fbpx

Laimės jausmas stipriausias dalinantis malonia patirtimi

Pagal ScientificAmerican.com

JAV psichologai atliko tyrimą (.pdf), kuris leido pagrįsti nuomonę, jog žmogus jaučiasi mažiau laimingas, jei svarbius ir džiugius įvykius išgyvena vienas, o ne su artimais žmonėmis. Tokie įvykiai, be jokios abejonės, džiugina, tačiau išgyvenant juos pavieniui, be kitų žmonių, mažėja laimės jausmas, auga socialinės atskirties rizika.

Tyrėjai suskirstė savanorius į grupes po keturis ir pasiūlė jiems žiūrėti vaizdo įrašus. Trims grupės nariams pateiktas vaizdo įrašas, anksčiau jį žiūrėjusiųjų įvertintas kaip vidutiniškas. O likusiajam ketvirtajam grupės nariui pasiūlyta vienam pažiūrėti ypatingą vaizdo įrašą, anksčiau sulaukusį itin palankaus įvertinimo. Po peržiūros visi savanoriai tarpusavyje aptarė įspūdžius, o vėliau turėjo nupasakoti tyrėjams savo bendrą savijautą.

Padarytos išvados nustebino. Tie savanoriai, kurie žiūrėjo specialų, puikiai įvertintą vaizdo įrašą, jautėsi socialiai atskirti nuo kitų savo grupės narių, žiūrėjusių niekuo neypatingą įrašą. Jiems buvo neįdomu dalyvauti po peržiūros vykusiame pokalbyje, nes neturėjo nieko bendro su kitais tyrimo dalyviais. Visas pasitenkinimas, kurį jie patyrė žiūrėdami įdomų klipą, neteko savo vertės ir jų bendras laimės jausmas buvo mažesnis.

Laimę lemia galimybė dalintis patirtimi

Apibendrintos tyrimo išvados liudija, jog džiaugsmas, kurį mes patiriame dėl tam tikrų įvykių, kyla ne tiek iš laikino pasitenkinimo, o iš galimybės šiuo džiaugsmu dalintis su kitais. Žvelgiant giliau, tyrimas taip pat parodo kaip labai mūsų pasaulio supratimas priklauso nuo socialinio konteksto. Viskas, ką darome ir matome, yra interpretuojama per mūsų sąveiką su kitais.

Kita panaši studija leido padaryti išvadą, jog buvimas kartu lemia patirties interpretavimą ne tik po įvykio, bet ir įvykio metu. Žurnale Psycological Science paskelbtas tyrimas (.pdf), apie taip vadinamas „bendras patirtis“, pademonstravo kaip net tokie paprasti dalykai kaip šokolado batonėlio skonis gali priklausyti nuo konteksto bei kompanijos, kurioje batonėliu mėgaujamasi.

Sumaniai suplanuoto eksperimento metu mokslininkai paprašė eksperimento dalyvių susėsti prie stalo su draugu ir įvertinti dviejų šokolado batonėlių skonį. Dalyviams to nežinant jų draugai iš tiesų buvo mokslininkų bendradarbiai. Dalyviai ragavo identiškus šokolado batonėlius, tik skirtingomis aplinkybėmis: vienu metu su draugu arba atskirai, kai draugas dėdavosi užsiėmęs kažkuo kitu.

Kuriuo atveju šokoladas buvo skanesnis? Pasak tiriamųjų, vienas batonėlis buvo žymiai skanesnis už kitą.  Tačiau, kaip žinia, jie buvo identiški. Vienintelis skirtumas buvo skanavimo aplinkybės: „skanesnį“ batonėlį dalyviai manė ragavę tuomet, kai tai darė kartu su savo draugais.

Skaityti visą straipsnį (anglų k.)

Pabaiga: laimės jausmas.

Jums gali patikti