fbpx

Kaip atpažinti pogimdyminę depresiją?

BNS Spaudos centro informacija

Nėštumas – vienas iš svarbiausių etapų moters gyvenime. Nėštumo metu ji susiduria tiek su maloniais jausmais: laime, pakylėjimu, tiek ir su nemaloniais – kyla nerimas, abejonės, baimė. Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos medicinos psichologė Vaiva Karaliūnaitė-Skrickienė pataria, kaip pasirūpinti moters psichologine sveikata nėštumo metu ir po gimdymo, bei kaip atpažinti pogimdyminę depresiją.

Kuo ypatingas nėštumo laikotarpis, kalbant apie psichologinę būseną?

Nėštumo metu moteris psichologinei būsenai didelę įtaką daro hormonai. Šiuo laikotarpiu sparčiau gaminasi estrogenas, progesteronas, kortizolis, serotoninas ir endorfinai. Estrogenas ir progesteronas – atsakingi už nuotaikų svyravimo dažnumą ir stiprumą. Kortizolis – už nerimą, adrenalinas – už pykčio momentus. Tačiau serotoninas, endorfinai yra atsakingi už didesnį pasitenkinimą gyvenimu, moterys dažnai randa prasmę, kur seniau jos nematė. Vieni hormonai truputį sujaukia gyvenimą, o kiti – kaip tik padeda.

Kaip jaustis nėštumo metu normalu ir kokioms emocijoms kylant reikėtų kreiptis pagalbos?

Visas emocijas jausti nėštumo metu yra normalu. Labai svarbu kalbėtis apie juos ir įvardinti, ką aš jaučiu. Jei kyla didelis nerimas, baimė ir tai trukdo gyventi kokybišką gyvenimą, tikėtina, kad reikalingas apsilankymas pas psichologą, kuris gali būti naudingas.

Kaip moteris gali sau padėti neštumo metu, jei jaučia didelę įtampą, nerimą, baimę?

Dažnai nerimo lygis kyla dėl nežinojimo, ką aš jaučiu, kas su manimi vyksta. Reikia išsikelti klausimą, ko aš bijau? Prižiūrintis gydytojas dažnai gali atsakyti į tuos klausimus ir racionalizuoti moters baimę.

Kaip artimieji gali padėti būsimai mamai?

Artimieji vaidina labai didelį vaidmenį. Vienas iš pagrindinių patarimų – klausti ir domėtis. Reikia skatinti moterį kalbėtis, išsakyti savo jausmus, emocijas, įvardinti, kokių lūkesčių ji turi, kaip norėtų, kad su ja būtų elgiamasi. Viena moteris nori, kad jai padėtų buityje tam, jog galėtų ramiai rūpintis kūdikiu, kitai moteriai buitis nėra svarbi, tačiau ji nori artimųjų buvimo šalia.

Kokie simptomai gali išduoti, kad moteris susirgo pogimdymine depresija?

Jeigu moteris jaučia interesų sumažėjimą, nenori užsiimti jokia veikla namuose, rūpintis savo naujagimiu, santykiai nebeteikia džiaugsmo – būtina atkreipti dėmesį ir ieškoti priežasčių.

Kodėl moteris suserga pogimdymine depresija?

Priežasčių gali būti labai daug, įvardyti vienos būtų neįmanoma. Atlikti tyrimai rodo, kad labai svarbus moters depresiškumo vertinimas nėštumo metu: ar ji susidūrė su depresija, nuotaikų kaita. Svarbus ir pasiruošimo nėštumui vertinimas, santykis su partneriu. Moterys, besilaukiančios pirmojo vaikelio, turi didesnę riziką susirgti pogimdymine depresija, taip pat tos, kurių artimieji yra sirgę depresija ar kitomis psichikos ligomis.

Kaip galima išvengti pogimdyminės depresijos?

Tiek prieš nėštumą, tiek jau pastojus rekomenduojama rūpintis savo psichine sveikata – lankyti individualias psichologo konsultacijas, grupinius užsiėmimus, stengtis geriau pažinti save. Žmogus, pažinęs save, sužinojęs, kaip jis reaguoja į nerimą, baimę, jau žino, kaip elgtis panašiose situacijose ir pritaiko sau tinkančius įveikos būdus.

Ką daryti, jei pogimdyminės depresijos nepavyko išvengti?

Būtina kreiptis į specialistus. Tik jie gali diagnozuoti ligą, įvertinti jos stiprumą ir suteikti tinkamiausią, kiekvienai moteriai individualiai pritaikytą gydymą.

Jums gali patikti