fbpx

Ką uždraus toliau? JK universitetas studentams uždraudė… ploti

 |  Anna Farmer 

Mančesterio universiteto (JK) studentų sąjunga uždraudė ploti rankomis susirinkimų metu. Pasirodo – „garsus triukšmas gali sukelti nepatogumų studentams, turintiems sensorikos sutrikimų“. Šūktelėti iš pritarimo taip pat draudžiama; vietoj to siūloma naudotis „džiazo mostais“ – pakelti rankas ir greitai judinti pirštus. Britų gestų kalboje šis mostas reiškia aplodismentus ir dėl to laikomas atvirai visuomenei labiau tinkama palaikymo išraiška. Toks atstovybės politinis korektiškumas susilaukė nevienareikšmių vertinimų viešojoje erdvėje.

Carol Povey, Nacionalinės autizmo draugijos atstovė, duodama interviu TV programai  „ABC News“ sakė suprantanti universiteto poziciją, nes „daugelis autistų iš tiesų patiria sensorinę perkrovą“. Vis dėlto jos organizacija nepritarė visiškam plojimo uždraudimui, nes „mojavimas rankomis gali sukelti jutiminę perkrovą žmonėms, turintiems padidinto jautrumo regėjimą”.

Mančesterio universiteto studentų sąjunga atmetė savo sprendimo kritiką, neigdama, esą ji visiškai uždraudė plojimus. Studentų atstovų pranešime spaudai teigiama, kad ploti draudžiama tik „demokratiniuose susirinkimuose, kuriuose priimami universiteto valdymo sprendimai.“ Be įsigaliojusio draudimo ploti rankomis ir raginimų kitas studentų bendrijas sekti jų pavyzdžiu, studentų sąjunga ketina organizuoti mokymus naujiems studentams apie „džiazo rankų“ naudojimą.

Ne vienintelis atvejas

Turint galvoje kad šiandienos studentų sąjungos garsėja polinkiu švaistytis draudimais, gali būti, kad ploti nelabai bus dėl ko. Prieš kelerius metus „Oksfordo universiteto lygybės ir įvairovės padalinys perspėjo studentus, jog bendramoksliai, vengiantys užmegzti akių kontaktą su savo bendraamžiais, gali būti rasistais“.

Glazgo universitetas, savo ruožtu, formaliai įspėja „teologijos studentus, apie tai, kad krucifikso atvaizdas jiems gali būti pernelyg sukrečiantis ir kad jie turi galimybę dėl jo išeiti iš auditorijos“.

Supermoteris. Dougo Braithwaite ir Alexo Rosso piešinys (2006 m.)

Neįvardinta Anglijos mokykla dėl „smurto propagavimo“ uždraudė priešpiečių dėžutes, ant kurių pavaizduota komiksų herojė Supermoteris (Wonder Woman, angl.). „Mes apibrėžiame„ smurtinius personažus kaip tuos, kurie problemas sprendžia naudodami smurtą. Super herojai tikrai patenka į tą kategoriją “, rašoma mokyklos pranešime.

Deja, bandymai nieko neįžeisti dažnai nebūna komiški. Internetinio žurnalo „Spiked“ atlikras tyrimas parodė, kad „80% universitetų savo oficialia politika ir veiksmais ribojo arba aktyviai cenzūravo žodžio laisvę ir saviraišką akademinėje aplinkoje, viršydami įstatymų reikalavimus.“

Panašių atvejų netrūksta ir kitur Europoje.  Konrado Adenauerio fondo Vokietijoje atliktas tyrimas rodo, kad nors dauguma dėstytojų mano, jog jiems turėtų būti leidžiama į diskusiją pakviesti dešiniuosius populistus, 74 proc. nuogąstauja, kad susidurs su dideliu studentų ar universiteto vadovybės pasipriešinimu.

Būsimi autoritariniai lyderiai?

Nuspėjamai, sprendimas uždrausti plojimus kritikų vadinamas „tipiniu perdėtai jautrių ir įžeidžių „snaigių kartos“ (angl. snowflake generation) kaprizu“. Bet yra priešingai. Matome ne jautrius ir kvaištelėjusius studentus o bauginantį aktyvistų agresyvumą, jų tolerancijos netoleravimą ir nenorą puoselėti nuomonių įvairovę.  Gyvenimo reiškinius jie uoliai verčia ginklais ir siekia įteigti, kad dėl šių ar anų reiškinių kenčia mažumos. Taip užgniaužiama skirtingą nuomonė, o universitetuose vis rečiau vyksta tikrai atviri debatai.

Dar labiau baugina tikimybė, kad šiandienos studentai-aktyvistai gali tapti rytojaus politikais – turbūt plojimą jie uždraus kaip nusikaltimą, o už nepritarimą lieps pakarti. Palyginus su jais, dabartinė britų kairioji opozicija atrodys kaip taikinga kvakerių sekta. O dėl to nėra ko džiūgauti, nei plojant, nei mojant pirštais.

Anna Farmer yra anglų rašytoja, pubilcistė ir portalo Mercatornet.com bendradarbė.

Pabaiga: politinis korektiškumas.

Jums gali patikti