kilnoja savo triušiuką klausdamas gerai žinomo klausimo: „Kuo mūsų mažylis bus, kai užaugs?“

Toliau tas pats klausimas pateikiamas ir daugeliui kitų šeimos narių, ir visi jie turi savo nuomonę apie mažylio triušiuko ateitį. Mama mano, kad jis bus policininkas. Tėtis mano, kad jis dirbs cirke ir bus klounas.

Kuo norėtum būti užaugęs
„Triušio knygelės“ iliustracija 01

Pusbroliui atrodo, kad mažylis bus gydytojas, tetai – kad gelbėtojas.

„Triušio knygelės“ iliustracija 02

Sesuo mano, kad broliukas taps lėktuvo pilotu; močiutės sesuo, teta triušė sako, kad jis bus gaisrininkas.

„Triušio knygelės“ iliustracija 03

Taip ir sekama pasaka, bet į visas spėliones atsakoma vienodai: „Tačiau mažasis triušiukas nenorėjo būti gydytoju, asmens sargybiniu, ūkininku ir t.t.“

„Triušio knygelės“ iliustracija 04

Baigiantis pasakėlei, paslaptis atskleidžiama. Mažylis, kaip ir jo tėvelis, bus tėtis triušis, mylintis vaikus ir jais besirūpinantis! […]

„Triušio knygelės“ iliustracija 05

Ir nepamirškime gimtadienių ir knygelių skaitymo.

„Triušio knygelės“ iliustracija 06

Knyga baigiama deramai – pasakojant, kaip būsimasis tėtis triušis vakare guldo savo vaikus į loveles. Nors vaikų guldymas gali pasirodyti paprastas vakaro ritualas – tačiau visai nepanašus į nuobodžią kasdienybę darbe, – ši rutina puikiai parodo, kaip svarbu tėtis ir tėvystė, formuojant mūsų asmenybes ir visą mūsų veiklą. Aš, guldydamas savo vaikus miegoti, kasdien prisimenu savo atsakomybę ir tai, kas yra tikrosios vertybės.

Savaime suprantama, mažasis triušiukas bus ne tik tėtis. Jam reikės kažkaip aprūpinti šeimą. Tačiau tokios pasakėlės aiškiai parodo, jog, nors mus supantis pasaulis gali spausti siekti to, ano ar kito, vienas svrbiausių mūsų pašaukimų – mylinti šeima.

Josephas Sunde yra rašytojas ir publicistas, gyvenantis Mineapolyje (JAV) su savo žmona ir keturiais vaikais.

Pabaiga: kuo norėtum būti užaugęs?

Jums gali patikti