fbpx

7 emociškai stiprių žmonių bruožai ir kaip ugdyti atsparumą?

naunau.lt pagal psychologytoday.com

Emociškai stiprūs žmonės geriau sugeba susidoroti su stresinėmis situacijomis kasdieniame gyvenime. Tačiau kokie yra emociškai stiprių žmonių bruožai ir kaip ugdyti atsparumą skausmingiems įvykiams?

Pirmiausiai, labai svarbu teisingai suprasti, koks žmogus išties yra emociškai stiprus. Populiarioji kultūra piešia emociškai stiprų žmogų kaip tylų stoiką, kuris niekada nesiskundžia ir kurio emocinė raiška krizių metu apsiriboja kumščio sugniaužimu ar dramatišku žvelgimu į horizontą. Išsiliejimas ar ašaros (ypač kalbant apie vyrus) dažniausiai laikoma emocinio silpnumo ženklu.

Deja, toks požiūris yra ne tik neteisingas, bet ir klaidinantis. Emocinis tvirtumas turi mažai ką bendra tiek su stoiškumu, tiek su sugebėjimu susitvardyti tam tikru momentu. Atvirkščiai, emocinis stiprumas yra susijęs su žmogaus sugebėjimu susidoroti su iššūkiais ir išgyventi juos ilgo laiko perspektyvoje. Svarbi ne tiek žmogaus momentinė reakcija kiek tai, kaip žmogus elgiasi netrukus ir kiek vėliau. Kai kurie išsiverkia, tačiau po to iškart imasi problemos sprendimo ir sugeba jį rasti. Ašaros – frustracijos išraiška, o ne pralaimėjimo. Tuo tarpu stoiški žmonės galbūt trumpuoju momentu atrodo šalti, tačiau nebūtinai sugeba nesijausti palaužti.

Emociškai stiprių žmonių bruožai

Šiame sąraše pateikti septyni emociškai stipraus žmogaus bruožai, kurie padės geriau įvertinti save ir kitus:

  1. Emociškai stiprius žmones nuo veikimo mažiau stabdo nesėkmės ir nusivylimai.
  2. Emociškai stiprūs žmonės greičiau prisitaiko prie pokyčių.
  3. Emociškai stiprūs žmonės sugeba pripažinti ir išreikšti savo poreikius.
  4. Emociškai stiprūs žmonės susitelkia ties problemų sprendimu, o ne ties pačiomis problemomis.
  5. Emociškai stiprūs žmonės sugeba pasimokyti iš klaidų ir kritikos.
  6. Emociškai stiprūs žmonės sudėtingose situacijoje įžvelgia platesnę perspektyvą.
  7. Emociškai stiprūs žmonės greičiau sugeba atsigauti po emocinių žaizdų , tokių kaip kartėlis ar atstūmimas.

Jei neatrandate savyje daugelio čia išvardytų savybių, nenusiminkite, nes emocinis tvirtumas ir atsparumas yra išugdomas keičiant nuostatas ir mokantis prisitaikyti prie stresinių situacijų.

Kaip ugdyti emocinį atsparumą?

Niekam nėra lengva išgyventi skausmą ir nusivylimą, neleidžiant jiems išvešėti ir tapti gniuždančiais. Vis dėlto, mokslininkai pradeda suprasti, kaip atsparesni žmonės psichiškai reaguoja į tokius gyvenimo smūgius kaip mylimo žmogaus mirtis, darbo praradimas, lėtinės ar ūminės ligos ir kitos nesėkmės. Emociškai atsparių žmonių išgyvenimo strategijos gali padėti kitiems tapti atsparesniais.

Pavyzdžiui, paklauskite save, ar asmenines ir profesines nesėkmes aiškinate tik savo (ar aplinkinių) bendrais trūkumais, ar galite nustatyti konkrečias ir pataisomas nesėkmių priežastis? Ar reikalaujate, kad viskas būtų tobula, ar sugebate pripažinti, kad gyvenimas – tai nesėkmių ir laimėjimų kaleidoskopas? Tyrimai rodo, kad teigiami atsakymai į antruosius klausimus yra susiję su didesniu atsparumu.

Sveika gyvensena – pakankama miego trukmė, sveika mityba ir fizinis aktyvumas – gali sumažinti stresą, o tai savo ruožtu didina atsparumą. Panašiai, santykių su artimais žmonėmis puoselėjimas gali padėti išlaikyti emocinę pusiausvyrą iškilus bėdai.  Įprotis mąstyti apie moralinius pasirinkimų aspektus bei pastangos gyventi pagal savo vertybes taip pat siejamas su didesniu atsparumu.

Pabaiga: emociškai stiprių žmonių bruožai.

Jums gali patikti