Motinos diena: kas, kaip ir kada švenčia?

Ingrida Vobolevičienė

Kaip rodo kasmet gegužės pradžioje stebimas gėlių pardavimų šuolis, lietuviai myli savo mamas ir nepamiršta jų pasveikinti su „mamyčių diena“.  Iš tiesų, gyvenant Lietuvoje gali susidaryti įspūdis, kad Motinos diena visame pasaulyje švenčiama pirmąjį gegužės sekmadienį ir švenčiama iš peties.  Tikrovė, kaip visada, sudėtingesnė.

Pirmieji švęsti pradėjo amerikiečiai

Europoje dauguma šalių Motinos dieną švenčia ne pirmąjį, o antrąjį gegužės sekmadienį.  Kaip ir mes, rytoj savo mamas sveikins tik portugalai, ispanai, vengrai ir rumunai.  Daug kas klaidingai mano, kad mūsų kaimynai lenkai Motinos dieną švenčia paskutinįjį gegužės sekmadienį.  Iš tikrųjų, jau beveik šimtas metų, kaip šioje šalyje mamos kasmet sveikinamos tą pačią, gegužės 26 dieną.

Beje, nors motinystė visame pasaulyje buvo gerbiama nuo neatmenamų laikų, o motinų – tiek mirtingųjų, tiek deivių-motinų garbei buvo rengiamos įvairios šventės, mūsiškė Motinos diena švenčiama palyginti neseniai.  Pirmieji šią šventę Kongreso sprendimu 1914 m. formaliai įteisino amerikiečiai.  Beje tai pavyko padaryti tik antruoju bandymu.  1908 m. kongresmenai atmetė piliečių prašymą įteisinti Motinos dieną, ironiškai motyvuodami, kad tokiu būdu vieną dieną tektų įteisinti ir uošvienės dieną (mother-in-law day, angl.)

Kongreso nuomonę greičiausiai pakeitė verslas, užuodęs, kad Motinos diena gali būti puiki proga padidinti atvirukų, desertų ir kitų prekių pardavimus.  Iš tiesų, antrasis gegužės sekmadienis Amerikoje akimirksniu tapo labai komercializuota švente.  Tai, žinoma, patiko ne visiems: judėjimo Motinos dienai įteisinti pradininkė, Anna Jarvis, 1923 m. buvo areštuota už tai, kad triukšmingai protestavo prieš saldumynų bei gvazdikų (tuo metu Amerikoje dažniausiai Motinos dieną dovanotų gėlių) pardavėjus.

Iš JAV, Motinos diena greitai pasklido po Vakarų pasaulį.  Pirmojo pasaulinio karo metu amerikiečių kareiviai ją išpopuliarino Prancūzijoje ir kitose Europos šalyse.  Prancūzai beje, jau prieš daugiau nei šimtą metų nerimavo dėl žemo gimstamumo; dėl to Motinos dienos įsteigimas buvo dalis valstybės demografinės strategijos.  Nuo 1920 m. per paskutinį mėnesio sekmadienį minimą šventę Prancūzijos valdžia teikia Prancūziškos šeimos medalius (Médaille de la Famille française, pranc.) daugiavaikėms motinoms. Panašūs politiniai motyvai įteisinti Motinos dieną pastūmėjo ir vokiečius.  Šioje šalyje, beje, įvyko ir pirmieji feminisčių protestai prieš Motinos dieną.

Motinos diena
© naunau.lt
Kaip švenčiama Rytų Europoje?

Jei amerikiečiai buvo pirmieji įteisinę Motinos dieną, rumunai, ko gero, tai padarė paskutiniai. Komunistinio režimo metais ši šalis, kaip ir kitos Rytų Bloko narės, pripažino vien kovo 8-ąją – socialistinę Tarptautinę moters dieną.  Pasikeitus santvarkai rumunai dvi dešimtis metų gyveno be Motinos dienos, kol pagaliau 2010 m. šalies parlamentas įteisino Motinos dieną, švenčiamą – kaip ir Lietuvoje – pirmąjį gegužės sekmadienį.  Įdomu tai, kad Motinos diena Rumunijoje atsirado kaip šalutinis poveikis: mamų šventė buvo įteisinta kartu su Tėvo diena, kurios pripažinimo pirmiausiai siekė Kovotojų prieš tėvų diskriminaciją sąjunga.

Nemaža dalis buvusio komunistinio bloko šalių, beje, taip ir neįsteigė atskiros Motinos dienos ir viską kas susiję su moterimis – motinystę, emancipaciją bei romantiką – švenčia kovo 8 d.  Tądien mamas sveikina albanai, bulgarai, moldavai ir kai kurių buvusios Jugoslavijos respublikų gyventojai.  Rusijoje, nuo 1998 m. Motinos diena atskirta nuo Moters dienos ir „perkelta“ į paskutinį lapkričio sekmadienį. Rusai, kaip ir prancūzai stengiasi išnaudoti Motinos dieną gimstamumui didinti – daugiavaikėms mamoms įteikiami diplomai, medaliai, bilietai laimėti automobilį ir t.t.  Vis dėlto neaišku kaip stipriai naujoji šventė per dvidešimt metų įsišaknijo tarp eilinių Rusijos gyventojų.

Ne religinė šventė

Kodėl savo mamas sveikiname būtent gegužės mėnesį?  Katalikams atsakymas akivaizdus: gegužė – Dievo Motinos Mergelės Marijos mėnuo.  Vis dėlto, nors Lietuvos bažnyčiose pirmąjį gegužės sekmadienį aukojamos mišios už gyvas ir mirusias motinas, Motinos diena nėra bažnytinė šventė.  Tad asociacija su gegužės mėnesiu gali būti ne teologinio o „liaudies pamaldumo“ pobūdžio. Netikintiesiems gegužė su nuostabiai bundančia gamta, taip pat tinkamas metas švęsti motinystę.

Religinės Motinos dienos šaknys labiau akivaizdžios Jungtinėje Karalystėje, Airijoje ir kai kuriose buvusiose Anglijos kolonijose.  Šiose šalyse Motinos diena kildinama iš šešioliktame amžiuje išpopuliarėjusios tradicijos ketvirtą Gavėnios sekmadienį (Mothering Sunday, angl. Laterare, lot.) išeiviams aplankyti savo „motininę“, t.y. parapijos bažnyčią. XIX a. Pramoninė revoliucija šią tradiciją prigesino, tačiau praėjusio amžiaus viduryje atvykstantys amerikiečiai ir vietiniai verslininkai „perkūrė“ šią šventę kaip gerokai labiau komercinę Motinos dieną, šiemet švęstą kovo 31 d.

Turint galvoje Motinos dienos tradicijų įvairovę sparčiai besimaišančiame pasaulyje, nuostabu, kad mes Lietuvoje vis dar gausiai, nuoširdžiai ir ne labai komerciškai švenčiame šią dieną.  Su Jūsų diena, mielos mamytės ir močiutės!

Pabaiga: Motinos diena.

Jums gali patikti