fbpx

Prenatalinė raida: dar iki gimimo sapnuojame šį pasaulį

naunau.lt pagal technologynetworks.com

Kiekvienas, kam yra tekę dalyvauti gimdyme, paliudys, jog vos gimę kūdikiai sugeba akimis sekti aplinką.  Kiti žinduoliai – pavyzdžiui pelės – pirmaisiais gyvenimo momentais demonstruoja dar sudėtingesnius gebėjimus.  Vos atsimerkę peliukai pradeda kryptingai ropoti ir gerai orientuojasi erdvėje, vengdami kliūčių. Mokslininkai mano, kad dar iki gimimo žinduoliai sapnuoja savo aplinką ir taip mokosi pirmiesiems gyvenimo momentams reikalingų įgūdžių.

Neseniai pasirodžiusiame žurnalo „Science“ numeryje Jeilio universiteto tyrėjai aprašo ką tik gimusių, dar aklų, peliukų tinklainės impulsus. Šie impulsai neįtikėtinai panašūs į judesį sapnuojančių suaugusių graužikų tinklainės smegenims siunčiamus signalus.

Kaip jie tai sugeba?

„Vos atsimerkę, žinduoliai geba atlikti gana rafinuotus judesius“, sako tyrimo vadovas prof. Michaelas Crairas. „Tačiau kaip susidaro smegenų jungtys, leidžiančios mums suvokti judesį ir naviguoti pasaulyje? Pasirodo, mes jau gimstame galėdami atlikti daugelį šių veiksmų, bent jau primityviai“.

M. Crairo vadovaujami tyrėjai stebėjo impulsus, sklindančius iš aklų, ką tik gimusių, peliukų tinklainių. Jeilio komanda nustatė, kad šios, iš tinklainių į smegenis sklindančios bangos pulsuoja taip, tarsi imituotų gyvūno judesį pirmyn. Įdomu tai, kad suaugusių pelių tinklainėse tos pačios ląstelės yra atsakingos už sudėtingesnes judesio aptikimo grandines, kurios leidžia gyvūnui reaguoti į aplinką.

„Ši ankstyva, sapną primenanti veikla suteikia evoliucinį pranašumą, nes ji leidžia nuspėti, ką pelė patirs atmerkusi akis ir gimti pasirengus reaguoti į grėsmes aplinkoje“, pažymi M. Crairas.

Panašiai sapnuojame ir mes

Pelės, žinoma, skiriasi nuo žmonių savo gebėjimu greitai naviguoti aplinkoje netrukus po gimimo. Tačiau vos gimę kūdikiai taip pat sugeba iš karto aptikti objektus ir atpažinti judesius, pavyzdžiui, pirštą, judantį jų regos lauke. Tai reiškia, kad jų regėjimo sistema taip pat buvo lavinama dar iki gimimo.

„Gimstant, šios smegenų grandinės jau yra savaime struktūruotos. Kai kurie ankstyvieji gebėjimai yra išmokstami gimdoje“, sakė M. Crairas. „Prieš gimdami tarsi sapnuojame tai, ką pamatysime šią pus“.

Pabaiga: prenatalinė raida.

Jums gali patikti