fbpx

Ar verta skaityti pasakas… kūdikiams?

 | Cecilia Galatolo

Verta skaityti pasakas kūdikiams
Foto: mercatornet.com

Daugelyje šeimų skaityti ar sekti vaikams pasakas įprasta.

Kartais skaitymas tampa mamų, tėčių ir vaikų ritualu. Kai kuriuose namuose net neįsivaizduojama, kad galima eiti miegoti nepaskaičius pasakos.

Vaikams patinka klausytis pasakų, nes jie emociškai įsitraukia. Pasakos lavina jų vaizduotę. Kartais kartu padeda suprasti ir vertinti juos supančią tikrovę.

Negana to, pasakos yra neįtikėtinai vertinga auklėjamoji priemonė. Su personažais susitapatinantis vaikas save su jais lygina ir svarsto, ar konkrečios problemos sprendžiamos deramai ar netinkamai, mokosi tam tikrų veiksmų padarinių.

Tačiau ne visi žino, kad sekti pasakas naudinga ne tik vaikams, bet ir naujagimiams…

Pradėti skaityti niekada nebūna per anksti

Nuo šešių mėnesių kūdikis jau girdi pasaką, nors, aišku, iki galo nesupranta tariamų žodžių prasmės.

Vis dėlto vaikas nuo ankstyvo amžiaus suvokia skirtumą tarp dialogo ir pasakojimo. Labai tikėtina, kad pasakojimas jam patinka labiau.

Rekomenduojama skaityti ir labai mažiems vaikams. Ne tik todėl, kad mažyliams patinka, bet ir dėl to, kad skaitymas padeda lavinti jų emocinius ir bendravimo gebėjimus.

Suzanneʼos M. Egan ir Aisling Murray iš Airijos ekonomikos ir socialinių tyrimų instituto atliktas tyrimas parodė, kad skaitant net ir kelių mėnesių naujagimiams gerinami jų kognityviniai gebėjimai. Kaip rodo tyrimo rezultatai, devynių mėnesių kūdikiai, nuo pirmų mėnesių klausę skaitomų pasakų ar šiaip istorijų, galiausiai parodė geresnius rezultatus atlikę kognityvinius rodiklius matuojančius testus.

Apibendrinant, jeigu manome, kad skaitymas yra sveikas įprotis, kurį verta vaikams įdiegti, nepamirškime, jog, kuo greičiau jiems sužadinsime skaitymo aistrą, tuo bus geriau!

Tėvų sekama pasaka suprantama kaip meilės išraiška

Dar viena priežastis, dėl kurios verta skaityti tokiame amžiuje, kai greičiausiai sugeriami nauji įspūdžiai, yra tai, jog skaitymo aktas stiprina suaugusiojo ir vaiko santykį.

Tėvų sekamą pasaką vaikas supranta kaip meilės gestą. Laikas, praleistas skaitant (ypač jei skaitoma nuolat, gal net tą pačią valandą, toje pačioje vietoje), tampa svarbiu ritualu, ypatinga dienos akimirka.

Kai vaikams skaitoma garsiai, stiprinamas pasitikėjimas

Kaip teigia psichoterapeutė-seksologė dr. Rossella Benedicente, skaitant

suaugęs žmogus ir vaikas patiria abipusę harmoniją, nes jiedu intensyviai ir maloniai bendrauja ir pasitiki vienas kitu, o tasai pasitikėjimas stiprina jų emocinį ryšį. Žvelgiant iš emocijų perspektyvos, skaitant mažylis gali tyrinėti intymiausias emocijas dalyvaujant ir suaugusiajam, gebančiam tas emocijas suprasti, mažylį nuraminti, patikinti ir viską paaiškinti.

Jeigu vaikas ir bus per mažas suprasti pasaką, jis nebus per mažas džiaugtis gaunamu dėmesiu.

Taigi, nors gali pasirodyti kiek nepraktiška skaityti pasakas tam, kuris nesupranta, kas sakoma, prisiminkite, kad mūsų vaikams visa tai yra daug svarbiau, nei galime įsivaizduoti… Ir dar (o kodėl gi ne?) mums patiems svarbu ištrūkti iš kasdienybės ir nors valandėlei pasinerti į fantazijos pasaulius, kur nėra vietos mūsų bėdoms…

O kaip jūs, skaitytojai? Ar galėtumėte pasidalyti savo patirtimi šiuo klausimu? Ar sekate savo vaikams pasakas? Kaip išnaudojate „skaitymo laiką“?

Cecilia Galatolo yra rašytoja, gyvenanti Romoje (Italija)

Jums gali patikti