fbpx

Sutikimas seksui – išmaniąja programėle. Ar verta?

 | Danielis Frostas, Matthew Saxey ir Halas Boydas

Norite būti užtikrinti, kad jūsų partnerė sutiko su jumis pasimylėti? Tam jau sukurta išmanioji programėlė – šių metų pradžioje Danijoje pristatyta „iConsent“. Tai verslo atsakas į naują įstatymą, reikalaujantį, kad sutikimas seksui būtų aiškiai išreikštas ir baudžiantį už seksą „pilkoje zonoje“. Programėlė leidžia vartotojams per 24 valandas prašyti sutikimo lytiniams santykiams su kitu asmeniu, įsidiegusiu programėlę.

Neatsilaikys teisme

Nors „iConsent“ nėra pirmoji tokio tipo programėlė, ji sukėlė didžiausias iki šiol diskusijas apie tai kas yra sutikimas ir seksualinė etika. Teisininkai skeptiškai vertina programėlės galimybes teisme: juk galima atšaukti sutikimą žodžiu (ar kitaip) prieš tai jį davus programėlėje. Sutikimas vieną akimirką nereiškia sutikimo likusioms 24 valandoms.

Nors programėlė, panašu, neturės teisinės galios, ji yra suprantamas atsakas į kultūros siunčiamas iš esmės viena kitai prieštaraujančias žinutes apie seksą. Viena vertus, esame mokomi, kad seksas yra nepaprastai svarbi žmogaus gyvenimo ir tapatybės dalis, galintis duoti didelį pasitenkinimą, arba, netinkamai naudojamas – labai pakenkti.

Kita vertus, mums taip pat sakoma, kad seksas yra nereikšminga laisvalaikio veikla, kuria gali mėgautis bet kurie pažįstami, o kartais ir visiškai nepažįstami žmonės – be jokių ilgalaikių pasekmių. Jums nereikia įsipareigoti vienas kitam ar net ir vienas kitą pažinti prieš lytinius santykius, jei tik jais užsiimate bendru sutarimu.

Šių priešingų žinučių derinys kelia rimtą dilemą. Žmonės (dažniausiai vyrai) ieško mažai pastangų reikalaujančio sekso, tačiau tuo pat metu jie nori apsisaugoti nuo galimos baudžiamosios atsakomybės už išprievartavimą. Taigi jiems reikia kokio nors „įrodymo“, kad tai ką jie darė lovoje nebuvo nusikaltimas. Štai ir visa banali „iConsent“ pasiūlymo logika.

Ilgalaikiai santykiai – gero sekso pagrindas?

Programėlė yra elektroninis figos lapelis tiems, kad nori mėgautis sekso malonumais neįdėdami pastangų, kurių reikalauja sveiki santykiai.  Vis dėlto, toks planas pasmerktas žlugti – ir ne vien dėl programėlės teisinio nepakankamumo.

Gausybė tyrimų rodo, kad užuot ieškojus sekso pasitelkiant išmaniąsias programėles, vertėtų investuoti laiko ir pastangų į santykius poroje. Tokie santykiai, kai į žmogų žiūrima ne kaip į vartojimo objektą, sukuria didesnį seksualinį pasitenkinimą abiem.

Moterims, seksas stabiliuose santykiuose, priešingai nei mažiau įpareigojantys lytiniai kontaktai teikia daugiau malonumo, dažniau baigiasi orgazmu ir emociškai labiau tenkina. Vyrams seksas pastovių santykių kontekste taip pat yra malonesnis ir turi teigiamų psichologinių efektų. […]

Pabaiga: sutikimas seksui.

Jums gali patikti