fbpx

Šeimos misijos deklaracija: dėl ko ir kaip ją rašyti

 | Thomas Lickona

Kalbėdamas su tėvais visada pristatau šeimos misijos deklaraciją ir papasakoju kaip ją parengti. Kartais po tokių pokalbių tėvai prieina prie manęs ir sako: „Norėčiau, kad tai būtume padarę anksčiau, kol vaikai dar nebuvo užaugę.“ Tad kas yra šeimos misijos deklaracija ir kaip ji gali padėti jūsų šeimai?

Sėkmingos mokslo, verslo ar ne pelno organizacijos paprastai apsibrėžia savo misiją. Jų misijos nurodo pagrindines šių organizacijų vertybes ir kuria bendrą kultūrą. Kultūra formuoja charakterį. Jei norime užauginti pagarbius, atsakingus ir malonius vaikus, turime sukurti sąmoningą šeimos kultūrą, kuri aiškiai teiktų pirmenybę toms savybėms ir jas skatintų.

Tai padaryti jums leis šeimos misijos deklaracijos surašymas:

  • Susėskite kartu ir paklauskite vieni kitų: „kokia šeima norime būti? Kaip kiekvienas iš mūsų turėtume elgtis, jei norime, kad mūsų šeima būtų laiminga?“
  • Kad jūsų vaikai jaustųsi visaverčiais proceso dalyviais, leiskite jiems kalbėti ir įsiklausykite į jų atsakymus. Pateikite vieną ar du pavyzdžius, kad padėti jiems įsivažiuoti.
  • Tada kartu sukurkite „Mes” teiginių rinkinį, išreiškiantį, ko šeimos nariai – suaugusieji ir vaikai – stengsis laikytis.

Žemiau yra vienos šeimos misijos deklaracija. Ją rašant jų vaikams buvo 9, 7, 6 ir 4 metai.

Deividsonų kelias
  1. Mes įsipareigojame būti malonūs, sąžiningi ir teisingi.
  2. Mes nemeluojame, neapgaudinėjame, nepavogiame ir tyčia ko nors neskaudiname.
  3. Mes neniurzgame, nesiskundžiame ir nesikratome atsakomybės.
  4. Kai padarome klaidą, ją pripažįstame, atlyginame ir mokomės iš jos.
  5. Mes stengiamės, kad mūsų protai, kūnai ir sielos būtų sveiki, stiprūs ir tyri.
  6. Mes įsipareigojame stiprinti savo tikėjimą melsdamiesi ir pasitikėdami Dievo gerumu.
  7. Mes į gyvenimą žvelgiame su dėkingumu.

Deividsonų šeimos misija užrašyta kabėjo jų virtuvėje, kur savaitės pradžioje visi galėjo ją perskaityti ir prireikus ja remtis.

Kaip pasakoja šeimos tėtis:

Retkarčiais perskaitome visą sąrašą, bet dažniausiai – dalis, susijusias su iššūkiu, į kurį tuo metu reaguojame. Mes perskaitome tą dalį ir ją aptariame. Vaikai pradeda prisiminti ir aiškindamiesi santykius panaudoja vieną ar kitą misijos punktą. Manome, kad didžiausią naudą pajusime ilgalaikėje perspektyvoje. Jei įprasime kalbėti ir daryti teisingus dalykus dabar, kol nėturime didelių problemų, nepradėsime nulio, jei vėliau susidursime su problema.

Jei jūsų šeimos misija taps nuolatiniu atskaitos tašku, ji sukurs bendrą tikslo ir tapatybės jausmą – „Taip mes gyvename; štai kas mes esame.“  Morfitų šeima savo misiją išsiuvinėjo kryželiu: „Atmink, kad esi Morfitas,“ skelbė pirmoji jos eilutė.  Štai tokiu paprastu priminimu vaikai buvo mokomi tapatintis su šeimos vertybėmis. Kodėl jums taip pat to nepabandžius?

Žinoma, net ir užrašius šeimos misiją, gerumo ir pagarbos kultūros diegimas savo šeimoje, pareikalaus daug pastangų; antraip visa tai glai tapti vien „žodžiais ant sienos“. Vienas iš būdų, kaip tai padaryti, yra dažnai pasikalbėti: „Kaip mums gyvenasi su mūsų misija? Kas šįsyk sekėsi geriau? Kur dar turime tobulėti?“

Vis dėlto, turėdami savo šeimos misijos deklaraciją, nepradėsite nuo nulio kiekvieną kartą, kai susidursite su iššūkiu. Turėsite kuo remtis, susitarimą, kurį sukūrėte kartu. Kažką, kas jums leis jaustis – net ir sunkios savaitės pabaigoje – jog esate tos pačios komandos dalis.

Kviečiu jus kartu su savo šeima surašyti savo šeimos misiją.

Daugiau apie šeimos misiją ir jos užrašymo strategijas skaitykite ketvirtame mano knygos „Kaip užauginti gerus vaikus: ir tuo pačiu gauti pagarbą, dėkingumą ir laimingesnę šeimą“ (How to Raise Kind Kids: And Get Respect, Gratitude, and a Happier Family in the Bargain., angl.), skyriuje.

Thomas Lickona yra Niujorko valstijos universiteto Cortlande (The State University of New York College at Cortland, angl.) pedagogikos profesorius emeritas.

Pabaiga: šeimos misijos deklaracija.

Jums gali patikti