fbpx

„Mititei“ – grilio dešrelės be apvalkalo

Vincentas Vobolevičius

Tema: dešrelės be apvalkalo
Receptas: spauskite čia.

***

Nors šašlykai lietuviams išlieka neatsiejama vasaros iškylų ar šeimos susibūrimų dalis, vis daugiau grilio meistrų pradeda eksperimentuoti su kitais ant žarijų gaminamais mėsos patiekalais.  Tiesa, norą išbandyti naujoviškus kepsnius kartais stabdo sudėtingi receptai ir juose minimi egzotiški prieskoniai.  Tačiau tai nedidelė bėda: kiekvienos šalies virtuvėje galima rasti lengvai pagaminamų delikatesų.  Vienas toks burnoje tirpstantis patiekalas – mititei – Balkanuose paplitusios dešrelės, kepamos ant grilio… be jokio apvalkalo.

Kebabo pusbrolis?

Legenda pasakoja, jog mititei sukūrė Bukarešte veikusios užeigos „La Lordache“ šefas, kai vieną vakarą jo virtuvėje pritrūko žarnų, reikalingų pagaminti klientų itin pamėgtoms keptoms dešrelėms.  Labiau tikėtina, kad mititei Osmanų laikais atkeliavo į pietryčių Europą iš Turkijos: šios dešrelės primena turkiškus kofta kebabus, tik kepamos jos be medinio iešmelio. Kaip bebūtų, mititei tapo nacionaliniu Rumunijos patiekalu, o jų variantų galima aptikti ne vien kaimyininėje Moldovoje, bet ir kone visoje buvusioje Jugoslavijoje, kur šis patiekalas vadinamas čevapi.

Vienas iš mititei privalumų – paprastumas.  Šias dešreles lengva paruošti, jos greitai iškepa, o ir serviruojamos itin paprastai: kad ir su batonu, garstyčiomis ir daržovėmis.  Tai puikus pasirinkimas kiekvienam, norinčiam paįvairinti savo kepsninės repertuarą, bet nelinkusiam ilgas valandas sėdėti prie grilio.  Taigi, jūsų dėmesiui:

Mititei – Balkanų grilio hitas (apie 25 dešrelės)

dešrelės be apvalkalo
Mititei ant grilio. Jono Vobolevičiaus nuotrauka

Jums reikės:

  • 2 kg faršo (lygiomis dalimis riebesnės kiaulienos ir jautienos arba avienos)
  • 1 v.š. rupios druskos
  • 1 v.š. šviežiai maltų juodųjų pipirų
  • 1/2 v.š. džiovintos maltos kalendros
  • 1 a.š. maltų kmynų
  • 1 a.š. džiovintų čiobrelių
  • 6 – 8 česnako skiltelių
  • 1 a.š. sodos
  • 75 ml gazuoto vandens

Kaip gaminti?

Susmulkinkite česnako skilteles. Įmaišykite į faršą visus ingredientus, išskyrus sodą. Ištirpinkite sodą gazuotame vandenyje ir supilkite į faršą. Taip mėsa taps puresnė ir lengvesnė.

Suformuokite mėsą į maždaug 10 – 15 cm. ilgio ir 1.5 cm storio dešreles. Formuoti galite kočiodami faršo rutuliukus rankomis (jas vis sudrėkindami vandenyje, kad neliptų mėsa).  Tačiau taip rizikuojate, kad jūsų mititei bus nevienodų formų ir primins ne dešreles, o kotletus.

To galite lengvai išvengti, pasigaminę improvizuotą dešrelių formavimo prietaisą iš perpus perpjauto plastikinio butelio (pageidautina – storesniu kakleliu).

Improvizuotas mititei formavimo įrankis.

Prikraukite pusbutelį paruošto faršo ir stumkite mėsą kaklelio link, pasitelkę didesnę skardinę ar tiesiog savo kumštį. Kas 10 – 15 cm suformuotą dešrelę nupjaukite peiliu.

Paruoštas kepti dešreles perkelkite į šaldytuvą, ir palikite ten porą valandų, kad sustingtų.  Dar geriau jei galite dešreles šaldytuve palikti per naktį. Per šį laiką mėsa dar labiau prisisunks prieskonių aromato ir taps sultingesnė.

Kepkite mititei ant grilio, tiesiai virš kaitros šaltinio, daugmaž 175°C temperatūroje. Apverskite vieną kartą, kiekvieną pusę kepkite apie 5 minutes. Patiekite kaip širdis geidžia: su batonu arba ryžiais, su garstyčiomis arba pomidorų padažu, su marinuotais arba keptais raudonaisiais svogūnais, su šviežiomis arba ant grilio keptomis daržovėmis.

Mititei, beje, galima kepti ir keptuvėje bei orkaitėje (apie 200°C temperatūroje).  Tad nesijaudinkite jei dar neįsigijote kepsninės – Balkanų skonį galite sukurti ir savo virtuvėje.

Skanaus!

Pabaiga: dešrelės be apvalkalo.

Jums gali patikti