fbpx

Kaip robotai pakeis darbo rinką?

 | Marcusas Robertsas

Per artimiausius porą dešimtmečių dirbančiųjų pasaulyje galėsime išvysti keletą nuostabių pokyčių. Vis labiau tobulėjant robotams, daugelis darbų, kuriuos dabar atlieka žmonės, bus automatizuoti. Kaip teigiama Australijos ir Naujosios Zelandijos buhalterių asociacijos (Chartered Accountants Australia and New Zealand) atlikto tyrimo išvadose, per artimiausius 20 metų 46 procentams visų Naujosios Zelandijos darbo vietų (885 000) kils automatizacijos pavojus. Ironiška, kad į šį skaičių įtraukta ir buhalterių profesija, kuri įvertinta kaip „didžiai rizikinga“. Gal ateityje ataskaitas apie automatizacijos riziką taip pat rengs robotai?

Robotai atims darbą net iš teisininkų?

Ir iš tiesų Davidas Broughamas, Massey universiteto vadybos fakulteto profesorius, mano, kad dauguma mūsų nenori pripažinti tiesos. Jis mano, kad robotai galėtų išstumti iš darbo net (net!!) teisininkus ir buhalterius. Vis dėlto didžiausias pavojus kyla paprastus darbus dirbantiems žmonėms, paslaugų sektoriaus darbuotojams, dirbantiesiems prie įrengimų ir vairuotojams. Tačiau apklausus 140 paslaugų sektoriaus darbuotojų aiškinantis, ar jie tiki, kad išmaniosios technologijos  galėtų užimti jų darbo vietas, 87,5 procento atsakė netikintys. (Įdomu, kiek iš jų atsakė: „Bet jie kuo puikiausiai galėtų pakeisti niekam tikusį mano kolegą“?)

Įdomu tai, kad Broughamas teigia, jog galimai robotams priskiriame svarbų vaidmenį  dėl to, kad „patys sukūrėme atitinkamą normą nebendrauti su žmonėmis“. Tada ir susimąsčiau, kiek kartų iš tikrųjų pabendraujame su žmogumi, stovinčiu už prekystalio? Kiek kartų jam nusišypsome? Paklausiame, kaip jam sekasi, nepaisydami, kaip dažnai mums atsakoma? Nejau mes tikrai mieliau bendrautume su robotu, kuris būtų visada mandagus ir nesileistų į jokius pokalbius?

Nepastebimi pokyčiai

Kaip rašoma Stuff tinklalapyje paskelbtame straipsnyje, kalbant apie darbo jėgos pokyčius, daug kas nutiko mums nė nepastebėjus.

Galime naudotis savitarnos kasomis, robotai mums padeda tvarkytis namuose, trys robotai valo Oklando oro uostą.

Mažiausiai keturios JAV valstijos priėmė įstatymus, leidžiančius važinėti automobiliams be vairuotojų, o japonai tikisi, kad 2020-ųjų Tokijo olimpinių žaidynių metu tokie automobiliai jau važinės gatvėje.

Kalbant apie restoranų ir kavinių sektorių, greito maisto restorano Carlʼs Jr. generalinis direktorius Andyʼs Pudzeris sakosi norintis pamėginti atidaryti visiškai automatizuotų restoranų, kur lankytojai nematytų jokių žmonių; taip būtų stengiamasi išspręsti kylančio minimalaus uždarbio klausimą…

2007-aisiais Japonijoje buvo pristatytas keturiapirštis robotas vardu Twendy-One; jis sumanytas tam, kad pagyvenusiems ir neįgaliems žmonėms padėtų tvarkyti namus. Žmogaus rankos dydžio keturiapirštės plaštakos gali suimti ir išlaikyti smulkius daiktus jų nesulaužydamos.

Neseniai Jungtinėse Valstijose gydytojai paskelbė straipsnį, kuriame buvo įrodinėjama, kad jau dabar robotas-gydytojas pats vienas gali baigti chirurginę operaciją, nors su žmonėmis dar neeksperimentuojama. 

Boston Dynamics sukūrė robotą Atlasą, galintį atlikti sudėtingas paieškas ir gelbėjimo darbus susiklosčius pavojingoms aplinkybėms. Jis gali laipioti, vairuoti ir šalinti nuolaužas.

Daugelyje prekybos centrų yra automatizuotos savitarnos kasos, kurios, rodos, puikiai veikia. Prekybos centrų tinklai mus tikina, kad dėl tokio automatizavimo niekas neprarado savo darbo vietos. Tie darbuotojai, kurių darbą paveikė įdiegtos naujos kasos, tose pačiose parduotuvėse buvo perkelti dirbti kitur.

Mąstau apie Charlieʼo Bucketo tėtį iš Roaldo Dahlo knygų „Čarlis ir šokolado fabrikas“ ir „Didysis stiklinis liftas“. Jo darbas – užsukti dantų pastos tūbelių kamštukus. Jis tą darbą prarado, nes buvo pakeistas robotu, galinčiu viską atlikti greičiau nei jis. Bet galiausiai jį vėl priėmė atgal, kad jis pataisytų jį pakeitusį robotą. Gal mums visiems vertėtų persikvalifikuoti ir tapti robotų technikais?

Marcusas Robertsas yra teisininkas ir Ouklando universiteto (Naujoji Zelandija) komercinės teisės lektorius.  Jis taip pat yra tinklaraščio mercatornet.com demografijos rubrikos redaktorius ir trijų vaikų tėtis.

Pabaiga: kaip robotai pakeis darbo rinką?

Jums gali patikti