fbpx

Ar jums būdingas dorybių signalizavimas?

 | Markas Judge'as

Britų autorius Jamesas Bartholomew užsitikrino savo vietą istorijoje išrasdamas tobulą frazę mūsų laikams: „dorybių signalizavimas“ (virtue signaling, angl.)

Dorybių signalizavimas yra šiuolaikinė mada parodyti savo aukštą moralinę kokybę išreiškiant pasibjaurėjimą tam tikromis politinėmis idėjomis, kultūriniais įvykiais ar netgi oro temperatūra. Kai liberalas leidžiasi į tiradą apie tai, koks kvailas ir pavojingas vienas ar kitas konservatyvus politikas – tiradą, kurioje nėra konkrečių to politko grėsmės įrodymų – tas žmogus iš tikrųjų signalizuoja bendraminčiams, koks jis pats yra doras. Deja, tai dažnai turi labai mažai ką bendro su tikrove.

Įžymybės, viešai reiškiančios paniką dėl žmogaus poveikio aplinkai, dažniausiais mažai supranta apie to poveikio mąstą, pasekmes ir jų sprendimo būdus, bet savo pareiškimų dėka atrodo moraliai teisios ir galinčios teisti. Galimybių signalizuoti savo dorybes galima „išpešti“ iš visų einamųjų įvykių.  Feisbuko savininkas Markas Zuckerbergas, pavyzdžiui, reaguodamas į Kongreso reikalavimą pateikti informaciją apie galimas socialinio tinklo naudotojų sąsajas su teroristais pareiškė:

Jei esate musulmonas šioje bendruomenėje, noriu, kad žinotumėte, jog visada esate čia laukiami. Mes kovosime, kad apgintume jūsų teises ir sukurtume jums taikią ir saugią aplinką.

Tai palengvėjimas – Feisbukas neužblokuos musulmonų. Tik viena detalė: niekas niekada iš Feisbuko to ir nereikalavo!  Kita vertus, visi sužinojo, kad Zuckerbergas turi „teisingas“ pažiūras.

Strategija, kaip pasipelnyti iš neapykantos

Dorybių signalizavimas gali būti naudingas ne vien individams, bet ir organizacijoms, pirmiausia įvairioms žiniasklaidos priemonėms.  Nors skelbimas apie savo moralinį tobulumą  neturi nieko bendro su žurnalistika, antraštės, kaip antai „Įžymybė/politikas/aktyvistas A ką tik sutaršė idiotą homofobą/seksistą/rasistą B“ garantuotai pritraukia „klikus“.

Išties, dorybių signalizavimas visada yra strategiškas. Viešai piktinantis net ir tikrai pasibjaurėjimo vertais dalykais yra gudriai demonstruojama neva aukštesnė besipiktinančiojo moralė.  Kaip rašo Jamesas Bartholomew:

…dažnai dorybių signalizavimas susideda iš pasakymo, kad nekenčiate to ar ano. Tai kamufliažas. Neapykantos akcentavimas atitraukia dėmesį nuo to, kad jūs iš tikrųjų sakote, koks pats esate geras. Jei būtumėte atviri ir pasakytumėte: „man, labiau nei daugumai žmonių, rūpi aplinkos apsauga“ arba „aš rūpinuosi vargšais labiau nei kiti“, jūsų tuštybė ir savęs aukštinimas būtų akivaizdūs… Sukeldami skaitytojų pyktį ir pasipiktinimą tariamomis ar tikromis blogybėmis jūs užmaskuojate savigyrą.

Bravo, Jamesai Bartholomew. Jūs išradote naudingą ir savalaikį terminą. Tikėkimės, kad tai paskatins visuomenės sąmoningumą ir pasibjaurėjimą dorybės signalizavimu, kuris yra tiek intelektualiai menkavertis, tiek ir žalingas. Bet kuriuo atveju, verta prisiminti, kad tikros dorybės, yra sunkiai iškovojamos, ir apie jas greičiausiai nedažnai perskaitysite medijų antraštėse.

Markas Judge‘as yra konservatyvus tinklaraštininkas gyvenantis JAV.

Pabaiga: dorybių signalizavimas.

Jums gali patikti