fbpx

Kuo pakeisti kvietinius miltus? (Pyragų receptai!)

BNS Spaudos centras

Tema: kuo pakeisti kvietinius miltus.
Receptai: spauskite čia.

***

Kasdienė maisto ruoša be miltų būtų sudėtinga – tai vienas dažniausiai naudojamų produktų. Makaronų, blynų ar saldžių kepinių beveik neįsivaizduojame be jų. Ir nors tradiciškai esame įpratę prie kvietinių, miltų rūšių pasirinkimas parduotuvių lentynose kur kas įvairesnis. Nijolia Juchnevič, prekybos tinklo „Iki“ kepyklų vadovė pasakoja, kuo pasižymi skirtingos miltų rūšys.

Migdolų miltai

Šiuos miltus pagaminti gana sudėtinga, nes pirmiausia pašalinama migdolų žievelė, tuomet mechaniniu presu išspaudžiamas aliejus. Gautos išspaudos smulkiai sumalamos iki migdolų miltų. Jų savitas skonis, jaučiamas migdolų prieskonis, kartais šiek tiek primena marcipanus. Migdolų miltuose nėra glitimo ir mažai angliavandenių. Juose daug baltymų, taip pat gausu vitaminų B2, B3, vitamino E, kalcio ir magnio. Migdolų miltai tinka kaip kokteilių ingredientas, sriuboms ir padažams ruošti. Jie taip pat gali būti naudojami dalimis kartu su kviečių miltais įvairiuose kepiniuose.

Kokosų miltai

Jie gaminami taip: kokoso minkštimas išdžiovinamas, iš dalies nuspaudžiamas aliejus ir tada smulkiai sumalama. Šių miltų skonis egzotiškas ir šiek tiek saldus. Kokosų miltuose nėra glitimo. Juose daug skaidulų, baltymų ir kalio. Angliavandenių kiekis yra šiek tiek didesnis nei saulėgrąžų ir kanapių miltuose. Dėl salsvo skonio kokosų miltai geriausiai tinka desertams, saldiems padažams tirštinti arba kokteiliams. Taip pat, pavyzdžiui, jei kepdami duoną norite naudoti kokosų miltus, galite jais pakeisti iki 25 proc. kviečių miltų.

Žemės riešutų miltai

Juos gaminant pirmiausia žemės riešutų luobelės pašalinamos, tada  išspaudžiamas aliejus ir riešutai sumalami į smulkius miltus. Žemės riešutų miltams būdingas savitas riešutų skonis. Žemės riešutų miltai turi daug baltymų, seleno ir cinko. Šiuos miltus galima naudoti kaip kokteiliams, padažams ir sriuboms tirštinti. Taip pat jie puikiai tinka konditerijos kepiniams, duonai, pyragaičiams ir suteikia puikų kvapą ir poskonį.

Avinžirnių miltai

Šie miltai gaminami iš nuluptų maltų avinžirnių. Jeigu turite galingą trintuvą, jų nesudėtingai galite susimalti ir namuose. Avinžirnių miltams būdingas švelnus riešutinis skonis. Avinžirnių miltuose nėra glitimo, tačiau juose yra daug baltymų, geležies, cinko ir magnio. Avinžirnių miltai ypač populiarūs gaminant falafelius, užtepėles, pamirkalus ir padažus. Jis taip pat gali būti naudojami kaip kvietinių miltų pakaitalas kepant pyragaičius ar ruošiant mėsos kukulius, gaminti veganišką omletą.

Kanapių sėklų miltai

Kanapių sėklos išspaudžiamos ir smulkiai sumalamos. Šių miltų skonis aromatingas, riešutinis. Šiuose miltuose nėra glitimo ir daug mažiau angliavandenių nei įprastuose kvietiniuose miltuose. Juose taip pat yra daug baltymų ir skaidulų, jame yra geležies ir magnio. Kanapių miltus galite plačiai naudoti kokteiliams ir košėms kaip papildomą maistinių medžiagų šaltinį. Kepiniams šie miltai tinka tik iš dalies. Jais neturėtumėte keisti daugiau kaip 10 proc. recepte nurodytų javų miltų.

