fbpx

Lėtinis skausmas: kaip su juo susijusi mityba?

BNS Spaudos centras

Lėtinis skausmas – tai ilgai besitęsiantis ar pasikartojantis skausmas, kuris trunka ilgiau nei patirtos traumos ar ūmios ligos gydymas ir yra jaučiamas ilgiau nei tris savaites. Lėtinis skausmas paveikia milijonus žmonių ir daro įtaka fizinei, emocinei bei psichologinei būklei. Dažnai pacientai, besiskundžiantys lėtiniais skausmais, mano, jog gydymas privalo susidėti iš medikamentų ar fizinės reabilitacijos, tačiau reikia nepamiršti ir mitybos svarbos mažinant bei valdant skausmą, pataria dietologė gyd. doc. Rūta Petereit.

Kaip mityba susijusi su jaučiamu skausmu?

Vienos pagrindinės priežasties, dėl kurios atsiranda lėtinis skausmas, nėra. Skausmą gali sukelti kaulų, kremzlinių audinių degeneracinės ligos, uždegimas, patirtos traumos ar kitos ligos.

Visavertė ir įvairi mityba padeda organizmui gauti visų reikalingų vitaminų ir medžiagų, padedančių sustiprinti nervų sistemą, kaulus, imuninę sistemą. Tam tikri produktai mažina uždegiminę reakciją, gerina virškinimo sistemą. Taigi, kuo stipresnis ir vitaminais bei maistinėmis medžiagomis aprūpintas žmogaus organizmas, tuo mažiau galimybių  išsivystyti lėtiniam skausmui.

Į ką svarbu atkreipti dėmesį?

Polifenoliai.   Žmogaus organizme, kai jį veikia kenksmingos medžiagos ar nepalankios sąlygos, susidaro molekulės, vadinamos laisvaisiais radikalais. Šios molekulės yra viena pagrindinių organizmo senėjimo priežasčių ir ligų bei sveikatos sutrikimų sukėlėjos. Polifenoliai, antioksiduojanti ir priešuždegimiškai veikianti medžiaga, galinti sumažinti laisvųjų radikalų gamybą, neutralizuoti jau susidariusius bei atitaisyti radikalų sukeltus pažeidimus.  Kadangi lėtinius skausmus gali sukelti uždegiminis procesas, priešuždegimiškai veikiančios medžiagos taip pat reikalingos mityboje.

Polinesočiosios riebalų rūgštys. Omega-3 – augalinės bei žuvinės kilmės riebalų rūgštys, stiprinančios imunitetą ir veikiančios priešuždegimiškai. Jos būtinos organizmui gaminant įvairius biologiškai aktyvius junginius. Šių riebalų rūgščių žmogaus organizmas pats negamina, todėl svarbu jas gauti kartu su valgomu maistu.

Vitaminai. Pacientams, besiskundžiantiems lėtiniais skausmais, dažnai pastebimas vitaminų B12, D ir magnio stygius, paveikiantis raumenis, kaulus ir bendrą fizinę bei psichologinę savijautą. Vitaminas B12 atsakingas už raudonųjų kraujo kūnelių sintezę,deguonies pernešimą ir nervinės sistemos palaikymą. Taip pat šis vitaminas palaiko nervinę sistemą. Vitaminas D padeda organizmui įsisavinti kalį, stiprina kaulus ir imuninę sistemą. Magnis atlieka itin daug funkcijų: palaiko raumenų ir nervų funkcijas, prisideda prie reguliaraus širdies plakimo palaikymo, sintetina proteinus ir padeda išlaikyti reikiamą kaulų struktūrą, tankį.

Tai yra tik kelios medžiagos, kurios atlieka svarbius procesus, reikalingus išvengti lėtinio skausmo ar jį gydyti.

Itin svarbu nepamiršti vartoti skysčius, jog išvengtumėte dehidratacijos. Taip pat venkite perdirbto ir daug cukraus turinčio maisto. Nors jis yra greitos energijos šaltinis, perdirbtas maistas turi mažai naudingų medžiagų.

Svoris – svarbus aspektas skausmo gydyme

Žmogaus organizmas suvalgytus angliavandenius skaido į gliukozę (cukrų). Cukraus kiekio perteklius organizme yra verčiamas riebalais, todėl, jei valgome daug angliavandenių, svorio augimas neišvengiamas.

Viršsvoris ar antsvoris gali būti priežastimi, kodėl Jus kankina lėtinis skausmas. Pernelyg didelė kūno masė gali pažeisti organus ar kaulus, ko pasekoje išsivystę sutrikimai sukelia skausmus.

Viena iš ligų, kurią gali sukelti viršsvoris ar antsvoris, tai osteoartritas. Liga dažniausiai diagnozuojama vyresniame amžiuje dėl neišvengiamo degeneracinio proceso, tačiau per didelė kūno masė sukelia papildomą spaudimą kelių ar klubų sąnariams, o tai skatina greitesnį kremzlinių ir kaulinių audinių susidėvėjimą. Osteoartritas pasižymi tokiais simptomais kaip girgždėjimo ar trynimosi garsai lankstant sąnarį, lengvas sąnarių patinimas ar skausmas, stiprėjantis po aktyvesnės veiklos. Prie ligos progresavimo prisideda ir riebalinis audinys, išskiriantis sąnarius žalojančius chemikalus. Kadangi liga nėra išgydoma, įmanoma tik sumažinti jos simptomus.

Jums gali patikti