Raudoni skruostai: kaltas vėjas, alergija ar.. parvovirusinė infekcija
Naudingų naujienų namai
Šio ligų sezono pradžioje ne tik tėvus, auginančius vaikus, bet ir medikus, ne juokais suneramino ir nustebino masinis reiškinys darželiuose ir mokyklose: staiga „užsidegę” raudoni skruostai, po to sekantis neaiškios kilmės niežintis bėrimas, kartais patinimas, rankų bei kojų skausmai. Iš pradžių netgi gydytojai kraipė galvas spėliodami: gal tai netipinė skarlatina? Tačiau gavus neigiamus streptokoko testo rezultatus neretai būdavo patariama tiesiog išgerti vaistų nuo alergijos ir stebėti.
Sutrikę tėvai išleisdavo vaikus į ugdymo įstaigas kaip sveikus, nes vaikui tiesiog alergija, matyt, „kažko užvalgė”, „į kažką sureagavo”. Tačiau greitai vienas po kito raudonskruosčiais tapdavo klasės ar darželio grupės draugai, o tėvus ūmiai „pakirsdavo artritas„. Visi kraipė galvas, kol galiausiai buvo prisiminta seniai pamiršta liga. Mįslė įminta: galvą pakėlė parvovirusinė infekcija arba infekcinė eritema, taip pat dar vadinama Penktąja vaikų liga.
Dažniausi parvovirusinės infekcijos požymiai
Raudoni skruostai – ne vienintelis šios ligos simptomas, kuris dažniausiai pasireiškia vaikams. Susirgus šia infekcija gali pasireikšti ir kiti požymiai:
- Raudoni skruostai;
- Vientisas plintantis bėrimas nuo viršaus į apačią;
- Stiprus, deginantis niežulys;
- Patinimas;
- Sąnarių skausmai (kulkšnies, pėdų, riešų, pirštų skausmas, sustingimas);
- Galūnių tirpimas, ypač naktį;
- Nugaros skausmas;
- Galvos skausmas;
- Nuovargis;
Suaugusieji bėrimų gali ir nepastebėti, dažniausiai jie bus trumpalaikiai. Tačiau daug dažniau suaugusiems pasireiškia virusinis sąnarių uždegimas, galintis trukti nuo kelių dienų iki kelių savaičių, galūnių tirpimas, galvos skausmas.
Vaikams šios ligos eiga dažniausiai būna lengva. Bėrimai praeina per kelias dienas, dar kurį laiką gali pamausti sąnarius. Vaikas gali skųstis kulkšnies ar plaštakų skausmu, ypač rytais. Lengvais atvejais vienintelis ligos požymis – raudoni skruostai, kuris praeina tėvams nespėjus susigaudyti, kad vaikas ne šiaip sušilo, ar vėjas nugairino, o susirgo.
Ar parvovirusinė infekcija pavojinga?
Gera žinia, kad parvovirusinei infekcijai imunitetas įgyjamas visam gyvenimui ir dažniausiai ji praeina nepalikdama pasekmių. Visgi beilaukiančios moterys turėtų būti itin atsargios, nes parvovirusas gali pakenkti negimusiam kūdikiui, o sunkesniais atvejais sukelti persileidimą.
Ar galima apsisaugoti nuo šios ligos?
Nei specifinio gydymo, nei vakcinų nuo parvovirusinės infekcijos nėra. Kaip ir kitų ligų atvejais, rekomenduojama laikytis elementarios higienos, plauti rankas, negerti, nevalgyti iš tų pačių indų su kitais žmonėmis. Visgi liga plinta greitai ir išvengti jos sudėtinga. Ja užkrečiama dar prieš pasireiškiant akivaizdiems ligos simptomams. Taigi raudoni skruotai greičiau ženklas, kad liga perėjo į kitą fazę ir yra nebeužkrečiama, nei ženklas, kad reikia saugotis ir izoliuotis.
Patiko šis straipsnis? Daugiau panašių straipsnių sveikatos tema galite rasti čia.