Kaip pagerinti beglitimių kepinių skonį?

„Iki“ konditerijos eksperto Thierry Lauvray teigimu, kepinius gaminant iš miltų be glitimo rezultatas nebus toks pat kaip naudojant kvietinius miltus. Iš miltų be glitimo pagaminta tešla bus trapios ir gan kietos konsistencijos, todėl rekomenduojama į ją įmaišyti hidrokoloidų, pavyzdžiui, pektino, atliekančio rišamosios medžiagos vaidmenį, kaip glitimas baltuose miltuose.

Konditerijos meistras dalijasi apelsinų pyrago su rozmarinais receptu, kuriame vietoj kvietinius miltus pakeičia migdoliniai.

Apelsinų pyragas su rozmarinais
kuo pakeisti miltus
Foto: canolaeatwell.com

Jums reikės:

  • 100 g sviesto
  • Pusės puodelio agavų sirupo
  • 2 kiaušinių
  • 250 g migdolų miltų
  • 100 g kvietinių miltų
  • Saujos šviežių, susmulkintų rozmarinų
  • Pusės puodelio šviežiai spaustų apelsinų sulčių
  • Pusės puodelio pieno
  • Kelių šaukštų cukraus pudros
  • Šviežio rozmarinų šakelių papuošimui

Pagaminimas: 

Orkaitę iš anksto įkaitinkite iki 160 laipsnių. Minkštą kambario temperatūros sviestą plakite su agavų sirupu iki purios masės. Po vieną įmuškite ir gerai išmaišykite kiaušinius. Suberkite miltus, pasmulkintus rozmarinus, supilkite 1/3 puodelio sulčių bei pieną ir gerai išmaišykite. Tešlą supilkite į apvalią kepimo formą, išklotą kepimo popieriumi. Kepkite apie 40–45 minutes. Iškepusiam pyragui leiskite atvėsti. Glajui cukraus pudrą sumaišykite su apelsinų sultimis iki vientisos konsistencijos. Apliekite juo atvėsusį pyragą. Pyragą dekoruokite karštame vandenyje pamirkytomis ir cukraus pudroje apvoliotomis rozmarinų šakelėmis.

Obuolių pyragas be glitimo

Prekybos centro „Maxima“ maisto gamybos departamento vadovė Brigita Baratinskaitė siūlo išbandyti obuolių pyrago receptą, pakeičiant kvietinius miltus beglitimiu miltų mišiniu.  „Šiame pyrage nesijaučia obuolių dėl jų troškinimo, tad iškepusio pyrago konsistencija yra itin maloni ir vientisa, o, kaip ir visi obuolių pyragai, šis puikiai dera su ledais“, – sako maisto žinovė.

Foto: everydaydiabeticrecipes.com

Reikės: 

  • 7 vidutinio dydžio obuolių
  • 260 g sviesto
  • 200 g cukraus
  • 2 kiaušinių
  • arbatinio šaukštelio cinamono
  • vanilinio cukraus
  • 360 g miltų mišinio be glitimo
  • kepimo miltelių.

Pirmiausia obuolius nulupkite ir supjaustykite skiltelėmis. Keptuvėje ištirpinkite 60 g sviesto ir jame ant vidutinės kaitros troškinkite obuolių skilteles, jiems suminkštėjus, suberkite 50 g cukraus, šiek tiek vanilinio cukraus ir cinamono ir troškinkite ant vidutinės kaitros nuolat pamaišant. Atskirai ištirpinkite 200 g sviesto ir tuomet įkulkite 2 kiaušinius, įberkite 150 g cukraus, vanilinio cukraus, viską išmaišykite. Į masę suberkite persijotus 360 g miltų bei kepimo miltelius.

Kepintus obuolius suberkite į pyrago masę, lengvai išmaišykite. Jeigu tešla atrodo per tiršta, galite įpilti šlakelį pieno ar grietinėlės. Supilkite tešlą į kepimo popieriumi išklotą kepimo indą, kepkite apie 45 minutes iki 180°C įkaitintoje orkaitėje. Skanaus!

Pabaiga: kuo pakeisti kvietinius miltus?

Jums gali patikti