fbpx

Tėvo diena be tėvo

 |  Bethany Mandel 

Vaikystėje kone visi mano bendraklasiai birželio mėnesį ką nors gamindavo savo tėčiams dovanų – dažydavo nuotraukų rėmelius, visaip dailindavo plaktukus ar iš ko nors darydavo kaklaraiščius; buvo gaminami visokie dailūs niekučiai, kad per Tėvo dieną juos būtų galima įteikti tėčiams. Aš ir dar vienas kitas vaikas droviai knaibydavome kokį nors darbelį mamoms; mūsų mamos vos per kelis mėnesius gaudavo po dvi dovanėles. Nors dabar nepilnų šeimų yra visur, praėjusio amžiaus paskutiniame dešimtmetyje tai buvo žymiai retesnis reiškinys. Tokiems vaikams kaip aš tais laikais vietoje darbelių mokytojai neturėjo ko pasiūlyti, [dėl to] ilgai netrukus aš gavau leidimą neiti į pamokas, per kurias būdavo gaminamos dovanos tėčiams.

Mano vienišai mamai kažkaip pavyko Tėvo dieną paversti pramoga.

Kai neidavau į mokyklą, galėdavau pasirinkti kokią nors pramogą, dažniausiai filmą arba pietus kavinėje. Per pačią Tėvo dieną dienotvarkę sudarydavo mama; imdavomės kokių nors moteriškų pramogų, pavyzdžiui, apsilankydavome pas manikiūristę, kad nereikėtų brautis į kitas tądien švenčiančias šeimas. Mes tą dieną perkūrėme į savo dieną – Motinos-dukters dieną.

Bet kiekvienas, kinų kvartale įsigijęs kokio nors prekės ženklo rankinės padirbinį (vienais metais mes irgi įsigijome, per Motinos-dukters dieną nuvykusios į Niujorką), pasakys, jog „Prada“ rankinė labai skiriasi nuo „Praza“ rankinės. Pagal šią analogiją Tėvo diena būtų „Prada“ rankinė, o Motinos-dukters diena – „Praza“. Tai, kad toji diena buvo perdaryta į smagymetį, nereiškia, jog gyvendama be tėčio jaučiausi laiminga arba jog nejutau, ko neturiu.

O ko iš tiesų neturėjau? Dabar, kai esu ištekėjusi ir turiu tris vaikus, jau žinau.

Mano vyras yra iš tų tėčių, kurie leidžia vaikams lipti jam kad ir ant galvos. Jis gali praleisti šeštadienį per visą butą tiesdamas įmantrią trasą žaislinėms mašinėlėms. Jis gali boksuotis su sūnumi, o su dukra gali žaisti namais (jis visada būna vyras). Taip žaisdamas jis moko sūnų, ką reiškia būti vyru, o žaisdamas su dukra tarsi pasako, ko tikėtis iš jos būsimojo. Toks yra tėvo vaidmuo – vaikams formuoti deramo vyriško elgesio pavyzdį.

Nesupraskite manęs klaidingai; mano mama pati viena mane augindama atliko nuostabų darbą, ir man buvo daug geriau su tėvu negyventi, nei nuolat su juo būti. Ji šitai suprato, todėl ir neleido patirti jo įtakos; taigi gerokai sumažėjo galimybių, kad ir aš kada nors į namus parvesiu į jį panašų žmogų. Viskas išėjo į gera. Sunkus jos darbas, stengiantis kiek įmanoma geriau atstoti ir motiną, ir tėvą, atsipirko; aš tapau stipri moteris, tokia, kaip ji, ištekėjau už vyro, kuris absoliučiai kitoks nei mano tėvas. Už tai esu dėkinga, o mano vaikai taip pat turėtų suprasti, kaip jiems pasisekė.

Kai augau, gimtame mano miestelyje nepilna šeima buvo neįprastas reiškinys, bet dabar šitai tapo norma. Dauguma mano vaikystės draugių susilaukė vaikų, bet tik saujelė ištekėjo už vaiko tėvo. Kitų jausmai išblėso, ir dabar daugumą vaikų augina, sakytum,  antgamtiškų galių turinčios vienišos motinos. Labai tikėtina, kad šiuos vaikus įsisuks tas pat nelemtas ratas ir jie susilauks nesantuokinių savo vaikų. Be to, jie vargingiau gyvena ir jų akademiniai pasiekimai būna prastesni. Žinutė paprasta: jeigu namuose yra tėtis, vaikas turi daugiau šansų jau suaugęs sulaukti sėkmės visose gyvenimo srityse. Vaikai, augantys pilnose šeimose, geriau nei jų bendraamžiai iš nepilnų šeimų atsiskleidžia tiek kaip asmenybės, tiek profesine ir akademine prasme.

Kasmet vis mažiau vaikų kartu su tėčiu švenčia Tėvo dieną.

Liūdna, bet mes vis nenorime pripažinti, kokia tai tragedija. Kadaise buvau nepilnoje šeimoje augantis vaikas, o dabar esu pilnoje šeimoje gyvenanti mama. Žinau, kiek laimės ir gėrio vaikams suteikia visada šalia esantis tėtis. Nepaisant to, kad džiaugiuosi, jog atitinkamai susiklosčius aplinkybėms kažkada švęsdavome Motinos-dukters dieną, esu neapsakomai dėkinga, kad mano vaikai niekada taip nešvęs.

Bethany Mandel yra amerikiečių rašytoja, politikos apžvalgininkė bei kultūros kritikė, rašanti portalams The Federalist, The Jewish Daily Forward ir kt.

Jums gali patikti